Erişim izni saçmalığına yardım

kanye770
24-02-2009, 02:23   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
9 mesaj

Merhaba arkadaşlar vista ultimate kullanıyorum ''lanet olsun''..öncelikle sorunum D/ diskinde resimlerimin tamamı erişime engellendi hiç bir işlem yapamıyorum çok uğraştım bu erişimi yapabilmek için olmadı çeşitli form sitelerinde baktım sonuç hüsranMor Göz isimler ve dosyayı yeşil olarak gösteriyo nasıl yapabilrm işin uzmanlarına sesleniyorumUtanmauzaktan bağlantı açablirmIslıkyardımlarınızı bekliyorum teşekkürler..

_cypher_
24-02-2009, 03:25   |  #2  
Yıllanmış Üye
1,389 mesaj

oncelikle windowsa admin olarak giriş yapmış olmalısınız buraya kadar tammsa erişemediğiiz klasore gelin sag tıklayıp ozelliklerine girin ustten guvenlik tabına tıklayın altta gelişmiş war ona tıklayın ustten sahiplik tabını secin gelen bolumde altta değiştir gibi bi secenek olcak(bende windows inglizce Göz kırpma) ona tıkla gelen yerde altta kendi kullanıcı adınızın olduğu bi bolum war ordan adınızı secin tamm dein gelen uyarıyada tamm deyin tekrar tamm deyin guvenlik tabına donmuş olmanız lazım ortada değiştir war ona tıklayın gelen pencereden kendi kullanıcı adınızı secin alttaki tikli menuden en ustten 1inci olanı secin(tam denetim) tamm dein

kanye770
24-02-2009, 14:41   |  #3  
OP Taze Üye
9 mesaj

öncelikle ilginiz için teşşekür ederim dediğiniz gibi yapmaya çalıştım ama sahip sekmesindeki yerde nesnelerin ve alt kapsayıcıların sahipliğini değiştir dediğimde ''bu nesnenin  sahipliğini yakınlarda aldıysanız,izinleri görüntülemek ya da değiştirmeden önce,bu nesnenin özelliklerini kapatıp yeniden açmanız gerekir''diyo kendileriEmin değil ve şunuda belirteyim ben pc ye format attıktan sonra olmuştu yani admin adım şimdikinden farklıydı ondan mı acaba 1 sene oldu hala acamadım benÖlü

Son Düzenleme: kanye770 ~ 24 Şubat 2009 14:50
ugurtokay
24-02-2009, 16:03   |  #4  
Yıllanmış Üye
132 mesaj

Başka klasörlere ait aynı problem ben de de var.
Galiba windows güvenlik işini bayağı abartmış.
Bilgisayarın kendi kullanıcısı bile açamadıktan sonra neyleyeyim böyle güvenliği.

uGuR.uK
24-02-2009, 16:51   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
8,316 mesaj

olay tamamen format atmandan kaynaklanıyor zaten, önceki windows'ta oturumunda parola vardı galiba yada dosyaları güvenlik için şifrelemişsin herhalde. windowslarda bu tarz işlemler o anki kullanıcı için özel olarak oluşturulan şifreleme yöntemleriyle gerçekleştiğinden daha sonra erişimi kapalı olur. açma yöntemide arkadaşın dediği gibidir; güvenlik ayarlarının "sahip" sekmesin girip düzenle dersin ordanda "diğer kullanıcı ya da gruplar"a tıklayarak açılan pencereye kendi oturum adını yada "everyone" hesabını(tırnaklar hariç yazarak) belirtirsin ve böylece dosyaların erişim hakkı sana geçer. daha sonrada izinler sekmesinden yine kendine tam denetim vererek erişebilirsin. bu aslında çetrefilli olmasına karşılık güzel bir özelliktir, kullanışlılık konusunda zayıf birtek. lanetlemeye gerek yokGülümseme.

kanye770
24-02-2009, 18:27   |  #6  
OP Taze Üye
9 mesaj

söylelenleri aynen yapıyorum olmuyoUtanma galiba ufak bi noktayı atlıyorumGeekvistadan memnunum ama çok uzun zmn oldu sahip olmadım dosyalarımaAğlıyorilginiz için yeniden teşşekürler..

kanye770
25-02-2009, 00:58   |  #7  
OP Taze Üye
9 mesaj

arkadaşlar yeniden format atsam düzelir mi?

Banned
25-02-2009, 01:15   |  #8  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 2
934 mesaj
kanye770
arkadaşlar yeniden format atsam düzelir mi?
boşuna format atma format bu sorunu düzeltmez

OnlyMann
25-02-2009, 01:18   |  #9  
OnlyMann avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
2,779 mesaj

Aynı sorunu XP proda yaşadım. Yapılan işlem daha önceki (formattan önceki) kullanıcı parolasına göre bir güvenlik sertifikası oluşturuluyor. Format atmadan önce bu sertifikayı almak erektiğini MS sayfasından okumuştum. Bu sertifikaya göre şifreliyor. Kaldı ki yeni durumda aynı kullanıcı ve şifre dahi olsa geri döndürülemiyor (en azından ben uğraştım). Vista için yukarda anlatılanları uyularsanız elazigli arkadaşın dediği sorunuzu çözer diye düşünüyorum.

_cypher_
25-02-2009, 15:32   |  #10  
Yıllanmış Üye
1,389 mesaj

http://www.howtogeek.com/downloads/TakeOwnership.zip dosyasını indirin içinden installtakeownership programına cift tıkla gelen uyarıye evet de bilgisayarı yeniden başlat sonra giremediğin klasore git sag tıkla take ownership e tıkla uyarı gelirse evet de eger dogru yaparsan dosyalara ulasabilmen gerekir

Son Düzenleme: _cypher_ ~ 25 Şubat 2009 15:33
piRe_
25-02-2009, 16:43   |  #11  
Yıllanmış Üye
1,183 mesaj

Vista kullanmıyorum ama işinize yarayacak bir program önerebilirim.
Find and Mount programını pc nize yükleyin daha sonra bunu yüklediğiniz klasörle birlikte bir flash disk içine atın.
Bilgi için;

Ardından aşağıdaki adresten minixp yi indirerek bir cd ye yazın.

Pc nizi bu cd den açın ve flash diskinize attığınız Find and Mount klasörününden FindAndMount.exe yi çalıştırın ve diskinizi seçerek scan yapın. Tarama işlemi bittikten sonra seçtiğiniz ve ulaşamadığınız diske ait partition yazan yere çift tıklayın. Sizden sanal bir sürücü oluşturmanızı isteyecek. Onaylayın.

Şimdi ulaşamadığınız dosyaların olduğu sürücüdesiniz. Bu işemi Windows ortamında da yapabilirsiniz ancak, dosyalarınızın kopyalanması saatler süreceğinden minixp ile pc yi açtığınızda bu kopyalama işlemi sadece birkaç dakikanızı alır.

Şimdi aynı yada farklı bir sürücüde herhangi bir isimde bir klasör oluşturun. Dosyalarınızın tamamını seçerek kopyalayın ve oluşturduğunuz bu yeni klasöre atın. Pc nizi yeniden başlattığınızda artık ulaşamadığınız dosyalar karşınızda olacak.

Yazdığım yöntem 32gb lık bir arşiv için denenmiş ve 3dk gibi bir zamanda bulunduğu yerden başka bir diske taşınmıştır.

Son Düzenleme: piRe_ ~ 25 Şubat 2009 16:50
kanye770
25-02-2009, 19:09   |  #12  
OP Taze Üye
9 mesaj

öncelikle _cypher_ arkadaşımızın dediği gibi yaptım cmd ekranı çıkar gbi oluyo ama bu bi çözüm olmadı..piRe_ arkadaşımızın yöntemini cd alıp yükliyim denicem sorun çözülür gibi duruyo:)çok teşşekür ederim ilginizden dolayı sorunsuz vistalar:)

piRe_
26-02-2009, 13:26   |  #13  
Yıllanmış Üye
1,183 mesaj

Unutmuşum ilave etmem gerekiyor;
Öneki mesajımda yazdığım yöntemi partition ve NTFS sorunu olan bir HDD de denemiştim ve bu nedenle Find and Mount programını kullanmam gerekmişti. Sizin ulaşamadığınız HDD de böyle bir sorununuz yoksa direkt olarak miniXP ile pc nizi açıp dosyalarınıza ulaşabilir, başka bir yere taşıyabilirsiniz.

Yani, anladığım kadarıyla şu an için Find and Mount programına ihtiyacınız yok. Yinede elinizin altında bulunmasında fayda olabilir. Hatırlatmak istedim.

Neticeyi yazarsanız sorunu olan diğer arkadaşlar için faydalı olabilir diye düşünüyorum. Kolay gelsin.

kemalke
28-02-2009, 02:30   |  #14  
Yeni Üye
26 mesaj

Walla açıkçası microsoft vista ile güvenliğin seyini çıkarmış durumda. Yan evdeki babamlara bir klasöre paylaşım açamıyorum. Yemediğim nane kalmadı. Xpde ne kolaydı sağ klik ağda paylaştır değiştiremesinler diyordun ok sorun yok. Vistada bu durum nasıl yapılıyor çözemedim.