Eski cihazlarınızdan nasıl kurtulmalısınız?

CHIP Online
27-12-2012, 15:00   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Yeni bir cep ya da laptop aldığınızda bir kenara attığınız "eskiler" evinizi çöp deposuna çevirmesin

Okumak için: https://www.chip.com.tr/haber/esk ... alisiniz_37779.html

Resimlerle: Eski laptop'unuzu değerlendirmenin 5 yolu!

Yeni elektronik cihaz veya bilgisayar parçaları satın aldıkça, evimizdeki kullanmadığımız cihazların sayısı da artıyor. Bir daha kullanmayacağınızı düşündüğünüz cihazları mümkün olduğunca çabuk satmanızı öneriyoruz. Aksi halde onu geri dönüşüme uygun bir biçimde elden çıkarmanız, en doğru davranış olacaktır.


Cep telefonu, tablet gibi elektronik cihazlarınızı satabileceğiniz veya açık artırmaya sunabileceğiniz yabancı sitelerin başında Craiglist, eBay ve Amazon geliyor. Benzer hizmetler veren siteler ülkemizde de mevcut. Cihazınızı satarken beklentiniz çok büyük olmasın, çünkü muhtemelen iki sene önce 2.000 TL'ye aldığınız bir cebi bugün yarı fiyatına dahi satamayacaksınız. Cihazı ne kadara satabileceğinizi aşağı yukarı görmek için, ikinci el satış sitelerindeki arama işlevlerini kullanabilir, elinizdeki ürünün halihazırda satışa sunulan sürümlerini inceleyebilirsiniz.


priceonomics.com web sitesi, cihazınızı ne kadara satabileceğiniz konusunda size fikir veriyor. Bazı durumlarda eski cihazınız, yeni alacağınız cihazınız için size indirim sağlayabilir. Dolayısıyla yeni bir cihaz satın almadan önce üreticinizin böyle bir teklifi olup olmadığını incelemenizi tavsiye ediyoruz.


Cihazınız fazlasıyla eskiyse, onu çöpe atmayın. Bunu yapmanız, telefonların içerisindeki tehlikeli kimyasallar nedeniyle çevreye zarar verecektir. Bulunduğunuz bölgedeki elektronik eşya yeniden değerlendirme seçeneklerini gözden geçirin ve telefonunuzu geri dönüşüm için çalışan şirketler yoluyla elden çıkartın. Eski cep telefonunuzu ve pilini mümküne ayrı ayrı elden çıkarmayı unutmayın.

Tüm Konu: Eski cihazlarınızdan nasıl kurtulmalısınız?

Resimlerle: Eski laptop'unuzu değerlendirmenin 5 yolu!

Kaynak: www.chip.com.tr