Eski Laptopumdaki Verileri Kurtarma

caglarkadem
25-10-2010, 21:40   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
5 mesaj

Merhaba Benim sorunum şu:
TOSHIBA Satellite L10-205 model laptopumun harddiskindeki verileri samsung r580 model bilgisayarıma nasıl aktarırım. yardımcı olursanız sevinirim. Eski bilgisayarım açılmıyor...

bosluk
25-10-2010, 21:43   |  #2  
bosluk avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 39
1,894 mesaj

En basit haliyle - tabi garantisi bitmişse bunu yapabilirsiniz, devam ediyorsa direkt olarak servise gönderin - dizüstünüzün arkasında bulunan dikdörtgen şeklindeki sabit sürücü yuvasını söküp, içindeki sürücüyü direkt olarak bilgisayarınıza bağlayarak verilerinizi yedekleyebilirsiniz.

caglarkadem
26-10-2010, 00:03   |  #3  
OP Taze Üye
5 mesaj
Alıntı: bosluk  

En basit haliyle - tabi garantisi bitmişse bunu yapabilirsiniz, devam ediyorsa direkt olarak servise gönderin - dizüstünüzün arkasında bulunan dikdörtgen şeklindeki sabit sürücü yuvasını söküp, içindeki sürücüyü direkt olarak bilgisayarınıza bağlayarak verilerinizi yedekleyebilirsiniz. 

Ben diski çıkardım şuan elimde ve sağlam ancak yeni bilg. sökmek istemiyorum acaba bi çevirici tarzı bi aletle bu işi gerçekleştirebilirmiyim. ada ona benzer.

bosluk
26-10-2010, 01:02   |  #4  
bosluk avatarı
Yıllanmış Üye
1,894 mesaj

Tabi, ancak bunun için para harcamanız gerekecek. 2 farklı yöntem var, biri harici sabit sürücü kutusu almak; diğeri de 1-2 sabit sürücünün aynı anda bağlanabildiği dock ünitelerinden edinmek. Kastettiğiniz çevirici olayını anladım ama sadece veri değil güç girişi de sağlamamız gerekeceğinden kasa dışına takılacak bu 2 seçenek dışında daha basit bir yöntemimiz mevcut değil malesef (demiştim ama çok daha pratikleri çıkmış, aşağıda örnek iki tanesinin bağlantılarını da ekledim efendim).

Aslında ben size dock öneririm. Hem kart girişi de oluyor bunların önünde (ve çoğu kart okuyucusu yeni nesil sdhc'leri okuyamazken bunlar rahat okuyor), hem e-sata çıkışları mevcut usb'nin yanında (yani sanki kasa içine takmış gibi hızlı yedek alabiliyorsunuz), hem de çift sürücü destekleyebildiklerinden aygıt üzerinden bile yedekleme işlemi yapabiliyorsunuz.

Ben alacağımda alışveriş sitelerimizden araştırmıştım bunları ve çok pahalı gelmişlerdi. O yüzden yurtdışından eBay'dan sipariş ettim. Biraz geç geldi sadece (2 hafta civarında idi). Çok aceleniz yoksa ve harici kutu almayacaksanız düşünebilirsiniz. Altta örnek bir tanesinin adresini vereyim, siz daha ucuzlarına da denk gelebilirsiniz.

Ek : Çok daha basit ve güzelleri de çıkmış şimdi baktığımda :) Hemen adreslerini veriyorum altta, incelersiniz efendim. Fiyatları kargo, vs.. dahil 25 (tek sürücü için olan modülerler) ile 42 (çift sürücü için esata'lı dock) Türk lirası arasında...

http://cgi.ebay.com/BOXED-PORTAB ... hash=item27b5daa919

http://cgi.ebay.com/USB-IDE-SATA ... hash=item230ac32e10

http://cgi.ebay.com/2-5-3-5-IDE- ... hash=item4cef6fb463

*** Bu son seçenekteki 1 IDE 1 SATA olanmış yanlız. Bunların 2 IDE ya da 2 SATA olan modelleri de var. 2.5/3.5'luk sabit sürücü ayırt etmiyorlar ve aynı anda bir sürücüyü e-sata'dan, diğerini usb'den de bağlayabiliyorsunuz efendim...

Son Düzenleme: bosluk ~ 26 Ekim 2010 01:09
caglarkadem
26-10-2010, 21:58   |  #5  
OP Taze Üye
5 mesaj

Yardımınız için çok teşekkür ederim..

bosluk
26-10-2010, 22:01   |  #6  
bosluk avatarı
Yıllanmış Üye
1,894 mesaj

Rica ederim, kolay gelsin efendim...

caglarkadem
21-11-2010, 14:21   |  #7  
OP Taze Üye
5 mesaj
Alıntı: bosluk  

Rica ederim, kolay gelsin efendim... 

Dostum ben bu tavsiye etmiş olduğun usb2.0 to serial ata hdd converter a398 adlı ürünü aldım elime ulaştı ancak çalıştıramıyorum. eksik bişeymi yapıyorum. program falan yüklemeli miyim.