Eskiden Doğru Bilgidiğiniz Yanlışlar? :)

Kapalı Hesap (186082)
23-10-2010, 01:18   |  #1  
OP Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 0
1,770 mesaj

Teknoloji ile ilgili , eskiden doğru bildiğiniz yanlışları sizde yazın eğlenelim :) 

Ben Eskiden;
* Sadece Ram'e önem verirdim. Ekran kartının ve işlemcinin bi işe yaramadığını düşünürdüm. Oyunlar icin vs. yeni pc alacağımızda sadece ramine bakardım. Ekran kartının ve işlemcinin ne işe yaradığını bilmezdim:)
* Iphone reklamını gördüğümde(2yıl önceydi sanırsam) telefonu yan döndürdüünde ekranında yan döndüğünü görünce ilk sasırmıstım. Hareket sensörü diye bi olay yoktu benim icin :) Telefonu cevirirken yandan parmağıyla bisey iteklediğini sanardım :) 

Sizde yazın cok eğlenceli olabilir :)

mcafee23 ayrılmıştır
23-10-2010, 01:35   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
3,717 mesaj

Yıl 1998 boş cd'ler yeni satılmaya başladı.
Boş cd'yi cd-rom sürücüye koyup disket misali sürükle bırak yardımı ile cd'ye atabileceğini sanmıştım.
Olaydan 1 hafta sonra öğrendim ki !!!milyon dolarlık!!! cd-rw almak gerekiyormuş

O zaman ki aylığım ile 16 tane boş cd alınıyordu...
Hesab edin artık

Kapalı Hesap (186082)
23-10-2010, 01:54   |  #3  
OP Kapalı Hesap
1,770 mesaj

Haha güzelmiş . yokmu baska birilerinden? :D

bosluk
23-10-2010, 02:01   |  #4  
bosluk avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 39
1,894 mesaj

ahahahahaha :D o dönemde kesinlikle yanlız değilmişsin @mcafee, ben de yaw niye dosya atamıyorum boşuna mı aldık bunu diye az yırtınmamıştım :)

coskunkolik
23-10-2010, 03:22   |  #5  
Yıllanmış Üye
382 mesaj

Yıl 1988 piyasada İşletim Sistemi olarak DOS vardı. Bilgisayar virusu nedir, neye benzer, insana bulaşırmı diye kaç kişiye sordum kimse cevap verememişti. Hey gidi günler heyy.

Kapalı Hesap (154666)
23-10-2010, 03:38   |  #6  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 16
4,901 mesaj

1970 li yıllarda Uzay yolu dizileri vardı. Uzay gemisinde sandık biçimli computer vardı. Bazen computere sorular sorulurdu.
Computer... Bu yol bu hızla ne kadar sürer... Gibi.. Bilgisayar da anında cevap verirdi
Yıllar geçti teknoloji ilerledi o günden bu güne inanılmaz hızlar kazanıldı
Ama hala benim bilgisayara; computer bu yıl halimiz ne olacak diyorum
Ses seda çıkmıyo bilgisayardan. İngilizce olarak soruyorum yine ses yok

hamann7725
23-10-2010, 03:38   |  #7  
hamann7725 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
1,837 mesaj
Alıntı: mcafee23  
Yıl 1998 boş cd'ler yeni satılmaya başladı.
Boş cd'yi cd-rom sürücüye koyup disket misali sürükle bırak yardımı ile cd'ye atabileceğini sanmıştım.
Olaydan 1 hafta sonra öğrendim ki !!!milyon dolarlık!!! cd-rw almak gerekiyormuş

O zaman ki aylığım ile 16 tane boş cd alınıyordu...
Hesab edin artı
Evet aynı şeyi bende 2001 yılında denedim.Boş CD o kadar uçuk bir rakam değildi yani bugünün parası ile en taş çatlasın 10 TL falan.Bende bir tane aldım. Aldığım yere gittim dedim bunu kaydedemiyorum sorun var galiba Kahkaha Adam dedi sorun olmaması lazım.CD writer diye bişe duymuşum ama nasıl bişedir falan hiçbir bilgim yok. Hem o ara CD writer lar milyon dolar falan değil 300-400 $ dan başlıyor. Adama yarım ağız dedimki CD writer la kaydediliyor dedim bu demi? Adam dediki evet yoksa normal cd-rom da mı denedin? Bende hiç leke sürdürmemek için yok canım cd writer ile denedim ama hele bi gidip bi daha deniyeyim dedim ve dükkanı ışık hızıyla terk ettim Kahkaha  Diğer bir olay ise işlemci olayı.İlk bilgisayarı aldığım zamanlar yani bilgisayarım parçalarının adlarını duyuyorum ama kendilerini hiç görmemişim.Bizim bi tanıdık dediki kasanın arkasına bir parça bağlıyorsun çalıştırıyorsun işlemciyi zorlayıp hızını yükseltiyor.Hani onun örneği yüzüğü genişlettirmek veya ayakkabıyı kalıba vurdurmak gibi bişe yani bi kere zorlarsın orda kalır hızı Kahkaha Benim işlemci Pentium III  550 mhz idi. O tanıdık dedi seninkini 700 küsür mhz yaparız. Oysa bilsek işte yemeyiz. Bizim bi arkadaş var ikimizede yutturdu sağolsun o ağabeyimiz. İşte bilmiyoruzki hızı aslında fiziksel bişe yani işlemcinin içinden geçen transistör falan ne zıkkımsa onlarla alakalı yoksa yermiyiz Kahkaha

ne günlerdi beee.............

mcafee23 ayrılmıştır
23-10-2010, 03:51   |  #8  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
3,717 mesaj

milyon dolar derken olaya mizah kattım zaten eğlence başlığı bu.
450 dolardı ama bilgisayarımı 600 dolara almıştım.Ve üzerinde bir cd-rom vardı ne farkı olabilirdi ki 450 dolar ediyordu.......
cd'ler ise hatırladığım kadarıyla 1,5 milyon liraydı o dönem,asgari ücret ise 1 ocak-1 temmuz 1998 arası net ele geçen 24,518,025 lira hesap doğru geriye 500.000 liram kalıyordu.

uGuR.uK
23-10-2010, 19:08   |  #9  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
8,316 mesaj

ilkokul zamanları, büyük kuzenlerin yanında oturuyoruz, bilgisayarı açıyor ve olaylar gelişiyor işte:

ben: abla bunu(ekranı) açtında o alttaki şeyi (kasayı göstererek) ne niye açıyosun??
zeki kuzen: e CD takcas ya.. Soru

o günden sonra kendi bilgisayarımı alana kadar o koca kutunun sade cd takmaya yaradıgını sandım :))

Son Düzenleme: uGuR.uK ~ 23 Ekim 2010 19:09