Euro 2008'de hakemlere teknoloji desteği az

CHIP Online
10-06-2008, 10:21   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Bazı kritik hakem kararları için teknolojiden destek alma fikri başka bahara kaldı.

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Euro ... estegi-az_7264.html

Gol, ofsayt ve benzeri kararlardan çıkan tartışmaların sonunu getirmek için teknolojiden faydalanma fikri yıllardır gündemde. Ancak UEFA ve FIFA hala bu teknolojilere güvenmiyor ve sahalarda uygulanmasına izin vermiyor.

Euro 2008 şampiyonasında hakemlik yapan İngiliz Howard Webb bu konuda fikri sorulduğunda "bize kararlarımızda yardımcı olacak her türlü teknolojiyi hakemler olarak memnuniyetle kabul ederiz" dedi. Webb "hakemler olarak özellikle kritik maçların skorlarına etki etmek istemiyoruz, bu yüzden kararlarımızı alırken bu tür destekler çok önemli. Teknolojinin sunduğu fırsatlardan faydalanmalıyız" diyerek sözlerine devam etti.

Sözü edilen gol çizgisi teknolojisi top ve kalelerde bulunan vericiler sayesinde topun kale çizgisini kurallar dahilinde geçmesi durumunda hakeme sinyal veriyor. Böylece tartışmalı gollerin önüne geçilmesi hedefleniyor. Hakemlere halihazırda yardımcıları ile kulaklık - mikrofonla haberleşme imkanı veriliyor. Ancak FIFA gol çizgisi teknolojini onaylamadığı için maçlarda kullanılmasına izin verilmiyor. FIFA bu konuda yaptığı açıklamada "bize gösterilen sistemlerin hiç biri yüzde yüz kesinlik sağlamıyordu. Bu yüzden projeyi rafa kaldırmaya karar verdik" dedi. Teknolojinin mimarları ise sistemlerini savunuyorlar ve topa sert vurulduğunda gol çizgisini milisaniyeler içinde geçen bir topu bir hakemin ancak yüzde 60 kesinlikle tespit edebileceğini iddia ediyorlar.


Tüm konu: Euro 2008'de hakemlere teknoloji desteği az

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Sizce futbolda teknolojiden daha fazla mı yararlanılmalı?