Evde Wi-Fi Performansını Etkileyen Çözüm Yolları

TP-Link Türkiye
24-04-2020, 09:40   |  #1  
TP-Link Türkiye avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
185 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Mar 2013

Evinizde veya ofisinizde kablosuz ağ sorunu yaşıyor olabilirsiniz. Olası nedenleri ve çözümlerini bu yazıda ele alıyoruz.

Günümüzde internet en temel ihtiyaçlardan biri hâline geldi. Bir evde kablosuz olarak internete bağlanan sayısı eskiye oranla çok daha fazla. Akıllı telefon, tablet, televizyon ve oyun konsolu derken hızlı ve verimli bir kablosuz ağa her zamandan daha fazla ihtiyaç duyuyoruz.

Ancak birçok nedenden evde verimli bir Wi-Fi performansı elde edemeyebiliriz. Peki bahsettiğimiz bu sebepler neler ve verimli bir Wi-Fi için neler yapabiliriz?

Modem konumlandırmasına dikkat edin

Kablosuz internetin evin her noktasına doğru bir şekilde ulaşması için modemin konumlandırılması bir hayli önemli. Modemi konumlandıracağınız yer, interneti kullanacağınız diğer odalara olabildiğince eşit uzaklıkta olması gerekli. Ayrıca modemi yere koymak yerine, olabildiğince yukarıda bir yere koymanız daha verimli olacaktır.

Bunların yanı sıra modemi parazite neden olabilecek elektrikli cihazlara yakın bir yere yerleştirmemeye de dikkat etmek gerekiyor. Mikrodalga fırın, buzdolabı vb cihazlarda uzak bir noktada olması sinyal iletimini olumlu etkileyecektir.

Eğer modemi doğru konumlandırmanıza rağmen kablosuz ağ her odaya ulaşmıyorsa, bunun birkaç farklı nedeni olabilir. Örneğin duvarlarınız çok kalın olduğundan Wi-Fi sinyalleri diğer odalara verimli bir şekilde ulaşmıyordur. Bu sorun için farklı ağ ürünlerinin kullanılması gerekiyor. Örneğin Wi-Fi menzil arttırıcı, Powerline adaptör ya da Mesh ağ ürünleri kullanabilirsiniz. Bu ürünlerin nasıl çalıştığına yazının ilerleyen bölümlerinde değineceğiz.

En yeni kablosuz ağ standardını kullanın 

Kullandığınız modemin, en yeni kablosuz ağ standardını kullanıyor olmasına ve çift bant desteklemesine dikkat edin. Çünkü 2.4 GHz kablosuz ağı, birçok farklı ürünün içerisinde olduğu ve karışıklık nedeniyle verimliliğin düştüğü bir bant. 5 GHz ise çok daha temiz ve verimli bir kablosuz ağını size sunuyor.

O nedenle şu anda 802.11ac kablosuz ağ standardını ve çift bant desteği sunan bir ürün kullanmak önemli. Ama çok yüksek kapasite gerektiren uygulamalar kullanıyorsanız ve yatırımın çok daha uzun vadeli olmasını tercih ediyorsanız WiFi 6 (802.11ax) teknolojili ürünleri de tercih edebilirsiniz.

Çözüm: Mesh ağ ürünleri, Wi-Fi menzil arttırıcı ya da Powerline adaptör

Eğer evinizde kablosuz ağın çekmediği veya performansının yetersiz olduğu noktalar varsa, farklı ağ ürünleriyle bu sorunu çözebilirsiniz. Mesh ağ ürünleri, Wi-Fi menzil arttırıcılar ya da Powerline adaptörler WiFi ölü bölge sorunu için kullanılabilecek ürünler.

İlk olarak Wi-Fi menzil arttırıcılardan başlayacak olursak, adından da anlayabileceğiniz üzere mevcut kablosuz ağınızı alıp, arttırarak diğer noktalara ileten bu ürünler, hem kullanımı kolay hem de bütçe dostu olmalarıyla öne çıkıyor.

Wi-Fi menzil arttırıcıları evinizde konumlandırırken modem ile internetin ulaşmadığı noktanın tam arasına koymanız gerekiyor. En iyi konumlandırmayı yapabilmek adına, size LED aydınlatma ile geri bildirim veren TP-Link RE650 gibi gelişmiş modelleri seçmeniz işinizi kolaylaştıracaktır. https://www.tp-link.com/tr/home-networking/range-extender/

Powerline adaptörler ise elektrik hattı üzerinden interneti farklı noktalara taşıyan bir ürün grubu. Eğer gerçekten çok büyük bir eviniz veya ofisiniz varsa ya da çok katlı bir evde yaşıyorsanız Wi-Fi menzil arttırıcılar yeterli olmayabilir. Aynı şekilde bir alt kata veya üst kata internet taşımak istiyorsanız, elektrik hattı aynıysa powerline adaptörler çok daha verimli olacaktır. https://www.tp-link.com/tr/home-networking/powerline/

Mesh teknolojili ağ ürünleri ise ev ister katlı, ister çok geniş alana yayılmış olsun kesin olarak çözen ürün grubudur. Birden fazla birim halinde satılan Mesh ürünleri, aynı ağ adı ve şifre ile WiFi ağını evin her noktasına ulaştırıyor. Bu sayede evde gezerken en güçlü sinyale sahip birimden WiFi’a erişiliyor ve hiçbir kesinti, kopma hissedilmiyor. İhtiyaç olduğunda yeni birimler eklenerek WiFi ağı daha da genişletilebiliyor. TP-Link’in Mesh teknolojili Deco ürün ailesi, son derece geniş ve her bütçeye ve gereksinime uygun bir çözüm bulunuyor. https://www.tp-link.com/tr/home-networking/deco/