Evet daha iyi anliyorum adminler........

Kapalı Hesap (153334)
19-11-2011, 00:22   |  #1  
OP Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 187
6,419 mesaj

Evet daha iyi anliyorum adminler........

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (153334) ~ 26 Ocak 2012 15:36
halogonga
19-11-2011, 01:10   |  #2  
halogonga avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
886 mesaj

geçen vatanda gördüm stokta vardı hemen tükendi :D atmıyorum harbi vardı şimdi bakın siteden 2-3 yerde var hala ve fiyatı ne kadar derseniz çok minik ufacık canım :D 2.513TL ufak canım hiç bişe :D bu paraya gider 4 tane fx-8150 alınır :D

YasinC
19-11-2011, 11:52   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2,472 mesaj
Alıntı: halogonga  
geçen vatanda gördüm stokta vardı hemen tükendi :D atmıyorum harbi vardı şimdi bakın siteden 2-3 yerde var hala ve fiyatı ne kadar derseniz çok minik ufacık canım :D 2.513TL ufak canım hiç bişe :D bu paraya gider 4 tane fx-8150 alınır :D
4 tane Fx 8150 alırsın ama 4'ünü toplasan render gibi ağır uygulamalarda 1 tane Core i7 etmez Sinsi
İşlemciler sadece oyun oynamak için üretilmiyor Göz kırpma

halogonga
19-11-2011, 12:11   |  #4  
halogonga avatarı
Yıllanmış Üye
886 mesaj

4 ü i7 etmez diyosan ne diyim sana D:

YasinC
19-11-2011, 12:18   |  #5  
Yıllanmış Üye
2,472 mesaj

Kafan sadece oyunlara bastığı için sana yeter ama basit bir solid programında bile İntel ile AMD arasındaki farkı kullanan biri hemen hissediyor AMD işlemciler basit kullanıcıları hedef alıyor oyunu düşünenleri sadece ama bir render animasyon maya gibi uygulamalarda İNTEL AMD ye göre çok fark ettiriyor ve iş hayatında insanlar için 5 dk bile çok önemli

Erdem_Aydın
19-11-2011, 12:21   |  #6  
Erdem_Aydın avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 18
1,628 mesaj

AMD FX-8150 Arkadaş. 2500tl bi işlemciye veremem. Ha çok zenginimdir hava için veririm ayarı o ayrı ama benim için akıl işi değil. FX-8150 alsam bana her türlü yeter. Ben renderimi de yaparım o işlemciyle.Şu an render yapmıyorum ve bi şirketim yok. Onu şirket sahipleri düşünsün.

Son Düzenleme: Erdem_Aydın ~ 19 Kasım 2011 12:23
YasinC
19-11-2011, 12:32   |  #7  
Yıllanmış Üye
2,472 mesaj

Evde yaptığın basit renderle yada kodlamalarla değil zaten demek istediğim şirketler için. 
Çalıştığım için biliyorum AMD ve İNtel kullanılan sistemlerde en basit render işleminde fark 5 dakika bu zaman render ağırlaştıkça fark 40 dakikaya çıktığını gördüm (İşin içine adobe after effects renderları ve video işlemeleride girerse uçurum oluşabiliyor). Ancak günde en az 10 render ayda 200 render ve bunun sonucunda İntel çok daha hesaplı oluyor. 
AMD yada İntel çekişmesi yapmak veya nvidia-Amd(ati) saçmalıktan ibarettir bütçene hangisi en uygun ise senin için en iyisi odur.

Son Düzenleme: YasinC ~ 19 Kasım 2011 12:40
Erdem_Aydın
19-11-2011, 12:43   |  #8  
Erdem_Aydın avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 18
1,628 mesaj

Orası öyle evde bilgisayar kullanan bi öğrenciyim ve benim için AMD yeterli. Şirketler için o işlemcileri ve quadro gibi ekran kartlarını kullanmak gerekir tabiki.

YasinC
19-11-2011, 13:13   |  #9  
Yıllanmış Üye
2,472 mesaj

Evde tek başına çalışan bir kişinin bütçesini İntel zorlar AMD ye yönelir ama bir şirket 10-20 sistem dizmiyor 200-250 sistem satın alıyor ve bunlardan maksimum verim elde etmek istediği için İntel'e yöneliyorlar eğer İntel'in bugün fiyatları yüksek ise AMD'nin üst seviye işlemcileri İntel'e yetişememesidir. Ben bilgisayarı alırken 1 gün içinde almam gerekti gece 9 gibi vatandan aldım 1-2 saatlik karar sonucunda ve AMD P  II 9 serisi işlemciler yoktu ama çokta pişman değilim evde 1-2 saat oyun oynarım ondada gayet yeterli şuanki işlemcim bir sıkıntı yok. Soket konsunda hakılısınız İntel 1156 soket aldım ardından 1155 çıktı o yarayı yaşıyanlar bilir ;)

YasinC
19-11-2011, 14:01   |  #10  
Yıllanmış Üye
2,472 mesaj

Nvidia-Ati olayı çok farklı Nvidia çok ağır bir firma ve kartla beraber yazılım ve teknoloji satıyor. Nvidia kartları oyunculardan çok TESLA gibi hesaplama ve programlamaya göre kartları hazıladığından kartlar pahalı bu taraf çok karışık
İntel ve AMD mimari açısından farklı İntel firmalarla yakın ve işlemcileri bu yönde geliştiriyor AMD nin hedefi ise ev kullanıcıları ve AMD 3Dnow gibi oyunlar için kodlar felan hazırladı hatta bir ara ninja benchmark puanı felan vardı eskilerde ancak İntelde böyle bir oyunlar ve ev kullanıcılarına yönelik pek bir adımı yok sadece mobil dizüstü centrio ile bir atılım yaptı ve bu alandada devamını getiriyor
İntel ile AMD yi karşılaştırmak pek doğal değil İntel bugün AR-GE için milyar dolarlar  harcıyabilen bir şirket ama malesef AMD için aynı şey söylemek mümkün değil AMD buldozer olayında söylentileriyle beklentileri çok yüksek gösterdi ancak söylendiği gibi pek olmadı İntel işlemci mimarisi olarak önde AMD bugünkü mimarilerinde ise CPU ile GPU karışımı yapmaya yönelik mimariler hazırlıyor. 
Bu aralar ARM sözü çok geçiyor ama x86 ölmez ARM nin tek avantajı düşük güç tüketimi ama performans olarak intel ve amd'nin yanına zerre yaklaşamaz Win 8 ile zaten bu performans farkı çok belli olacak. 
APPLE olayı ise çok daha farklı isim parası almaktan başka bir haltı yok bizzat ıphone kullanıcısıyım 
Vergi konusunda yapabilecek bir şey yok sürekli yeni güncellemelerle ismi duyulmadık vergiler alınmaya başlandı bu konu biraz siyasete kayar.

M.G.G
19-11-2011, 15:26   |  #11  
M.G.G avatarı
Yıllanmış Üye
3,367 mesaj

2x Xeon yapmak daha mantıklı ;)
http://www.novabilgisayar.com/bilgi.asp?ID=5426

xenon_06
19-11-2011, 20:37   |  #12  
xenon_06 avatarı
Yıllanmış Üye
103 mesaj

hımmm

Kapalı Hesap (128169)
19-11-2011, 22:07   |  #13  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 40
2,851 mesaj

Gerçektende çok şahane bir işlemci. Çok beğendim.

PcMaKeR
23-11-2011, 09:17   |  #14  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj
Alıntı: YasinC  
4 tane Fx 8150 alırsın ama 4'ünü toplasan render gibi ağır uygulamalarda 1 tane Core i7 etmez Sinsi
İşlemciler sadece oyun oynamak için üretilmiyor Göz kırpma
Render ı işlemci değil GPU yapar. Şuan bütün grafik tabanlı uygulamalar(PS CS4 ve üzeri ile 3d uygulamalar) render ı ekran kartına paslar.

Eğer ekran kartı (masaüstü için alınmış ve sırf oyun için hazırlanmış ekran kartları) bunlardan biriyse render işlemciyle ekran kartına paylaştırılır.

Nvidia Quadro, Atı Firegl tipi ekran kartı kullanılır renderlarda genellikle! 4 tane fx 8150 yi bağla bakalım core i7 nin canına okuyuversin. Fiziksel çekirdek onlardaki. Bu sefer bol keseden atmışsın.

Kesinlikle render işlemlerinde işlemci üstün gelir gibi bir yanılgıya düşmeyin. En iyi işlemci bile render konusunda dar boğaza düşer. Mimarisi mantıksal hesaplamaya dayalı olan bir mimariyle, mimarisi kayan nokta ve matrixlere dayanan bir sistemi karşılaştıramazsın.

YasinC
23-11-2011, 12:56   |  #15  
Yıllanmış Üye
2,472 mesaj
Alıntı: PcMaKeR  
Render ı işlemci değil GPU yapar. Şuan bütün grafik tabanlı uygulamalar(PS CS4 ve üzeri ile 3d uygulamalar) render ı ekran kartına paslar.

Eğer ekran kartı (masaüstü için alınmış ve sırf oyun için hazırlanmış ekran kartları) bunlardan biriyse render işlemciyle ekran kartına paylaştırılır.

Nvidia Quadro, Atı Firegl tipi ekran kartı kullanılır renderlarda genellikle! 4 tane fx 8150 yi bağla bakalım core i7 nin canına okuyuversin. Fiziksel çekirdek onlardaki. Bu sefer bol keseden atmışsın.

Kesinlikle render işlemlerinde işlemci üstün gelir gibi bir yanılgıya düşmeyin. En iyi işlemci bile render konusunda dar boğaza düşer. Mimarisi mantıksal hesaplamaya dayalı olan bir mimariyle, mimarisi kayan nokta ve matrixlere dayanan bir sistemi karşılaştıramazsın.

Bol keseden değil yaşadıklarıma gördüklerime göre söylüyorum AMD sistemlerde çok sorun yaşadık render dediğinde aklına sadece görüntü gelmesin ses fizik olaylarıda var ekran kartı ne kadar üstüne alırsa alsın ki sadece nvidia kartlar CUDA ile bunların bir kısmı C/C+/C++  üzerine kurulu programları alabiliyor üstüne geri kalan tüm işler yine CPU ya dayalı ATİ FireGL  QUADRO kartları MAYA gibi CAD üzerine kurulu programlarda kendilerini gösteriyorlar ATİ bu konuda Nvidia'dan geride 
Her ne kadar paylaştırılırsa paylaştırılsın İntel işlemcileri yoğun işlerde AMD'lerden daha başarılı

M.G.G
23-11-2011, 15:58   |  #16  
M.G.G avatarı
Yıllanmış Üye
3,367 mesaj
Alıntı: PcMaKeR  

Hocam render işi genelde cpu ve harddiske yük bindirir.Ekran kartı olarak orta seviye bir ekran kartı ile çok güzel renderlar çıkartılabilir.
Quadro, Matrox gbi kartlar benim bildiğim sahnede rahat çalışmayı sağlar normal grafik kartlarına oranla bir sahneye kasmadan daha fazla obje alır (:

PcMaKeR
24-11-2011, 08:52   |  #17  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
8,935 mesaj
Alıntı: M.G.G  
Hocam render işi genelde cpu ve harddiske yük bindirir.Ekran kartı olarak orta seviye bir ekran kartı ile çok güzel renderlar çıkartılabilir.
Quadro, Matrox gbi kartlar benim bildiğim sahnede rahat çalışmayı sağlar normal grafik kartlarına oranla bir sahneye kasmadan daha fazla obje alır (:
http://www.eofw.org/bench/

Yorumsuz...

Render sadece grafiklerde, videolarda kullanılır.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Render

Mp3 işleme, Ses vs de render yoktur o farklıdır. Ses işlemlerinde ekran kartı kullanılmaz!

Render sadece çalışma değildir çizimlerde.

YasinC
27-11-2011, 11:47   |  #18  
Yıllanmış Üye
2,472 mesaj

Render işi sadece fotoğraflar üzerine kurulu bir olay değil video düzenleme efektler sesler (Sesler kısmen olmasada video editlerken canına okuyabiliyor) bütün bunlar işlemciye yük bindiriyor. GPU hızlandırma ATİ kartlarda varlığı yokluğu belli değil Quadro kartlardada genel olarak C üzerine kurulu yazılımlar kullanılırsa alınabiliyor. CUDA'nın destek listesi C/C++, BLAS, FFT, Sparse Matrix, RNG ve tabiki görsel profiller ancak Nvidia CUDA'yı çok hızlı geliştiriyor anlaşmadığı bir firma kaldımı bilmiyorum ilerde işlemciden komple yükü alabilir ancak o zamana kadar İntel iş hayatında önde 
İntel maksimum performansda AMD'den önde ancak F/P da AMD kadar düşünceli değil  F/P olarak en başarılı işlemcisi 2500K
Bana quadroları anlatma kullanılan makinaların çoğunda Quadro 3xxx serisi kartlar kullanılıyor. Oyun oynanmıyacağını zaten biliyoruz. Win 8 beta test sonuçlarında performansın pek etkilendiği söylenemez çalıştığım konu ve alanı bana öğretmenize gerek yok gpu hızlandırma bir yere kadar üstlenebiliyor işlemci yükünü ve hiç bir firma optimizasyonu tek AMD yada İNTEL e göre düzenlemez neyse tartışmaya gerek yok

Son Düzenleme: YasinC ~ 27 Kasım 2011 17:24
PcMaKeR
13-12-2011, 09:23   |  #19  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
8,935 mesaj

YasinC Videodaki her bir kare resim canım benim resim. Sen hala renderlarda işlemcinin rolü büyük diyorsan ben bir şey demiyorum sana. Önyargı yaptığın.

savsar
13-12-2011, 11:24   |  #20  
savsar avatarı
Yıllanmış Üye
366 mesaj

büyük iş adamları için yapılmış o işlemciyi sadece tasarımcı veya işte bf 3 ün yapımcıları kullanır bizim işimize yaramaz bizi i7 2600k amd fx 8150 falan fazlasıyla yeter