Evrende yıldızlar hakkında bilmediklerimiz!

CHIP Online
05-05-2011, 21:00   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Evrende oluşan ilk yıldızların boyutlarını ve hızlarını öğrenince "ne kadar da küçüğüz" diyeceksiniz

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/evre ... klerimiz_26726.html


Resimlerle: Dünya, geceleri Uzay'dan böyle görünüyor...

Leibniz-Institut für Astrophysik Potsdam ve Instituto Nazionale di Astrofisica'daki astronomlar evrende oluşan ilk yıldızlarla ilgili önemli bulgular ortaya koydu. Astronomlara göre; evrende oluşan ilk yıldızlar saatte 1.6 milyon km hızla dönüyor olabilirler.

Galaktik Tümsek olarak nitelendirilen bölgedeki çok eski yıldızları, ESO'nun teleskopundan aldıkları veriler sayesinde yeniden analiz eden astronomlar yalnızca küçük kütleli yıldızların oluşturabileceği elementlerin izlerine rastladılar. Ancak araştırmacılara göre büyük kütleli ve çok hızlı dönebilen yıldızlar da bu elementleri oluşturabilirler. Bu bulguları toplayan astronomlar, evrenin en büyük ve en eski sekiz yıldızının, evrenin helyumdan daha ağır  olan ilk elementlerini oluşturabilmiş olabileceğini söylüyorlar.

Bu büyüklükteki yıldızların saatte 1.6 milyon km hızla dönmesini kafanızda biraz da olsa canladırabilmeniz için Güneş'in saatte 7.600 km hızla döndüğünü söyleyelim. Ayrıca en eski ve büyük kütleli sekiz yıldız, Güneş'in kütlesinin yaklaşık sekiz katı büyüklüğünde.


Tüm konu: Evrende yıldızlar hakkında bilmediklerimiz!

Resimlerle: Dünya, geceleri Uzay'dan böyle görünüyor...

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Yıldızlar hakkında ne kadar şey biliyoruz?