Ex3'ten Ntfs'ye Dönme

avhakan
11-09-2008, 08:49   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
27 mesaj

Selam Arkadaşlar Linux'a merhaba demek istiyorum fakat bir soru aklıma takılıp duruyor...Linux kurarken ex3 ya da herhangi bir formatta sabit diski biçimlendireceğim ancak tekrar xp kurmak istediğimde sabit diski ntfs formatına dönüştürmede sorun yaşar mıyım?Eğer böyle bir sorun olursa nasıl çözerim bununla ilgili bildiğiniz bir program veya yöntem var mı?

Son Düzenleme: avhakan ~ 11 Eylül 2008 08:50
uzmanim.net
11-09-2008, 08:53   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
172 mesaj

Merhaba, Setup sirasinda Partitionlari silip yeniden oluşturacaksınız. Daha sonra NTFS olarak formatlayabilirsiniz herhangi bir sorun olmaz.

Son Düzenleme: uzmanim.net ~ 11 Eylül 2008 08:53
avhakan
11-09-2008, 08:56   |  #3  
OP Yeni Üye
27 mesaj

Peki ex3 formatında bir usb bellek ya da taşınabilir harddisk için ntfs biçiminde bir formata dönüştürme sorun olur mu?Windows'un disk biçimlendirme aracı yeterli gelir mi?

panda34
11-09-2008, 09:12   |  #4  
Yıllanmış Üye
2,344 mesaj
avhakan
Peki ex3 formatında bir usb bellek ya da taşınabilir harddisk için ntfs biçiminde bir formata dönüştürme sorun olur mu?Windows'un disk biçimlendirme aracı yeterli gelir mi?
Windows ext3 dosya sistemini tanımadığı için , hatalı dosya formatı olarak görecektir .
Windows'ta ext3 formatındaki harddisk veya usb bellek bölümleri
hasarlı bölüm olarak görülür , ama bu ext3 formatındaki bölümlerin
NTFS'ye dönüştürülmesine engel değildir .
Windowsun hasarlı olarak gördüğü ext3 formatlı bölümleri
Windows'tan silerek kolaylıkla yeni partisyon oluşturabilirsiniz .

avhakan
11-09-2008, 09:24   |  #5  
OP Yeni Üye
27 mesaj
mengu88
Windows ext3 dosya sistemini tanımadığı için , hatalı dosya formatı olarak görecektir .
Windows'ta ext3 formatındaki harddisk veya usb bellek bölümleri
hasarlı bölüm olarak görülür , ama bu ext3 formatındaki bölümlerin
NTFS'ye dönüştürülmesine engel değildir .
Windowsun hasarlı olarak gördüğü ext3 formatlı bölümleri
Windows'tan silerek kolaylıkla yeni partisyon oluşturabilirsiniz .
Ama benim ikinci sorum sabit harddiskle alakalı değil usb bellek ya da taşınabilir harddiskten bahsediyorum tamam windows kurarken eski partitionları silip yeni partition oluşturacağız sonra biçimlendireceğiz ben bu kısmı atlamışım burda bir problem yok ancak ex3 formatındaki bir usb belleği nasıl ntfsye çevireceğiz?

panda34
11-09-2008, 09:32   |  #6  
Yıllanmış Üye
2,344 mesaj
avhakan
Ama benim ikinci sorum sabit harddiskle alakalı değil usb bellek ya da taşınabilir harddiskten bahsediyorum tamam windows kurarken eski partitionları silip yeni partition oluşturacağız sonra biçimlendireceğiz ben bu kısmı atlamışım burda bir problem yok ancak ex3 formatındaki bir usb belleği nasıl ntfsye çevireceğiz?
Çeviriliyor , Windows'ta "Bilgisayar Yönetimi" adında bir program vardır Denetim masasında .
USB belleğiniz takılıyken orada , Depolama/Disk yönetimi bölümüne girin .
USB belleğinizi göreceksiniz , hatalı bölüm falan yazar
o hatalı/hasarlı bölümü silin yeni bölüm oluşturun .
Sonrada Windows'tan formatlayın düzelir .