exe den koda geri donus mumkun mu?

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
melihserdar
02-10-2004, 02:07   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
27 mesaj

merhaba arkadaslar

v.basic,delphi veya c++ gibi bir bilgisayar dili ile (neyle yazıldıgı biliniyor olsun)yazılmıs derlenmis exe haline gelmis bir dosya ilk haline (program metni) nasıl geriye çevrilir.Hangi programla bunu yaparım.

saygılarımla

mkavgaoglu
02-10-2004, 21:33   |  #2  
Yıllanmış Üye
228 mesaj

benim bildigim kadarıyla exe den kaynak koda donusum yapamazsın dostum...

Banned
03-10-2004, 13:57   |  #3  
Banlandı
161 mesaj

https://www.chip.com.tr/forum/ex ... umkun-mu_t3950.html

yas
11-10-2004, 18:20   |  #4  
Yıllanmış Üye
592 mesaj

Exe'leri öyle umduğun gibi c++ kodları halinde açamazsın. Açsan açsan assembly dilinde açarsın. Bu işi de ancak bir Disassemblier (yanlış yazmış olabilirim.) yapabilir. Bu konuda da "Hackman" adlı freeware bir program var ama bir exe'yi assembly olarak açıp içinde değişiklik yapmak için assembly bilmen, daha doğrusu kodlama olayını aşmış olman gerekir. Zaten bu olayı yapan arkadaşlara "Cracker" denir ki bu sıfatı alabilmenin ne kadar zor olduğu da herkesin malumu.

Banned
11-10-2004, 18:36   |  #5  
Banlandı
123 mesaj

Gerçek hayat'ın kaynak koduna ulaşılamadığı gibi .exe uzantılı programların kodunada ulaşılamıyor...

webaytek
12-10-2004, 15:31   |  #6  
Yıllanmış Üye
659 mesaj

decompiler ne işe yarıyor o halde

alıntı:
benim bildigim kadarıyla exe den kaynak koda donusum yapamazsın dostum...

alıntı:
uzantılı programların kodunada ulaşılamıyor...

Bilmeyenler yorum yaparken dikkat etsin

Son Düzenleme: webaytek ~ 12 Ekim 2004 15:37
melihserdar
17-10-2004, 23:40   |  #7  
OP Yeni Üye
27 mesaj

sayın webaytek
decompiler ile bunu yapabilirmiyim?
mumkunse detay alabilirmiyim?
tesekkurler

mkavgaoglu
18-10-2004, 06:13   |  #8  
Yıllanmış Üye
228 mesaj

aytek dostum biraz daha saygı çerçevesinde yaklaşsan nasıl olur?
kaynak kodlarına hexadecimal olarak ulaşabilirsin ancak...bu da arkadaşın hiçbir işine yaramaz...yok eğer bunu yapan bi prog var da ben bilmiyorsam linkini ver de ben de öğreneyim... böylece hexsource la uğraşmama gerek kalmaz... beni büyük bi işkenceden kurtarırsın..

Banned
18-10-2004, 13:49   |  #9  
Banlandı
161 mesaj

webaytek'e katılıyorum, bilmeyenler yorum yaparken dikkat etmeli. Decompiler diye bir şey, makine kodunun C++ koduna çevrilmesi gibi bir işi yapamaz. Bunu iddia etmek, derleyicinin ne yaptığını bilmemekten başka bir şeyin göstergesi de olamaz. Adına bakarak konuşmak kolay: "Decompiler, elbette ki derleyicinin zıddı bir şey olmalı. Derleyici derlediğine göreee, decompiler da kaynak koda dönüş sağlar." Ne kadar da "bilgili" bir yorum bu böyle...

A bizim kodumuz olsun. Her derleyicinin bu kodu makine diline çevirme tarzı farklı olacaktır. X derleyicisi, B diye bir çıktı verir, Y derleyicisi C diye, Z derleyicisi D....

Derleme işlemi bile, derleyiciden derleyiciye farklı sonuçlar ortaya çıkarırken, "makine kodundan kaynak koda dönüşüm" gibi bir çalışmanın, her satır kod için kaç yüz ihtimal ve her minicik fonksiyonun derlenmiş halinden çıkarılabilecek kaç milyon ihtimali ortaya çıkaracağını düşünebilmek de, decompiler gibi bir kelimenin Türkçe anlamını bilmekten biraz daha fazla bilgi gerektiriyor olsa gerek...

Sevgili mkavgaoglu, gene her zamanki gibi, zarifsiniz. :)

Webaytek kardeş, bilmemek ayıp değil, bilmediğin halde başkalarını bilgisizlikle suçlamak ayıp.

webaytek
23-10-2004, 15:58   |  #10  
Yıllanmış Üye
659 mesaj
alıntı:
Webaytek kardeş, bilmemek ayıp değil, bilmediğin halde başkalarını bilgisizlikle suçlamak ayıp.

Tamam canım kardeşim haklısın seninle veya başkasıyla laf dalaşına girmiicem çünkü sen de haklısın :)
Assembly dilini illa bilmen gerekiyor @mkavgaoglu dostum... Hex kodlarından bişey anlamak istiyorsan tabii ki :)
Bir de şu konu var... Tabii ki decompiler ile exe'yi project haline dökemezsin ama *.res olarak proje içinden çağırmak koşuluyla (compiler içinden ör: delphi) proje üstünde kullanabilirsin
Ayrıca bilmediğim bir konu değil bunu da vurdulamak isterim bilmesem iddiada bulunmam
Benim yukarıda yaptığım alıntılar çerçevesinde bana istediğiniz yorumda bulunabilirsiniz ama benim alıntı yapmadığım yerlerden beni haksız göstermezseniz ayrıca sevinirim :) - KOLAY GELSİN

mkavgaoglu
23-10-2004, 18:38   |  #11  
Yıllanmış Üye
228 mesaj

aytek dostum bilgilendirdiğin için çok teşekkür ederim...gerçekten buna çok ihtiyacım vardı... aylardır kafamı kurcalayan bi konuya açıklık getirdin... çok saol...

not:yazılanların dikkatle okunmasını tavsiye ederim...[8]

Son Düzenleme: mkavgaoglu ~ 23 Ekim 2004 18:44
mkavgaoglu
23-10-2004, 18:41   |  #12  
Yıllanmış Üye
228 mesaj
alıntı:
Gönderen : theOnlyGenius

Sevgili mkavgaoglu, gene her zamanki gibi, zarifsiniz. :)

Gülümsemene demek efendim o sizin zarifliğiniz...[8]

Banned
23-10-2004, 23:30   |  #13  
Banlandı
161 mesaj

Dur şimdi webaytek, lafı çevirme lütfen. Adam, "benim bildigim kadarıyla exe den kaynak koda donusum yapamazsın dostum..." demiş ve sen de, "decompiler ne işe yarıyor o halde? Bilmeyenler yorum yaparken dikkat etsin." demişsin. Bu ne anlama geliyor? Kaynak koda dönüşüm yapamazsın diyen birine ne diye itiraz edilir? Kaynak koda dönüşüm yapabilir misin, yapamaz mısın? Kaynak kod nedir, "project" ne demek? Daha IDE'lerin kavramlarını, programcılığın kavramlarından ayırt edemiyorsun, sonra bir de bana Nasreddin Hoca'lık taslıyorsun. Olmuyor webaytek, olmuyor...

Ben bilmediğim bir konuda, yanlış bir zanna kapılıp, birilerine ithamda bulunsam, bunu fark ettiğim anda özür dilerim. (Bkz. imzamda referans verdiğim konu.) Olgun insanın yapması gereken de budur. İmam Şafi'ye bir soru sormuşlar, "bilmiyorum" demiş. Bir soru daha sormuşlar, "bilmiyorum" diye cevap vermiş gene. Bir soru daha, bir soru daha. Hep "bilmiyorum" demiş. Adam demiş ki, ya sana İmam diyorlar, alim diyorlar; peki sen ne biliyorsun? İmam Şafi cevabını vermiş: "Bilmediğimi biliyorum." Bari bundan bir anlam çıkar...

webaytek
26-10-2004, 13:38   |  #14  
Yıllanmış Üye
659 mesaj

tamam haklısın da bi sus artık konu ne sen ne diyosun yaw ooof oof tamam katılıyorum sana haksızım kıvırıyorum - ama sus artık :)

Banned
26-10-2004, 15:17   |  #15  
Banlandı
161 mesaj

Pişkinlikte zirveye tırmanıyorsun arkadaş. Özür dilemek ne kadar da zormuş... Önce insanlara "bilmiyorsunuz, haddinizi bilin" tripleri yap; sonra da, "sus artık" azarı çek. Bıktın değil mi? Neden? Azarlamak zevkli; ama azarlanmak kötü oluyormuş değil mi? Susuyorum ve umuyorum ki bir sürü insanı azarlamak istediğin zaman, iki kez düşünür ve diline çeki düzen vermeye çalışırsın bundan sonra...

Arkadaşlardan da webaytek adına özür diliyorum. "Bilmeyenler yorum yaparken dikkat etsin" demek istememişti aslında; ama özür dilememe takıntısı olduğu için, bunu unutmak istiyor. Kusuruna bakmayın...

webaytek
23-11-2004, 12:54   |  #16  
Yıllanmış Üye
659 mesaj
alıntı:
Arkadaşlardan da webaytek adına özür diliyorum. "Bilmeyenler yorum yaparken dikkat etsin" demek istememişti aslında; ama özür dilememe takıntısı olduğu için, bunu unutmak istiyor. Kusuruna bakmayın...

alıntı:
tamam haklısın da bi sus artık konu ne sen ne diyosun yaw ooof oof tamam katılıyorum sana haksızım kıvırıyorum - ama sus artık :)

Arkadaşı banlamışlar - daha çok yorum yapmaya gerek yok!!!

sciencemaker
23-11-2004, 23:27   |  #17  
Taze Üye
5 mesaj

Arkadaş exeden kaynak koduna dönüş yapamazsın ancak hacker ların kullandığı programlar sayesinde exeleri yamalar veya kırarsın!

webaytek
17-12-2004, 22:36   |  #18  
Yıllanmış Üye
659 mesaj

assembly da hiçbir işe yaramıyor o halde afferin size :)
Kaynak kod nedir kardeşim - assembly dediğin şey kaynak kodu değil mi zaten - assembly ile program da yazılmıyor dersiniz siz şimdi de...

ReaL_isT
20-12-2004, 20:11   |  #19  
Yıllanmış Üye
457 mesaj

afferin sana webaytek.