explorer.exe hatası

iozkaptan
24-06-2006, 21:41   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
80 mesaj

Arkadaşlar benim makinemde tuhaf bir explorer hatası oluşuyor. Bilgisayarıma tıklıyorum ve klosörler içinde dolaşıyorum. eğer tıkladığım klosörlerin içinde video clip gibi görüntü dosyaları yoksa hiçbir sorun yok. ama içinde video olan herhangi bir dosya varsa explorer.exe bir sorunla karşılaştı diyor ve o an hangi klasör içindeysem sayfayı kapatıyor. Denemek için başka klasörlerede vidolar koydum aynı hatayı yine yaptı. Klasörün adı yeri hiç farketmiyor. içinde video varsa exploere.exe hatası veriyor. virüs taramasından spy taramasına kadar herşeyi yaptım makinada tehliklei birşey bulunmadı. böyle bir sorunla karşılaşanınız yada ne olduğunu bileniniz varsa yardım rica ediyorum.

bahey608
24-06-2006, 22:26   |  #2  
Yeni Üye
37 mesaj

seninkine benzer sorun bendede var yalnız benimki video ile ilgili hiç degil ben şimdi bu sayfadayım . yukarı arama çubuguna yeni gidecegim adresi yazıp git dedigim zaman senin hata bendede çıkıyor ,alıştım öyle bıraktım.

chiemsee111
25-06-2006, 00:55   |  #3  
Yıllanmış Üye
388 mesaj

Peki bu hata "C" yani asil sürücüde mi yoksa diger sürücülerdemi oluyor? Cünkü "Bilgisayarim" a tikladiktan sonra sorunla karsilastigini söylüyorsun, yani "D" yada "E" gibi sürücüler icindeki klasörlerine gidincemi oluyor?

iozkaptan
25-06-2006, 02:14   |  #4  
OP Üye
80 mesaj
chiemsee111
Peki bu hata "C" yani asil sürücüde mi yoksa diger sürücülerdemi oluyor? Cünkü "Bilgisayarim" a tikladiktan sonra sorunla karsilastigini söylüyorsun, yani "D" yada "E" gibi sürücüler icindeki klasörlerine gidincemi oluyor?
Hangi sürücü olursa olsun farketmiyor. bilgisayarıma tıklayıp herhangi bir sürücüde klasörler içinde geziniyorum ve eğerki klasörlerde bir video olsun hemen hata veriyor ve kapatıyor.

chiemsee111
25-06-2006, 02:31   |  #5  
Yıllanmış Üye
388 mesaj

Arkadasim söyle aciklamaya calisiim tercüme edeblirsem tabii:)
Baslat+Denetim Masasi+ Yönetim+ Servis(yada Servisler) i ac ve o listedeki "Shell Donanim Tanimlanmasi" (shellHardwareerkennung)(benim pc Almanca ve bu kadar tecüme edebildim) programinin calsip calismadigini kontrol et. Eger calismiyorsa cift tiklayip calistir:  Otomatik calismasini sec + uygula + tamam tikla.
Yeniden baslat ve dene. Tam olarak aynisi degil ama buna benzer bir sorunla karsilasmis ve bu sekilde cözmüstüm. Insallah yardimci olabilmisimdir. Yoksa yine arastiralim haber ver.
Bu arada; bu problemle ne zamandir karsi karsiyasin? Herhangi bir sey yükledinmi son zamanlarda yada windows ta herhangi bir degisiklik yaptinmi?

Son Düzenleme: chiemsee111 ~ 25 Haziran 2006 02:54
Recep Baltaş
25-06-2006, 12:47   |  #6  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj

Bu arada belirteyim;
explorer=Windwsun tüm ugulamalarının alt yapısı
iexplore=İnternet Explorer

SMK BiLiSiM
25-06-2006, 13:50   |  #7  
Yıllanmış Üye
111 mesaj
chiemsee111
Baslat+Denetim Masasi+ Yönetim+ Servis(yada Servisler) i ac ve o listedeki "Shell Donanim Tanimlanmasi" (shellHardwareerkennung)(benim pc Almanca ve bu kadar tecüme edebildim) programinin calsip calismadigini kontrol et. Eger calismiyorsa cift tiklayip calistir:  Otomatik calismasini sec + uygula + tamam tikla.
Yeniden baslat ve dene. Tam olarak aynisi degil ama buna benzer bir sorunla karsilasmis ve bu sekilde cözmüstüm. Insallah yardimci olabilmisimdir. Yoksa yine arastiralim haber ver.
Bu arada; bu problemle ne zamandir karsi karsiyasin? Herhangi bir sey yükledinmi son zamanlarda yada windows ta herhangi bir degisiklik yaptinmi?
cix.. senin soyLedigin yer buyuk ihtimaLLe hizmetLer. bence oLmaz. en azindan expLorer hatasini oradan gideremezsin. bence windowsunu onarmaLisin...

chiemsee111
25-06-2006, 14:26   |  #8  
Yıllanmış Üye
388 mesaj
SMK BiLiSiM
chiemsee111
cix.. senin soyLedigin yer buyuk ihtimaLLe hizmetLer. bence oLmaz. en azindan expLorer hatasini oradan gideremezsin. bence windowsunu onarmaLisin...
Evet haklisin "Hizmetler" bölümünde (ingilizceside Shell Hardware Detection) Daha önce explorer donma sorunu yasamistim ve orayi kaza ile kapattiktan sonra bu sorunun var oldugunu farkettim.
Ayrica seninde belirttigin gibi windows u onarmasi sorunu büyük ihtimalle cözecektir. Windows u onarmak icin;
XP cd sini cd rom\'a koyun ve çalistir a
su komutu yazin <CD sürücü ismi >:\i386\winnt32./unattend ve tamam i tiklayin
kurulum islemi baslayacak ve tüm windows u onaracaktir

SMK BiLiSiM
25-06-2006, 14:44   |  #9  
Yıllanmış Üye
111 mesaj

bence windowsu windowstayken onarmamaLisin. :)windowsa windowstayken deLtree atmak gibi:P bilgisayari xp cd si iLe ac "r" onar yap. kurtarma konsoLuna girmeyeceksin. kurtarma konsoLuna da "r" iLe sokuyor. o menuden sonraki "r" tusu iLe gir. prof. kuLLaniyorsan 10 dk de hazir biLgisayarin. home edition biraz daha uzun suruyor... koLay geLsin...

iozkaptan
26-06-2006, 09:24   |  #10  
OP Üye
80 mesaj

Birde sağ alt köşede şöyle bir ikaz çıktı dün akşam. Wİndowsta bozuk dosya var falan filan diyodu ve chkdisk gibi bişey yazdı çalıştır kısmından bunu çalıştırın falan diyodu. nasıl çalışır bu tam adı nedir. ben çalıştır yerine ne yazdıysam olmadı adınıda tam aklımda tutamadım zaten.

SMK BiLiSiM
26-06-2006, 09:29   |  #11  
Yıllanmış Üye
111 mesaj

CHKDSK yi soyLe caListiracaksin. winXp cdsini tak. biLgisayari cd den basLat. sana kurtarma konsoLuna girecekmisin diye sorar... "r" tusu iLe gireceksin. kurtarma konsoLundayken CHKDSK yazacaksin... (bazen kabuL etmiyor. sonuna /p atman gerekiyor..) atacak... koLay geLsin...

iozkaptan
28-06-2006, 16:56   |  #12  
OP Üye
80 mesaj

Herkese teşekkürler ben yine en istemediğim yöntemi kullandım tekrar xp kurdum

kdr1965
29-06-2006, 03:10   |  #13  
Taze Üye
9 mesaj

Öncelikle ekran kartları bölümünde bana yardımcı olan tüm arkadaşlara ve chip ailesine teşekkürler.belki bazı arkadaşların başına gelmiştir veya şu an benim gibi yaşıyordur: internet explorer dan işte yatırım veya banka sitesi açtığımda hisse senedi izleme bandı (java tabanlı) açılmıyor evido antimalvare ile taratıp javayı kaldırıp tekrar yükledim ama maalesef ayni.firefox tan bağlandığımda açabiliyor ve izleyebiliyorum bu konua hakkında yardımcı olursanız sevinirim.teşekkürler

chiemsee111
29-06-2006, 12:47   |  #14  
Yıllanmış Üye
388 mesaj
kdr1965
Öncelikle ekran kartları bölümünde bana yardımcı olan tüm arkadaşlara ve chip ailesine teşekkürler.belki bazı arkadaşların başına gelmiştir veya şu an benim gibi yaşıyordur: internet explorer dan işte yatırım veya banka sitesi açtığımda hisse senedi izleme bandı (java tabanlı) açılmıyor evido antimalvare ile taratıp javayı kaldırıp tekrar yükledim ama maalesef ayni.firefox tan bağlandığımda açabiliyor ve izleyebiliyorum bu konua hakkında yardımcı olursanız sevinirim.teşekkü
Hmmm. Active X, Java gibi yazilimlar bildigim kadari ile (yaniliyorsam düzeltin) o an acik olan hangi Browser ile yüklendiyse o browser icine yüklenirler. Yani java yi IE acikken IE üzerinde indirip yüklemeyi yaptinmi?
Giremedigin link i gönder birde biz deneyelim IE üzerinde.

( Gerci Firefox gibi süper bir browser dururken neden IE ile giresinki onuda anlamiyorum)  Kahkaha

iboera
01-07-2006, 13:12   |  #15  
iboera avatarı
Yeni Üye
33 mesaj

Sanırım bu hata arızalı video codec 'lerden kaynaklanıyor. video codec leri kaldırıp tekrar kurmayı denemek daha akıllıca olurdu. Sorun bu codec lerin arızalı olduğunda ve klasöre girildiğinde resim olarak göster işaretli ise kilitlenip explorer.exe hatasını vermekte. neyse artık sorunu yeniden kurmakla çözmüşsünüz.

ibocan.

kdr1965
01-07-2006, 21:58   |  #16  
Taze Üye
9 mesaj
chiemsee111
kdr1965
Öncelikle ekran kartları bölümünde bana yardımcı olan tüm arkadaşlara ve chip ailesine teşekkürler.belki bazı arkadaşların başına gelmiştir veya şu an benim gibi yaşıyordur: internet explorer dan işte yatırım veya banka sitesi açtığımda hisse senedi izleme bandı (java tabanlı) açılmıyor evido antimalvare ile taratıp javayı kaldırıp tekrar yükledim ama maalesef ayni.firefox tan bağlandığımda açabiliyor ve izleyebiliyorum bu konua hakkında yardımcı olursanız sevinirim.teşekkü
Hmmm. Active X, Java gibi yazilimlar bildigim kadari ile (yaniliyorsam düzeltin) o an acik olan hangi Browser ile yüklendiyse o browser icine yüklenirler. Yani java yi IE acikken IE üzerinde indirip yüklemeyi yaptinmi?

( Gerci Firefox gibi süper bir browser dururken neden IE ile giresinki onuda anlamiyorum)  Kahkaha

haklısınız ama ben www.ataonline.com.tr ye girdiğimde firefox bunu desteklemiyor

kdr1965
01-07-2006, 22:02   |  #17  
Taze Üye
9 mesaj
chiemsee111
kdr1965

ie ile yükledim firefox ta var ama kesinlikle ie idi sadece bende değil inanın işyerinde beraber çalıştığım bir kaç arkadaşta daha var çözüm bulamadık.tüm arkadaşlara teşekkürler.