Ext. Hdd aniden kapandı çalısmıyor.YARDIM!!

ucetinel
05-07-2009, 11:43   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
242 mesaj

Arkadaslar elimde philips spd5240cc 250 gb lık harici hdd var.normal calısırken kısayolundan içerisine girmek istedim kısyol hedef bulunamadı vs hatası verdi.ve cihaza baktım.o ana kadar ışığıda normal bir sekilde yanıyordu.hatadan sonra ısık yanıp yanıp sönmeye basladı ve disk birden kapandı.elime aldım epey ısınmıstı.daha öncede 24 saat acık kaldığı omustu ama bir sorun cıkarmamıstı.

ayrıca daha önceki diskim(120 lik) de benzer sekilde bozukmustu garantiye göndermiştim.arsivimi kurtarın diye not düştüm.aradılar verilerinizi kurtaramıyoruz dediler.yenisini gönderdiler.ve o yeni disk su anda elimde bozuk olan disk.230 gb lık arsivim var.garantisine daha 1 sene var göndereceğim ama önceki 3 ay sonra geldi.göndermek te istemiyorum.sorunu daha iyi anlatabilmek için uzun uzun yazıyorum

-pc acılırken disk takılı ise windows baslatılıyor.. logon ekranında takılı kalıyor diski cıkarırsam acılısa devam ediyor

-pc ye bağladığımda sadece usb aygıt bağlantı sesi geliyor.ve cihaz ısığı uzun aralıklarla yanıp yanıp sönüyor

-disk yöneticisine girmeye calıstığımda aynı sekilde takılı kalıyor

-PC Inspector File Recovery programındada takılı kalıyor.

-Aygıt yöneticisinde Diski görüyor "Hitachi HTS542...." fakat çift tıkladığımda aygıt yöneticisi kilitleniyor

-Y kablusu ile birliktede bağladım yine aynı

-son olarak diskin motoruda çalısyor

cihazı acıp diski pcye bağlayacağım o zmanda garanti dısı kalacak.

bütün arsivim bu diskin içinde.ucarsa bu veriler cok büyük kaybım olacak.şimdi bu disk içindeki verilerimi nasıl kurtarabilirim.hepinizden yardım bekliyorum  arkadaslar.

tesekkürler.

Der Rote BaroN
05-07-2009, 16:11   |  #2  
Der Rote BaroN avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,531 mesaj

Geçen sene 750 GB'lık Maxtor'um aynı şekilde birdenbire kapanıverdi. Teknik servis yerine bilgisayarcıya götürdüm. Bana şanslı olduğumu, hardisk kasasının elektronik aksamında ve hard diske elektrik akışında problem olduğunu söyledi. Cihazın bios'unda (Kullandığı isim buydu sanırım) problem yokmuş. Yalnız bu tür cihazları saatlerce açık tutmak zararlı. Şimdi düşünüyorum da ben P2P ağlarına upload veren bir kaynağım ve saatlerce açık bırakıyorum. Hatta şimdi tüm disklerime baktım, hepsi ısınmış. Yedekleri de yok. ;)

ucetinel
05-07-2009, 18:52   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
242 mesaj

bugün iki bilgisayarda daha denedim yine calısmadı.

Der Rote BaroN
05-07-2009, 22:51   |  #4  
Der Rote BaroN avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,531 mesaj

Bir bilgisayarcıya götürüp kasasını değiştirmeyi deneyin. Umarım kasada problem vardır. Ben şu anda Maxtor'un orijinal kasası yerine Everest marka dandik ama en azından beni idare eden kasa kullanıyorum. (Kasa, sabit diskin içinde olduğu kutudur.) Benim de TB'larca yedeklenmemiş verim var ama yüzlerce DVD'ye yazmak da zor.

Son Düzenleme: Der Rote BaroN ~ 05 Temmuz 2009 22:52
ucetinel
06-07-2009, 11:42   |  #5  
OP Yıllanmış Üye
242 mesaj
Alıntı: Der Rote BaroN  
(Kasa, sabit diskin içinde olduğu kutudur.)
Alkış
 bunları yapmayı bizde biliyoz 
kasasını acarsa cihaz garanti dısı kalacak

yinede sağol