Facebook'a Üye Olanlar Dikkat !

CapanQGLU
15-04-2009, 22:08   |  #1  
CapanQGLU avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,511 mesaj

Sosyal paylaşım sitesi Facebook, kullanıcılarının kişisel bilgilerini satarak para kazanmaya hazırlanıyor.

Kullanıcı sayısı 150 milyonu geçen sosyal paylaşım sitesi Facebook, bu kitleyi paraya dönüştürmeye hazırlanıyor.

İsveçli haftalık bilimsel gazete Metro Teknik'in bu haftaki sayısında konu derinlemesine ele alınırken, Facebook'un yakında kullanıcılarının bilgilerini uluslar arası büyük şirketlere pazarlayarak, bu potansiyeli paraya dönüştürmeyi düşündüğünü kaydetti.

Sunday Telegraph isimli gazeteye dayandırılan bir haberde; Facebook'un kurucularından Mark Zuckerberg ve kız kardeşi Randi'nin, kullanıcı bilgilerini satma projesini büyük şirketlere açtığı ve onlardan olumlu tepkiler aldığı ifade edildi. Pazarlanan projenin işleyişi ise şöyle olacak: Büyük şirketler Facebook'tan kendi ürünlerini tanıtmak için kitle grupları seçecek ve Facebook onlar için araştırmalar yapacak. Pazarlamanın daha hangi boyutlarda olacağı ve bilgilerin daha nasıl pazarlanacağı konusunda ise net bir bilgi verilmedi. Bu tür haberlerin duyulması ise Facebook kullanıcısı İsveçli bazı gençlerin tepkisine yol açtı.

Sürekli olarak yeni insanların siteye üye olması ve hafıza konusunda maliyet artarken, son günlerde Facebook'un büyük bir mali kriz içinde olduğu yazılan haberde, sadece 2008 yılında 30 milyon Dolar hafıza alanı satın alındığı bilgisine yer verildi. Bu alanın bile hızla tükendiği ve buna sebebin ise kullanıcılarca yüklenen fotoğraf ve videoların hacmi olduğu belirtildi. Ayrıca Facebook'un aylık 1 milyon Dolarlık elektrik faturasının olduğu yazılan haberde, Facebook'un bu maliyetleri kullanıcılar üzerinden karşılamayı düşündüğü belirtildi.

Turkish Developer
15-04-2009, 23:30   |  #2  
Turkish Developer avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
671 mesaj
AdRaMiTi

Hangi bilgimi satıcak ?

Olmayan bir bilgiyi nasıl satabilir ki biri =)

Haber için teşekkürler ancak bu tür haberler uzun zamandan beri var..

Bu Konuda Sizinle Hem Fikir Olduğumu Söyleyebilirim.

Sonuç Olarak,Kişisel Bilgilerin Değiştirilmesi Mümkün , Facebook Arkadaşlık Sitesinin  75 Milyon Katılımcı Sınırından Sonrası Kontrol Edilemez Şekilde Parçalanmaya Meyil Vermiştir.

Oldukça Misyonundan Ayrıldığı ve Kişisel Bilgilerin Kullanıcıların Tercihlerine Göre Aslıyla Örtüşmeyecek Özelliklere Dayalı Profilleri Süslediği Gözlerden Kaçmıyor.

Sonuç Olarak; Üyelerin Kişisel Bilgilerini Satmaktan Ziyade; Güncelleştirme Gerçekleştirmeyen ve Etik Olmayan  Üyelerin  Veri Tabanlarının Satılması Söz Konusu Olabilir...

Bakalım Devamlı Gündemi meşgul Eden , ve Bu Haberlerlede Ziyaretçi Sayısını Artıran Facebook un farklı Uygulamalar Üzerinde Durmaya Çalıştığınız  Söylemekte Abartılı Olmaz :)

Sevgiler Arkadaşlar.

Son Düzenleme: Turkish Developer ~ 15 Nisan 2009 23:31
TrGenC
16-04-2009, 02:48   |  #3  
Yıllanmış Üye
113 mesaj

Ne bilgisi varki satıcak Allah askına

umut101010
16-04-2009, 13:51   |  #4  
umut101010 avatarı
Yıllanmış Üye
1,672 mesaj

benim doğum yılımı satarsa satsın:D

tolter
16-04-2009, 14:23   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
1,603 mesaj

sonuçta google ye adımı yazdıklarında ilk sayfada tüm bilgilerimin çıkması hic güzel değil. ben biri hakkında araştırma yapacağım zaman google den hemen facebook a bakıyorum istediğim bilgiyide hemen buluyorum. bu azımsanmayacak bişey

CapanQGLU
16-04-2009, 14:28   |  #6  
CapanQGLU avatarı
OP Yıllanmış Üye
2,511 mesaj

Ben Facebook Kullanıcısıyım, Ama Kayıt Oldum 1 Saat Durdum (2 Ay Öncesi) O Gün Bugündür. Daha da Ne Giriş Yaptım, Ne de Merak Edip İçine Baktım.

princes
16-04-2009, 16:24   |  #7  
Taze Üye
4 mesaj

Ya bu face de çok olmaa başladı kaptacam hesabımı az kaldı

Tırtıl
16-04-2009, 19:03   |  #8  
Denetmen
Teşekkür Sayısı: 1
1,579 mesaj

Satsın ne olacak, bizim için bir şey mi değişecek, devletimiz sağolsun, bizim tüm bilgilerimiz zaten internette herkesin elinde.

CapanQGLU
16-04-2009, 19:21   |  #9  
CapanQGLU avatarı
OP Yıllanmış Üye
2,511 mesaj
Tırtıl
Satsın ne olacak, bizim için bir şey mi değişecek, devletimiz sağolsun, bizim tüm bilgilerimiz zaten internette herkesin elinde.
Katılmıyorum, "Devletimiz" Facebook Gibi Bir Sitenin Devletle Bir Alakası Yok Milletle ve Milletin Bilgileriyle Alakalı, "Bizim tüm bilgilerimiz zaten internette herkesin elinde" Siz İnternetten Bilgilerinizi Mi ? Dağıtıyorsunuz. Mesajınız Çok Şaşırtıcı, Şaşırdım. Gerçekten.

Alkış

11ozan11
16-04-2009, 20:18   |  #10  
Taze Üye
1 mesaj

LAN BENİM ADIM SOYADIM PARA YAPAR Mİ  :D

Selçuk İslamoğlu
16-04-2009, 20:21   |  #11  
Selçuk İslamoğlu avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 73
4,133 mesaj
oLc001ReiS
Katılmıyorum, "Devletimiz" Facebook Gibi Bir Sitenin Devletle Bir Alakası Yok Milletle ve Milletin Bilgileriyle Alakalı, "Bizim tüm bilgilerimiz zaten internette herkesin elinde" Siz İnternetten Bilgilerinizi Mi ? Dağıtıyorsunuz. Mesajınız Çok Şaşırtıcı, Şaşırdım. Gerçekten.

Alkış

Haklılık payı var. TC Kimlik numaranı verdiğin her yer senin tüm bilgilerine sahip, nerede oturduğundan tut, telefon numarana, açık adresine vs.

En basiti cep telefon operatörleri bu tüm bilgilerini satıyorlar. En basit örneği, seçimde bana sırf kütüğümün olduğu İzmir örneğin, Beşiktaş'ta bir adaydan "Sevgili İzmir'li kardeşim" diye mesaj geldi telefonuma...

sirus
16-04-2009, 21:54   |  #12  
Taze Üye
3 mesaj

İnternette artık çok, küçük ufak bir düşünce yada etkinlik olsun 1 saat içinde sosyal sitelerde yüzlerce insanı çekebiliyor. küçük basit bir yalan ortaya atan bir gurup abartısız söylüyorum yarım saat içinde 400 küsür kullanıcı çekmişti. küçümsediğimiz bir doğum tarihi dahi bannerlarda gösterilecek bir reklamın ayarlanmasını etkiler. artık varın gerisini siz düşünün.......

Turkish Developer
16-04-2009, 22:04   |  #13  
Turkish Developer avatarı
Yıllanmış Üye
671 mesaj
Selçuk İslamoğlu
....>>>> En basit örneği, seçimde bana sırf kütüğümün olduğu İzmir örneğin, Beşiktaş'ta bir adaydan "Sevgili İzmir'li kardeşim" diye mesaj geldi telefonuma...
Bu Yaklaşımınıza Tüm İçtenliğimle Hak Veriyorum.

Hemen Hemen Benzeriyle Karşılaştım.
Geçtiğimiz ( Seçim Öncesi ) Haftalarda, Ankarada Oy  Kullanmamama  Rağmen , Ankara da Bir Siyasi Partinin Mitingine Katılmam İstenmesi, Davet Edilmem Gibi.. Varın Gerisini Düşünün. :)
Sevgiler.

Son Düzenleme: Turkish Developer ~ 16 Nisan 2009 22:23
Banned
16-04-2009, 22:20   |  #14  
Banlandı
5,024 mesaj

Konuyla alakası yok ama banada devamlı(her pazartesi sabit) "Elit Paket" adlı bir restorandan cep telefonuma mesaj geliyor üstelik ben hayatım boyunca ne bu yere gittim ne de sipariş verdim acaba kullandığım GSM operatörü bilgilerimi bazı yerlere satmış olabilir mi?

Hayır rehberden buldu dicem ama benim bilgilerim gizlidir bulmaları mümkün değil, kafaya koydum bir gün arayıp soracağım bu "Elit Pakete" benim numaramı nerden buldunuz diye o olacak.

voiice
16-04-2009, 23:46   |  #15  
Üye
50 mesaj

koskoca facebookta beni mi bulcaklar :D benim ismim ve soyisimimden 356 kişi var :D

hadi bulsunlarda satsınlar :D neyimi satcaklarsa ahahah :D

13. Man
17-04-2009, 14:03   |  #16  
13. Man avatarı
Yıllanmış Üye
256 mesaj

İşte diyorlar ya bu işin uzmanları onlar. Satacak çok şeyini bulurlar :D

ceyet
17-04-2009, 19:29   |  #17  
Taze Üye
1 mesaj

düşünmeniz yeter sağolun

CapanQGLU
17-04-2009, 19:44   |  #18  
CapanQGLU avatarı
OP Yıllanmış Üye
2,511 mesaj
Selçuk İslamoğlu
Haklılık payı var. TC Kimlik numaranı verdiğin her yer senin tüm bilgilerine sahip, nerede oturduğundan tut, telefon numarana, açık adresine vs.

En basiti cep telefon operatörleri bu tüm bilgilerini satıyorlar. En basit örneği, seçimde bana sırf kütüğümün olduğu İzmir örneğin, Beşiktaş'ta bir adaydan "Sevgili İzmir'li kardeşim" diye mesaj geldi telefonuma...

Facebook'a Kaydolurken TC Kimlik Numarası veya Cep Numaramızı Yazmıyoruz. Doğum Tarihi, İsim ve (Kendi Adıma Konuşuyorum) Hiç Bir Sitede Facebook Gibi İsim Vermem veya Farklı Yazarım (Nick Gibi)

tolter
17-04-2009, 19:49   |  #19  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
1,603 mesaj

millet bi kurtulamadı facebooktan zannediyolarki kayıt olmayınca cahil gözükecekler dalga geçecekler

TuncaBozkurt
18-04-2009, 12:15   |  #20  
Yıllanmış Üye
4,805 mesaj
Selçuk İslamoğlu

Ben de bir şey ekleyeyim: Bir süre önce Konut Edindirme Yardımı ödemeleri ile bir sürü insanın TC kimlik numarasını da internete yaydılar bu arada.

alloss
18-04-2009, 13:11   |  #21  
alloss avatarı
Yıllanmış Üye
628 mesaj

Satsa satsa 3-5 fotografımı satar. O da pek para etmez zaten.

:D

overtime
18-04-2009, 16:18   |  #22  
Taze Üye
14 mesaj

bence özellikle bayanlar için çok sakıncalı, mesela resimlerini veya fotoğraf albümlerini insanları kandırmak için kullanabilirler. Çok gördüm öyle. İkincisi ise mail adresleri ve kişisel bilgiler (Facebook soruyor: Şuan naapıyosun?) insanları yakından tanımaya çalışıyor, nedendir bilmem.

Mail adreslerini veya cep telefonlarını alarak şirketlere reklam amaçlı göndermeleri için satmak mesela?

yigitsen
19-04-2009, 10:53   |  #23  
Taze Üye
12 mesaj

nasıl iptal edilir.

TREND GAME
20-04-2009, 19:43   |  #24  
Taze Üye
4 mesaj

benim satabileceği bi tek msn adresim var :) onuda satsa nolur ki yeni bi tane daha açarım parayla mı hihi     ama ilginç bir nokta var. FACEBOOK alanı ve ELEKTRİK ücreti harbi çok para :S bence değmez o kadar para vermem ben olsam :) hoş o kadar paramda yok zaten

ismailmazi
20-04-2009, 19:46   |  #25  
Yıllanmış Üye
368 mesaj

pere,pere,pereAğzı kulaklarına varıyor