Facebook bilgilerinizi satabilir mi?

CHIP Online
18-02-2009, 11:30   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Facebook kullanıcı sözleşmesini sessiz sedasız değiştirdi; tüm şimşekleri bir kez daha üzerine çekti

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Face ... bilir-mi_10998.html

Dünyanın tartışmasız en popüler sosyal ağ sitesi Facebook geçtiğimiz günlerde çoğu kimsenin pek de okumadığı kullanıcı sözleşmesinde bazı değişiklikler yaptı. Değişiklikler büyük değildi ve sadece bazı bölümlerinde ufak tanımlama düzeltmeleri içeriyordu. Sitenin en gözde bölümlerinden biri olmadığı için çoğu kullanıcının dikkatini çekmedi fakat değişikliker, tüketici hakları konusunda uzman bir avukatlık sitesi olan The Consumerist'in gözünden kaşmadı.

Sitenin blog'unda Facebook'un yaptığı değişikliklerin yasalara aykırı olduğunu iddia edildi ve sözleşmeyi dikkatli okuyunca aslında Facebook'un sözleşmesini onaylayan kullanıcıların tüm içeriğin Facebook'a ait olduğunu, üyelikler silinse bile Facebook'un içeriği istediği gibi kullanabileceği, hatta satabileceğine izin vermiş olduklarının ortaya çıktığı söylüyor.

Facebook cephesinden ise jet hızıyla konuya yanıt geldi. Facebook hiçbir şekilde içeriğin kendilerine ait olduğunu iddia etmediklerini söyledi ve yeni sözleşmeyle açıklanmak istenenin sadece hesabınızı silseniz bile arkadaşınızın sanal duvarına göndermiş olduğunuz bir yazı veya resmin silinmeyeceği olduğunun altını çizdi. Facebook yetkilileri kullanıcı sözleşmesinin yanlış bir anlaşılmaya yol açmayacak şekilde bir kez daha gözden geçirileceğini söylediler.

Kısacası Facebook kullanıcılarına şu mesajı vermiş oluyor: Korkmayın, bilgilerinizi satmayacağız!

Tüm konu: Facebook bilgilerinizi satabilir mi?

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Sizce Facebook, sitedeki tüm içeriğin sahibi sayılmalı mı?

Kapalı Hesap (53751)
18-02-2009, 13:06   |  #2  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 0
3,036 mesaj

Hayır sayılmamalı zaten bundan sonra da kendisiyle işim olmaz hesabımı kapadım (inşallah gene açmam diyorum ne olacağı da belli olmuyor) gerçi tamda kapanmıyor sadece donduruluyor bu da beni gıcık etti ama neyse bu Facebook harbiden daha başımıza bela olacak gibi bir his var içimde...

Banned
18-02-2009, 14:57   |  #3  
Banlandı
347 mesaj

ben mesela bu tartışmalardan çok daha önce facebook a üye oldum ve hiçbir özel bilgimi koymadım..ne fotoğrafım var ne adresim ne telefonum..internete donuna kadar her bilgisini düşünmeden koyan sazanlar düşünsün gerisini...

Fattur
18-02-2009, 19:58   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
5,768 mesaj

Tartışıyoruz: Sizce Facebook, sitedeki tüm içeriğin sahibi sayılmalı mı?

Hayır canım.Ne münasabet.
Bunlar satarda.Rahat olun..

bwhiteb
18-02-2009, 20:04   |  #5  
Yıllanmış Üye
1,354 mesaj

üye olurken kabul edilen sözleşmeye bağlı Beğendim

ilginch
18-02-2009, 20:05   |  #6  
Yıllanmış Üye
1,635 mesaj
e2008
üye olurken kabul edilen sözleşmeye bağlı Beğendim
program yüklerken o sözleşmeler ile bizlere kim bilir neler kabul ettiriliyor.

bwhiteb
18-02-2009, 20:11   |  #7  
Yıllanmış Üye
1,354 mesaj
urkatat
program yüklerken o sözleşmeler ile bizlere kim bilir neler kabul ettiriliyor.
evet kimsenin okudugunu düşünmüyorum açıkcası bende dahil ama şöyle bi göz atıyorum.Beğendim
banka sözleşmelerine 12 punto zorunluluğu geldi mesela yine de okuyan çok az.
ama okumaya çalışmak lazım en azından bi göz atmakta fayda var sözleşmelere

Son Düzenleme: bwhiteb ~ 18 Şubat 2009 20:12
Banned
19-02-2009, 02:49   |  #8  
Banlandı
347 mesaj
e2008
evet kimsenin okudugunu düşünmüyorum açıkcası bende dahil ama şöyle bi göz atıyorum.Beğendim
banka sözleşmelerine 12 punto zorunluluğu geldi mesela yine de okuyan çok az.
ama okumaya çalışmak lazım en azından bi göz atmakta fayda var sözleş
okunsa da çok birşey farkedeceğini zannetmiyorum çünkü genelde değişiklik yapma hakkını saklı tutar, uyarı olmak sızın maddeler değiştirilebilir tarzı ifadeer geçer böyle sözleşmelerde...