Facebook daha önce yaşamadığı bir düşüşte

CHIP Online
05-08-2012, 20:45   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

18 Mayıs'ta sattığı ilk hisse senetlerinden bu yana geçen süre, sosyal devi nereye sürüklüyor?

Okumak için: https://www.chip.com.tr/haber/fac ... -dususte_35129.html

Facebook dünya çapında elde ettiği başarının ardından aldığı bir kararla, 18 Mayıs itibariyle şirketi tüm dünyaya açmış, birçok hisse satmıştı.


Hisse senetlerinin satışa başladığı ilk gün tavan yapması herkesi heyecanlandırmış ama akabinde gelen düşüş endişe uyandırmıştı. Satışın ilk günü 38 dolara kadar yükselen hisse başı rakamlar, 42 dolara kadar çıkmıştı. Nitekim bu durum düşünülenden çok daha kısa sürdü.


Bir süreliğine de olsa rekor denebilecek rakamda hisse satan Facebook, Temmuz 31 itibari ile yapılan hesaplamalarda hisse başına 21.61 dolarlık rakama gerilemiş bulunuyor. Açılış gününden bu yana yüzde 43'lük düşüş yaşayan hisse senetleri an itibariyle düşmeye devam ediyor. 16 Ağustosta şirket içerisinde bulunan hissedarların da kendi hisselerini satacak olması, hisse senetlerinin daha da düşeceğine işaret ediyor.


Bir günlük büyük çıkışın ardından yaşadığı büyük düşüşle dikkat çeken Facebook ise, hisse senedi piyasalarının en kötü performansa sahip ikinci firması olma ünvanını da almış durumda. Sıralamanın başındaysa Iowa eyaletinde bulunan Renewable Energy Group yer alıyor.

Tüm Konu: Facebook daha önce yaşamadığı bir düşüşte

Kaynak: www.chip.com.tr