Facebook gizlilik kavramını baştan tanımlıyor

CHIP Online
20-03-2009, 14:15   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Facebook yeni görünümü ile birlikte gizlilik konusunda da çok önemli bir adıma imza atıyor...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Face ... nimliyor_11570.html

Yakın zamanda görünümü değiştiren Facebook, artık kullanıcıların arkadaşlarına ait değişiklikleri daha çabuk fark edebilmeleri, daha hızlı içerik paylaşımı sağlanabilmesi ve grup sayfalarının artık daha kullanışlı hale gelmesi yönünde önemli adımlar attı. Fakat ön taraftaki bu değişiklikler kadar, sitenin arka planında da bazı yenilikler oldu. Bunların en başında ise kişisel gizlilik konusunda artık kullanıcının daha fazla söz hakkına sahip olması geliyor.

Artık kullanıcılar Facebook üzerinde kendilerine ait hangi bilgilerin kimlerle paylaşılabileceği konusunda daha esnek davranıyor. Eğer kullanıcı tercih ederse profilinin bazı bölümlerini hatta isterse tümünü, arkadaşı veya kendi ağında bulunmayan insanlara açabilecek. Facebook adına konuyla ilgili açıklamayı yapan Mark Slee, bunun Facebook'un her geçen gün artan kullanıcı sayısı nedeniyle bir anlamda zorunlu hale geldiğini söylüyor.

Slee'ye göre daha önceden arkadaşınız olarak eklenmemiş birinin sadece ismini, resmini ve arkadaşlarının küçük fotoğraflarını görebiliyordunuz ve bu her zaman yeterli olmayabiliyordu. Benzer isimdeki kullanıcıların giderek artması nedeniyle Slee, insanlar kendi arkadaşlarını daha rahat tanıyabilmeleri için böyle bir değişikliğin faydalı olacağına inandıklarını söyledi.

Diğer yandan pek çok Facebook kullanıcısı yeni görünüme alışmakta zorlanıyor. Bazı kullanıcılar eski görünüme bir an önce dönülmesi veya isteyenlerin sitenin eski haliyle kullanmaya devam etmeyi istediklerini belirtiyorlar.

Tüm konu: Facebook gizlilik kavramını baştan tanımlıyor

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Sizce Facebook'un yeni görünümü ve özellikleri daha iyi oldu mu?

uGuR.uK
20-03-2009, 16:06   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
8,316 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Haz 2007

Youtube gibi bişi olmuş; diğer paylaşımlar ve bilgiler ya profil sayfasında yada kenarda köşede testler ve videolar(ki videolar ağırlıklı baya) direk ortada kocaman duruyor. aratmıyorlar ötekini yaniGülümseme.

Fattur
21-03-2009, 18:26   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
5,768 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Tem 2008

Pek bir değişiklik yok aslında Kahkaha

ReFeRaNSs
21-03-2009, 18:29   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,225 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Mar 2008

Açıkcası sevmedim.Can sıkıntısını bi nebze atmak için takılıyorum.

eolos
22-03-2009, 11:27   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2,036 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: May 2006

facebook yoluna sosyal bir arkadaşşlık sitesi olarak başladı fakat şuan malesef video paylaşım sitelerinden farksız insanlar youtube'un kapanmasıyla birlikte facebooka yöneldi