Facebook skandalı devlerle sürüyor!

CHIP Online
03-08-2010, 17:30   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

100 milyon Facebook kullanıcı bilgisinin bulunduğu dosyayı indirenler arasında kimler yok ki!

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/face ... -suruyor_21600.html

Resimlerle: Facebook'tan çok farklı 10 sosyal ağ sitesi...

Geçtiğimiz günlerde sizlere, 100 milyon Facebook kullanıcısının profil bilgilerinin internette bir torrent dosyası olarak dolaştığını aktarmıştık. Bütün bu bilgileri toplayan hackerın neden dosyayı satmayıp, bedava paylaştığı ise merak konusuydu.

Görünüşe göre birçok büyük şirket bu bilgilerle çok yakından ilgileniyor. Peer Block gibi bir programla torrent dosyasını kimlerin indirdiği ya da paylaştığı araştırılınca ortaya çok ilginç büyük şirketlerin adları çıkıyor.

İşte 100 milyon Facebook profil bilgisiyle ilgilenen büyük şirketlerden birkaçı; Apple, AT&T, BBC, Boeing, Cisco Sistem, Sayntoloji Kilisesi, Disney, Duracell, Fujitsu, HBO, Hilton, Hitachi, HP, IBM, Intel, Lucasfilm, Mcafee, Mitsubishi, Motorola, Nvidia, Pepsi Cole, Seagate, Sega, Siemens AG, Sony, Symantec, Ubisoft, Unisys, Vodafone.

Tüm konu: Facebook skandalı devlerle sürüyor!

İzleyin: Facebook filmine ikinci fragman

Resimlerle: Facebook'tan çok farklı 10 sosyal ağ sitesi...

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Sizce bu şirketler bilgileri ne için kullanacak?

uGuR.uK
03-08-2010, 17:58   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
8,316 mesaj

facebook'ta daha saglam reklam vermek, yada reklamlara servet ödemeden insanlara ulaşmak öncelikli amaçları olur diye düşünüyorum...

Nicoll
03-08-2010, 23:52   |  #3  
Nicoll avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
1,352 mesaj

Bu 100 milyon kişinin e posta adresleri de var mıdır acaba?

Eğer varsa çok güzel reklam postaları atılır, mal veya hizmetin tanıtımı yapılır... Hadi onu da geçtim, satacak bir hizmet veya malınız yok. İçine bol bol reklam koyabileceğiniz bir web siteniz de mi yok? Bu 100 milyon kişi sitenize girip reklamlara tıklarsa ne olur? Cool

Ayrıca bu kişilerin ülkelere ve hatta şehirlere göre ilgi alanları tespit edilir, ona göre şerbet verilir...

Heckırın bilgileri satmadığını nerden biliyorsunuz?

Heckır bu adı üstünde; Facebook'un kurucusu Zuckerberg'ın deyimiyle "aptallardan" alır kerizlere satar... Heckır "yağlı" firmalara gidip; "elimde böyle birşey var alır mısınız" der... Heckırla yapılan alışveriş etik birşey değil... Hiçbir firmanın alnında "ben geri zekalıyım" yazmadığı için kimse de böyle bir bilgi satın aldığını duyurmaz. Bu sayede heckırmımız tüm firmalara bilgileri yağlı tarifeden satar ve satacak başka firma kalmayınca da halka açıverir... (Satın alanların yüzlerini görmek isterdim Kahkaha)

Not: yukarıdaki yazıyı heckırın gözüyle yazdım ancak facebook'un 1/5'ini satın alan firmaları da küçümsemek istemem doğrusu. Zira "elimde 100 milyon kullanılabilir durumda mail + hesap bilgisi var" deseniz kim olursanız olun CEO karşınızda ayağa kalkıp önünü ilikler. Çünki bu onlar için yeni müşteri profili; ekmek parası demek... Keriz konumuna düşmereri heckırın bilgileri sonradan halka ücretsiz açmasındandır...

Son Düzenleme: Nicoll ~ 04 Ağustos 2010 02:03