Facebook'ta seksi video kandırmacası

CHIP Online
19-05-2010, 14:30   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Facebook'ta dolaşan bu seksi video mesajı, bakın başınıza ne işler açabilir...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/face ... irmacasi_20114.html

Resimlerle: Facebook Romanya güzeli Iulia Mladin

"World's sexiest video" (dünyanın en seksi videosu) başlığı taşıyan bir mesajın vaat ettiği görüntülere karşı merakına engel olamayan Facebook kullanıcıları engelleyemedikleri bu meraklarının sonucunda kendilerini bir virüs tuzağının içerisinde buluyorlar. Sahte video ile ilgili mesajın kullanıcıları kandırmasındaki en büyük etkenlerden biri de, mesajın gerçekten arkadaşlarınızdan birinden geliyor gibi görünecek şekilde düzenlenmiş olması.

Ufak resminde bir egzersiz bisikleti üzerindeki mini etekli bir kıza ait bir görüntüye sahip olan video tabi ki Facebook üzerinden izlenemiyor. Kullanıcıların mesajdaki bağlantıya tıklayarak, videonun bulunduğu iddia edilen siteye gitmeleri gerekiyor. Videoyu seyretmek üzereyken ise site, kullanıcının bilgisayarında videoyu oynatmak için gerekli codec dosyasının bulunmadığı uyarısı ile bir dosya yüklemesi gerektiği söylüyor.

Güvenlik firması Sophos'un bildirdiğine göre bu dosya ise kullanıcının bilgisayarına yüklenmeye hazır zararlı bir yazılımdan başka bir şey değil. Sophos, Facebook kullanıcılarını (ne kadar merak ederlerse etsinler) bu sahte mesaja inanmamaları konusunda uyarıyor.


Tüm konu: Facebook'ta seksi video kandırmacası

İzleyin: Facebook'taki bayan gitarcı

Resimlerle: Facebook Romanya güzeli Iulia Mladin

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Sizce bu sahte mesaja inanan çok olmuş mudur?

AkyüzCan
20-05-2010, 10:40   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
278 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: May 2009

Çok bayatlamış bir hile "videoyu oynatmak için codec dosyası bulunamadı, yüklemek için tıklayın" bu işin erbabı olanlar zaten bilirde ; genede "sazan" yakalanmışmıdırGülümseme derseniz ? o da "av" ın kuralı olsa gerek...
"Ava giden avlanır..."Gülüş

Son Düzenleme: AkyüzCan ~ 20 Mayıs 2010 10:44