Fan Hızını Düşürme..? (Biostar p4m900-m4)

wikioogle
11-11-2009, 00:38   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
71 mesaj

Sitemim şu: p4, 3.00GHz. anakart: biostar p4m900-m4.

İşlemci hızı inanılmayacak kadar ses çıkarıyor. Bu sorun aslında çokdan var. Ben kontrol ettim fan değeri: 3600 rpm-4100rpm arasında. Sıcaklıkise: 33 derece civarı.

Ben bioasdan yada bir yazılım yardımıyla fan dönüş hızını değiştirmek istedim ama bios menüsünde bunu değiştiremiyorum. (Ayar etkin değil,sönük.) Bende SpeedFan 4.36 yazılımı ile bunu masaüstünden kontrol etmek istedim. Ancak anakartın ehvenliğinden midir anlamadım: yazılım ACPI yı tanımlayamadığından, hanği temp değeri, hanği donanıma ait belli değil. Zaten birsürü özellik de hiç görünmüyor yazılım içinde (cpu mesela görünmüyor)

Ben fan hızını düşürümde hanği yolla olursa olsun. İster başka yazılım, ister biosdan. Bunun için bir yol varmı acaba?

Son Düzenleme: wikioogle ~ 11 Kasım 2009 01:31
Banned
11-11-2009, 00:42   |  #2  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

Acaba biosta hardwawe montor seçeneğinde system conrtol seçeneği enaple olarak seçilimi ? Açık seçili ise sistemin ısıya göre otomatiik kontrol etmesi ayarlama gerekir. Ayrıca açık seçili ise alt kısımlardaki seçeneklerden  sıcaklık değer aralıklarından fan hzılarını belirleyebilmelisniz. Hoş biostar anakartlarda bu özellikler bile olmayabilir.

wikioogle
11-11-2009, 01:26   |  #3  
OP Üye
71 mesaj

Baktım dediğiniz ayar yani hardwawe monitor seçeneği enable zaten. Ama hiç bir şekilde fan hızı, sıcaklıklar, voltaj deeğerleri değiştirlemiyor. Anakart izin vermiyor. Bu arada işlemci sıcaklığını ilk mesajda yanlış vermişim. Sürekli 37-38 derecede, bu değer belkide normaldır. Ama fan hızı dediğim gibi çok yüksek. PC ilk açıldığında 2700 rpm de iken 10 dk içinde 3700 rpm altına düşmüyor ve yarım saate kadar 4450 rpm e çıkıyor. (Hiç bir işlem yapmadan) Fan: 5000 rpm lik orjinal intel fan.

Biosdan yapılamayacağı belli oldu. Başka nasıl olabilir?

Mesela rpm ayarı daha düşük fanlar var. 3000 rpm lik bir fan alsam sistemi idare edermi? İşlemci için max sıcaklık ne olmalı? Çünkü fan hızını düşürürsek, ısı artacaktır. 3000 rpm lik fan alsam, işlemcinin 37-38 derecelik ısıssı ne kadar yükselebilir?

İlğilendiğiniz için teşekkürler.

Son Düzenleme: wikioogle ~ 11 Kasım 2009 01:28
facebook
11-11-2009, 08:03   |  #4  
Üye
59 mesaj

bios da smart fan control dü yanılmıyorsam o varsa onu açman gerekebilir sıcaklığa göre anakart fanların hızını ayarlıyor( ya da fanları kasa soğutmasını incele toza,yanlış konuma karşı)

Mustafa@PC
11-11-2009, 11:11   |  #5  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
13,125 mesaj

Evet smart fan'ı enable yaptıktan sonra sanırım artık speedfan programı üzerinden değiştirebileceksin fan hızını.

wikioogle
11-11-2009, 13:15   |  #6  
OP Üye
71 mesaj

Arkadaşlar "smart fan kontrol" diye bir ayar bulamadım. Ana menüden PC Health Status başlığından girdiimde şu pencere çıkıyor:

(burada yazan cpu fan speed değeri sizi aldatmasın. İlk açıldığı an çektim bu resmi. 10 dk içinde 3700 ü buldu.. ve artmayada devam etti..)

Bu arada şunuda hatırlatayım: Anakart: biostar p4m900-m4. version: 6.00 PG

Mustafa@PC
11-11-2009, 14:42   |  #7  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
13,125 mesaj

Siz speedfandan denedinizmi hızı düşürmeye birde 3700 rpm çok ses çıkarıyor diyorsunuzda benimki ortalama 4500-4850 arası fps ile çalışıyor...

wikioogle
11-11-2009, 15:56   |  #8  
OP Üye
71 mesaj

Mustafa@PC:

Daha önce yazdığım gibi anakartım: biostar p4m900-m4. Araştırmalarım sonucu anakartım bu özelliği desteklemediğinden, yazılımsal olarak fanları biosdan kontrol edemiyoruz. Bundan dolayı, hiç bir yazılım bunu desteklemez zaten. Buunu speedfan yazılımylada denedim zaten. Programda ayarları düşürsem bile değişiklik olmuyor. Biosun desteklemediği özellikleri başka bir yazılımın yapabileceğinide beklememek gerekir diye düşünüyorum.

Sorunun temeli: fanın çok hızlı dönmesi değil zaten, ses yapması. Bu yüzden düşürmeye çalışıyorum. Fan hızlı döndüğünden, fanın altındaki metal plakalar arasından hava akışıyoğun oluyor. Hava bu metal plakalardan akarken sürtünmeden dolayı ses çıkarıyor. Bende bu sesi kesmek için fan dönüş hızını alaltarak, plakalara uygulanan rüzgarı azaltmayı ve dolayısıyla sesi azaltmayı ümit ediyorum. Temizliğini düzenli yapıyorum, yağlıyorum. Yani sizin rpm değerleriniz yüksek olabilir ama, metal plakanızın mimari yapısı, teknik yapısı rüzgar yapmayıp, sesi engelleyebiliyordur belkide..

Anladığım kadarıyla, bana masrafsız bir çözüm yolu yok. Fan değişikliği gerekiyor. Bu durumda da şunları sormak istiyorum: şuan kullandığım orjinal intel fan 5000 rpm özelliklerinde. Yani: işlevini yapabilmek için, gerektiğinde 5000 rpm max değere ulaşabilir. Ben bu rpm değeri düşük olan bir fan alırsam mesela 3000 rpm olan bir fan: max 3000 rpm ye ulaşacağı için fazla yüksek hızda dönmemesini sağlayabilirim.. Peki bu durumda sıcaklık artışı tehlikeli olabilir mi? Önerirmisiniz? Amaç: hem olabilidiğince ses azaltma ve olabildiğince sıcaklık artışını önleme. Ses azalsın diye sıcaklığı tehlikeli sınıra gelmesini istemem.

Son Düzenleme: wikioogle ~ 11 Kasım 2009 16:02