Fanda Sorun Acil Yardım

AykutSahinnn
08-08-2011, 12:31   |  #1  
AykutSahinnn avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 1
14 mesaj

kasaya bağlı olan bir fan var arka tarafta. bugün farkettim ki çalışmıyor. bi baktım kablosu anakarta bağlı değil. takmaya çalıştım yetişmedi. bende fanı söktüm ters olarak taktım. önceden içerdeki havayı dışarı atarken. şimdi dışardakini içeri alıyor. ve tam üstünde güç kaynağı fanı var. tam karşısında (çok yakın ) ise anakartın fanı var. ters çevirmem bi sorun teşkil edermi. diğer fanlara zarar verir mi?

Jubei76
08-08-2011, 12:48   |  #2  
Jubei76 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
3,579 mesaj

Kasanın içini gösteren resmini koyabilirmisin ?

Banned
08-08-2011, 12:53   |  #3  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 0
262 mesaj

bir dışarı üfleyen bir de dışarı üfleyen fan olması lazım sanırım powerin altındaki fan diyorsun.

osmanefe
09-08-2011, 10:38   |  #4  
Yıllanmış Üye
1,693 mesaj

Kasada güç kaynağının altındaki faz dışarıya üflemelidir nedeni ise ısınan hava yükselir prennsibinden dolayı. Kasanızın bünyesinde bulunana bütün elektronin parçalar ısı yaratır ve bu ısı dağılacak bir boşluk bulana veya doğuyana kadar yükselmeye devam eder hava için kasanızın en üstünde güç kaynağınız olduğundan en son çıkış noktası orasıdır ve güç kaynağınızın fanı dışarı üflediği için içine sıcak havayı çekmeye başlar ve ekstradan ısınır ve yanmaya kadar yol açabilir bu durum bu yüzden dolayı bilgisayar kassadında tarifini yaptığınız eksoz fanı adı verilen fan bulunmaktadır bu fanın işlevi ise yükselen sıcak havayı dığer donanımları ısıtmadan dışarıya tahliye etmek içindir elinize 3 cm kablo alın birde eketirik bandı kablolarını uzatıp güzelce izole edin ve dışarı üfler şekilde monte edip kullanın tabi bir durum daha var eğer kasanızın kapağını açık olarka kullanıyorsanız bu yaptığınız işlem yanı fanı içeri üfletmek yayarlı olucaktır onun harici kapalı sismlerde hva sirkülasyonunun önden girip arkadan çıkıcak şekilde ayarlanması en iyi durumdur fanlarınızın işe yaradığını görmek için ise sigara içiyorsanız (sigara sağlığa zarlıdır yatakta kıvrım kırım acılar içerisinde öldürür) öndeki bir boşluktan dumanı üfleyin arkadan çıkıyorsa kısa bir süre içerisinde (2 2,5 sn saniye) kasa hava sirkilasyonu sağlanıyor demektir

AykutSahinnn
10-08-2011, 09:52   |  #5  
AykutSahinnn avatarı
OP Taze Üye
14 mesaj
Alıntı: osmanefe  
Kasada güç kaynağının altındaki faz dışarıya üflemelidir nedeni ise ısınan hava yükselir prennsibinden dolayı. Kasanızın bünyesinde bulunana bütün elektronin parçalar ısı yaratır ve bu ısı dağılacak bir boşluk bulana veya doğuyana kadar yükselmeye devam eder hava için kasanızın en üstünde güç kaynağınız olduğundan en son çıkış noktası orasıdır ve güç kaynağınızın fanı dışarı üflediği için içine sıcak havayı çekmeye başlar ve ekstradan ısınır ve yanmaya kadar yol açabilir bu durum bu yüzden dolayı bilgisayar kassadında tarifini yaptığınız eksoz fanı adı verilen fan bulunmaktadır bu fanın işlevi ise yükselen sıcak havayı dığer donanımları ısıtmadan dışarıya tahliye etmek içindir elinize 3 cm kablo alın birde eketirik bandı kablolarını uzatıp güzelce izole edin ve dışarı üfler şekilde monte edip kullanın tabi bir durum daha var eğer kasanızın kapağını açık olarka kullanıyorsanız bu yaptığınız işlem yanı fanı içeri üfletmek yayarlı olucaktır onun harici kapalı sismlerde hva sirkülasyonunun önden girip arkadan çıkıcak şekilde ayarlanması en iyi durumdur fanlarınızın işe yaradığını görmek için ise sigara içiyorsanız (sigara sağlığa zarlıdır yatakta kıvrım kırım acılar içerisinde öldürür) öndeki bir boşluktan dumanı üfleyin arkadan çıkıyorsa kısa bir süre içerisinde (2 2,5 sn saniye) kasa hava sirkilasyonu sağlanıyor
osmanefe çok teşekkür ederim. Kasamı açık kullanıcam. Çünkü o kablodan hiçbir yerde bulamadım. Bulabiliceğim biryer söylerseniz onu da yapabilirim tabii