Fanım sürekli çalışıyor

HPQ-User
08-02-2008, 14:05   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

omur sormuş:
Yaklaşık olarak iki hafta oldu bilgisayarı alalı.
Son dört gündür bilgisayarı açar açmaz fan çalışmaya başlıyor ve ben bilgisayarı kapatana kadar hiç susmuyor.Sorun geçer diye format attım fakat değişen bir şey olmadı.Açıyorum bilgisayarı hiç bir işlem yapmıyorum.Fan susacak mı diye bekliyorum fakat hep aynı hızda sürekli çalışıyor.

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows Vista
Sistem Özellikleri:
acer 5920g
T7300
Core 2  2.0ghz,800mhz,4mb
256/1045 nvidia geforce 8600m gs
2gb ddr2
160gb hdd

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0; Windows NT 6.0; SLCC1; .NET CLR 2.0.50727; Media Center PC 5.0; .NET CLR 3.0.04506)

TuncaBozkurt
08-02-2008, 14:23   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
4,805 mesaj

Fan her zaman çalışır. Çalışmak zorundadır. Özellikle işlemci fanı çalışmazsa, Windows'un yüklenme ekranını dahi göremezsiniz. Çünkü sıcaklık kritik değerler olan 85-90 dereceye çıkar. Genel olarak bu sıcaklıklarda BIOS, bilgisayarı otomatik olarak kapatır. Çünkü sıcaklık bir süre bu değerde kalırsa, işlemcinizden yanık kokuları duymaya başlarsınız.

Anakarta ve ekran kartına bağlı olarak ekstra fanlar da kullanılabilir. Ayrıca kasanın içeirsinden sıcak havanın uzaklaştırılması için 1 veya 2 ek fan kullanılmalıdır. Pasif soğutma sistemi kursanız dahi, kasanın içeirsindeki sıcak havayı dışarı atmak için fana ihtiyacınız olacaktır.

Sanırım sizin sorununuz fanların çalışması değil, çalışırken çok ses çıkarması. Eğer bilgisayarınızı çok tozlu bir ortamda kullanıyorsanız, fandaki tozları sıklıkla temizlemeniz gerekir. Ayrıca da bilgisayarınıza, satın aldığınız firmaya iade edilen kullanılmış fanlardan biri takılmış olabilir. Veya fan, kenarlara çarparak kenarını sıyırmış olabilir.

Kısacası kasanızı açıp fanı incelemeniz gerekiyor. Eğer mümkünse, kasanın bir fotoğrafını foruma koymanızı tavsiye ederim.

İyi çalışmalar.

Borga-x
08-02-2008, 14:29   |  #3  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj

Anladıgım kadarıyla Laptop kullanıyorsunuz. Eger sürekli oyun gıbı seyler oyanmıyorsanız sistemdeki ayarlardan sistemi maksimum korumaya alıp hem bataryasını bıtırmesını engellersınız hemde işlemci daha az ısınarak fanın daha yavaş donmesını sağlarsınız. Ama oyundu grafıktı böyle progrmalr ne yazıkki yuksek işleme gücü işter...

chc_ytu
08-02-2008, 22:19   |  #4  
Yeni Üye
39 mesaj

Alkışforum başkatibi doğru söylüyor...Beğendim  :)

AhBuTeknolojiYokmu
12-09-2008, 16:24   |  #5  
Taze Üye
3 mesaj

bendede aynı sorun var yanlız pc 3 yıllık daha önce fan bu kadar ses çıkarmıyordu yeni yeni yapmaya başladı tozlanmıştır dedim içini temizledim. bu sefer hiç susmamaya başladı. daha önce 30 dakikada 3-4 dakka kadar susuyordu hiç olmazsa.

ama sanırım bi hata yaptım işlemcinin üstünde fanın soğuk havayı üflediği aliminyum benzeri bi metal palakaların olduğu kalıp var. bu kalıp tam işlemcinin üstüne oturuyor işlemciyle kalıp arasında hamur kıvamında gri renkli hafif yapışkan gibi bi madde vardı pislik bu heralde dedim kazıdım onuda ordan. acaba soğuyan metal kalıba işlemcinin ısısını vermek içinmiydi o hamurumsu şey diye korkuyorum.
yardım ederseniz sevinirim

DaRWeLL
12-09-2008, 16:55   |  #6  
Yıllanmış Üye
1,851 mesaj

Küresel ısınma işteBeğendimGülüş

emre__
12-09-2008, 17:31   |  #7  
emre__ avatarı
Yıllanmış Üye
1,519 mesaj

hehehe 2 üsteki arkadaş termal macunu temizlmiş galiba :D birde fanın fazla çalışması güç seçeneklerindende kaynaklanıyo ben herzaman yüksek performansta çalışınca çok ses yapıyo. bide kucak veya halı üstünde çok tuttuysanız fan tozlanmıştır. elektrik süpürgesi hava üflüyorsa üflet derim ben öyle yapıyorum.

AhBuTeknolojiYokmu
12-09-2008, 18:25   |  #8  
Taze Üye
3 mesaj

emre__

o termal macun dediğin şey işlemcinin üstünde yapışıktı bir miktar bir miktarda o metal yığınında işlemcinin boyutlarındaydı o şeyi söktüğüm içinmi olmuştur. fan to<lu değil dün açtım kasayı bütün kasayı kaymak gibi yaptım biraz fazla yapmışım galiba :) o termal macun dediğin şeyide sökmüşüm. termal macun dediğin şeyi bana biraz açıklarmısın bilgisayarcıda bulabilrmiyim? çeşitleri varmıdır

Ahmet_79
12-09-2008, 20:09   |  #9  
Yıllanmış Üye
11,538 mesaj

http://www.hepsiburada.com/produ ... 5&productid=bd99299
bak bunun gibi olacak, çoğu bilgisayarcıda bulabilirsin işlemcinin üzerine mercimek tanesi kadar sık sonra kredi kartı gibi bi şey ile işlemcinin üzerine güzelce yay tamamdır, ama unutma mercimek tanesi kadar ne eksik ne fazla!

Erdinç18
12-09-2008, 20:49   |  #10  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
400 mesaj

abi bu tofaş şahin degilki ısınınca acılsın  :$