Fare işlevi gören teknolojik eldiven

CHIP Online
30-04-2008, 00:25   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Parmak uçlarında sensörleri bulunan ve henüz test aşamasında olan eldivenler ilgi çekiyor.

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Fare ... k-eldiven_6647.html

Amerikan askerlerinin bazıları giyilebilir bilgisayar sistemleriyle donatılmaya başlandı. Cambridge'de geliştirilen, üzerinde sensör bulunan eldivenler, askerlerin dijital haritaları kolayca görebilmesine ve kullanabilmesine imkan verirken radyo iletişimine de izin veriyor.

Cambridge'de kurulu olan RallyPoint'in başkanı Forrest Liau'ya göre, askerler için, bedenlerinin  fazla teçhizatla donatılması, elektronik kontrollerin sağlanması kullanışsız olabiliyor. Forrest Liau sözlerine şöyle devam ediyor: "Biz tüm gerekli bileşenleri bir araya getiren bir sistem yaratmak istemiştik."

Bu teknolojik eldivenin prototipi henüz test aşamasında ve üründen sonuç alınmaya çalışılıyor. Aslında üzerinde sensör bulunan giyilebilir teknolojik sistemler yeni bir kavram değil. Toronto Üniversitesi'ndeki araştırmacılar ve Georgia Teknoloji Enstitüsü, el ve omuz hareketlerini teknolojik birimlerle ölçen bir sistem üzerinde uzun zamandır çalışıyor.

Ancak İngiltere'deki Lancaster Üniversitesi'nden Gerd Kortuem, bu prototiplerin henüz güvenilir sonuçlar vermediğini ve daha katedilecek yol olduğunun altını çizdi. Microsoft ve Sony de giyilebilir-fare teknolojileri üzerinde bir süredir çalışmalarını sürdürüyor ancak bu teknolojik ürünlerden henüz tam anlamıyla verim alınabildiği söylenemez.

Söz konusu eldivenin 4 butonu bulunuyor. Sensörlerle donatılmış bu butonlar serçe, dördüncü, orta ve işaret parmaklarıyla beraber kullanılıyor ve bilgisayarlarda kullanılan fareler gibi, bu parmaklar hareket ettirildiğinde kontrol sağlanıyor. Sensörler ise radyo iletişimini devreye sokmasının dışında, elektronik haritaların görüntülenmesine ve komut gönderilmesine olanak tanıyor. Bu teknolojik eldiven USB veriyolu kullanıyor.  


Tüm konu: Fare işlevi gören teknolojik eldiven

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Bu teknolojik eldiven hakkında ne düşünüyorsunuz?

eolos
30-04-2008, 11:01   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2,036 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: May 2006

bence cok güzel bir icat zira fareler cok cabuk bozluluyor ellimiz ve eldivenimiz oldugu sürece bilgisayar kontrolumuz altında

frkn_ua
30-04-2008, 22:34   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
893 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Şub 2008

yanlış hatırlmıyorsam Me@ nın bu haber hakkında bir konusu vardı...