fiber internet ve BPL yardım istiyorum

morki
03-11-2010, 18:35   |  #1  
morki avatarı
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
63 mesaj

Selam forum dostları yine yardımınıza ihtiyacım var yeni taşındığım siteye Metronet firması tarafından fiber intenet hizmeti verilecek. anlattıklarına göre siteye kadar gelecek internet hizmeti daha sonra elektrik hattı üzerinden evlere dağılacak ve verecekleri modem sayesinde elektrik üzerinden bu hizmetten faydalanacağım süperonline biliyorum fakat bu sistem tamamen bana yabancı bu sitemi kullanan arkadaşlar varsa bana yardımcı olabilirmi bunu artıları veya eksileri nelerdir. fiber olması hızı daha iyidir diye tahmin ediyorum ama verimli olurmu ? yorumlarınızı ve bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim şimdiden teşekkürler.

Son Düzenleme: morki ~ 06 Kasım 2010 23:11
MertBJK1903
03-11-2010, 18:59   |  #2  
MertBJK1903 avatarı
Yıllanmış Üye
1,020 mesaj

fiber internet bakır kablolarla iletiyor bu sayede hem daha hızlı hemde kesintisiz bir internet sağlıyor 8mbps kadar netin varsa bunu tam 8 mbps kullanırsın ve internetin dalgalanmaz

KerimJacop
03-11-2010, 19:25   |  #3  
Yeni Üye
32 mesaj

bende fiber internet kullanıyorum 10 megabit
internet hızında düşme olmuyor.
elektrik üzerinden internet hiç sanmıyorum.
yada bi bilgim yok.

morki
03-11-2010, 19:31   |  #4  
morki avatarı
OP Üye
63 mesaj
Alıntı: "  
bende fiber internet kullanıyorum 10 megabit
internet hızında düşme olmuyor.
elektrik üzerinden internet hiç sanmıyorum.
yada bi bilgim yok.
araştırdım böyle bir sistem var BPL denen bir sistem binaya kadar internet geliyor binada eletrik üzerinden faydalanabiliyoruz ben sadece fayda veya zararı yada verimliliğini merak ediyorum

Kapalı Hesap (154666)
04-11-2010, 17:33   |  #5  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 16
4,901 mesaj

Elektrik hatları üzerinden internet
Yararları
Harici hat çekmeye gerek duyulmaz mevcut hattı kullanır.
Modem taşınabilirdir. salondaki prize bağlı olan modemi aynı faz üzerinde olması koşulu ile mutfağa yada banyoya bağlayabilirsiniz.
Zararları
Hava koşullarından dolayı elektrik hatlarında meydana gelebilecek statik elektrik modemi etkilebilmektedir.
Parazitik emisyonları olan cihazlar (bilgisayarlar, triac devreli dimmerler, yada bazı tip televizyonlar) modeme etki edebilmektedirler. Bu şu demektir. Aynı hat üzerindeki komşun parazit üreten kötü psu lu bir bilgisayar kullanıyorsa senin modemini etkilemesi olasılığı olacaktır.
Modem her ne kadar elektrikle ilgili olmasa da elektrik hattı ile ilgili olduğundan dolayı elektriği elimine eden devrede bir kısadevre olması durumunda modemin hatta bilgisayarın (Ethernet hattı ile bağlı ise) bile zarar görmesi sözkonusudur.
çok yüksek hızlarda verim oldukça düşüktür.

şafak89
05-11-2010, 20:43   |  #6  
şafak89 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
2,522 mesaj

metronet elektrik üzerinden adsl hızında net bikere bu bir
bide fiber internet fiber-optik kablolar ile internet verilir bu yüzdende hattan düşme olmaz buda iki
not:2.yi MertBJK1903 arkadaşımı düzeltmek için söyldim
Son olarak metronet bence süperonine ve uydunet yoksa iidir ;)

morki
06-11-2010, 23:09   |  #7  
morki avatarı
OP Üye
63 mesaj

aslında kullanlar var fakat ayrıntılı olarak pek anlatmamışlar sistem var fakat memnuniyet konusunda tereddütte kaldım hızı ve kullanımı bakımından yinede teşekkür ederim