FIFA 10 (X-Box 360)

baraneker
07-06-2009, 01:07   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
199 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Haz 2008


En gerçekçi futbol oyunu mu?

Her yıl yaşanan PES vs. FIFA çekişmesinin bu yılki ayağı da merakla bekleniyordu. Önce PES, ardından FIFA kullanıcılara tanıtıldı. Her iki yapımın kendilerine has özellikleri ve geniş kitleleri bulunuyor. Birçok oyunun ilk kez gösterildiği E3 fuarı, yeni FIFA ya da ev sahipliği yaptı. Şimdiye kadar oynadığınız futbol oyunlarında kısıtlandığınızı düşünüyorsanız, FIFA 10 ile en özgürlükçü futbol deneyimine adım atma vakti geliyor diyebiliriz.

Son yıllardaki geliştirmeler ve FIFA 09 un yeni nesil konsollardaki başarısının ardından yapımcılar; yeni oyunla birlikte, ne gibi özellikleri geliştirebiliriz, nasıl daha iyi hale getirebiliriz gibi soruların üzerine eğilmişler. Zira yapımcı David Rutter, sürekli olarak forumları takip ettiklerini ve oyuncuların nabızlarını yokladıklarını belirtiyor. Özellikle PS3 ve X360 versiyonları üzerine çalışmalar yürütülse de, PC için de güzel bir haber verildi. FIFA 10 un PC versiyonu üstünde detaylı bir çalışma yürütülüyor.

"Yıldız futbolcular birebir modellemeleri ile oyunda yer alıyor."

İlk yarı başladı

FIFA 10 ile seriye dâhil edilen en önemli yenilik,  360 derecelik kontrol sistemi  olarak göze çarpıyor. Bu sistem sayesinde daha akıcı bir oynanış elde edilebiliyor. FIFA 09 da bu sistem, sadece 8 yön ile sınırlandırılmıştı. Yani basit tabiriyle söylersek, düz ve çapraz olarak hareket edebiliyorduk. Çoğu kez bu durum, bizi zor pozisyonlarda kaybeden taraf yapabiliyordu. Artık tamamen bir daire etrafında yer alır gibi istediğimiz yönü belirleyebileceğiz. 50 den fazla yeni hareket döngüsü bulunuyor. Rahatlıkla dönüşler yapabilir, seri paslar dağıtabiliriz. Tamamen yeni bir top sürme sistemi de oyuna dahil edilmiş.

Yapım, bizi detaylı bir eğitim moduyla karşılayacak. Bu sayede oynanış inceliklerini kısa sürede kavrayabileceğiz. Lig modlarının dışında yine bir kariyer modu yer alıyor. Kariyer modunda, belirli kriterleri yerine getirmeniz gerekiyor. İyi oynadıkça Avrupa nın önemli kulüpleri, sizle ilgilenmeye başlıyor, ama her detay dikkate alınıyor. Örneğin yeni FIFA da yaş faktörü çok önemli. Futbolcunun performansı, yorulma süresi, transfer edilmesi, fiyatı gibi unsurlar göz önüne getirildiğinde, ilk olarak oyuncunun yaşına dikkat edilecek. Yaşlı futbolculardan kurulu bir takıma sahipseniz, hem takımınızın değeri düşecek, hem de genç futbolculardan kurulu ekiplere karşı devamlı bir direnç gösteremeyeceksiniz. Futbolcuların yorulma faktörü, oynanan maçın gidişatı için her zaman önemliydi. FIFA 10, geliştirilen yapay zekâ sayesinde, futbolcuların kendilerini gereksiz yormalarını engelleyecek. Yerinde müdahaleler için hareket etmelerine, gereksiz mücadelelerden kaçınmalarına da yardımda bulunacak. Bu durum oyunun devamlılığını sağlayacak.


En gerçekçi futbol oyunu mu?
Saha üzerindeki dizilişe göre mücadelelerden bahsedecek olursak, her bir nokta için ayrı ayrı düzenlemeler yapılıyor. Örneğin savunma hattında bazı dengelemelere gidilmiş, çünkü savunan takım ile saldıran takım arasındaki dengenin eşit olması gerektiği söyleniyor. Defans oyuncuları, rakip takımları analiz ederek, hata yapmalarını sağlayabilecek. Ofsayta düşürmek için uğraşacaklar. Bunun yanında kaleciler de daha agresif oynayacak, başlamak üzere olan tehlikeler için önceden önlem alabilecek.

İkinci yarı

Bir diğer önemli nokta ise, top fiziği. Bir zamanlar ''Balon'' olarak tabir ettiğimiz bu sistem, serinin son çıkan versiyonlarında iyileştirilmişti. Geçtiğimiz yılki oyunda da gelişme gösteren bu özellik, görünüşe göre yapımcıları henüz memnun etmemiş. Üzerinde çalışılması gereken yönlerin olduğu, ancak yeterli zaman olmadığı için ilgilenilemediği dile getiriliyor. Fakat bu eksikliklerin, FIFA 10 ile birlikte ortadan kaldırılacağı söyleniyor.

"FIFA 10, oynanış ve içerik olarak serinin önceki oyunlarına göre daha gelişmiş olacak."

Manager modunda da kullanıcılardan gelen birçok istek doğrultusunda düzenlemelere gidilmiş. Yapımcılar, beklenen özelliklerin yeni oyunda yer alacağını müjdeliyor. Daha gerçekçi oynanış, daha iyi maç tabloları, daha ateşli bir atmosfer ve daha ilgi çekici transfer sistemleri olacak. Söylenenlere göre Manager modu, ekibin üzerinde en çok odaklandığı noktalardan bir tanesi.

Son olarak oyuncuların en çok merak ettiği noktalardan bir tanesi, grafikler. Yayımlanan ilk ekran görüntülerinden yola çıkarsak FIFA 10'un görsel kalitesi, çoğu kişiyi tatmin edebilecek seviyede. Animasyonlar, oyuncu hareketleri, çarpışmalar gibi anlar, geliştirilerek daha gerçekçi bir hal almış. Her yıl olduğu gibi başta İngiltere, Almanya, İspanya ligleri olmak üzere birçok lisansı elinde bulunduran yapım, yeni sezonda da bunu tekrarlayacak. Türkiye Ligi'nin olup olmayacağı ise henüz belli değil. Şu anda FIFA 10'un % 60'lık kısmı tamamlanmış durumda ve gelişim süreci devam ediyor. Anlaşılan futbol tutkunları için bu sezon da yine erken başlayacak. Zira FIFA 10'un Eylül ayında raflarda olması bekleniyor.

PES10 İncelemesi YAKINDA!! CHİP ONLİNE'DA OLUCAK... Beğendim

FIFA 10'dan Kareler:
Alıntıdır.


Evet Arkadaşlar Bu Haftaki Oyun Köşemizde  Son Günlerde Çok Konuşulan Efsanevi Futbol Oyunu FIFA 10'u sizlere Tanıttık.Haftaya başka Oyunlarla Devam edicezz!!

Son Düzenleme: baraneker ~ 07 Haziran 2009 01:19
Mustafa Akın
07-06-2009, 16:29   |  #2  
Mustafa Akın avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3,236 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Ağu 2006

Fifa hep böyle janjanlı resimler koyar önceden ama sonra hüsran. Pes hepsinden daha iyidir grafikte de oyunda da.

By.LicH
07-06-2009, 17:37   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
229 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: May 2009

Evet, hep aynı sözler, aynı o muhteşem resimler... Bunlarla oyuncuları kandırmayı başarıyorlar. Bu sene daha iyi olacak diyoruz; ama sonuç her zamanki gbi... Oysa pes her zaman en iyi..

Kara Şövalye
07-06-2009, 21:42   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 53
1,960 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Mar 2009

Oynayış olarak FIFA,PES'i yakalıyor bence şahsen PC'de PES'ten nefret ederim ama konsolda gayet güzel ki hiç FIFA oynamadım konsolda o yüzden onun hakkında yorum yapamam.

Mustafa@PC
07-06-2009, 21:44   |  #5  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
13,125 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Şub 2008

2009 devrimdi,Ama galiba 2010 öyle olmayacak ufak tefek değişiklikler ve kadro updateleri...

ParanoiD
07-06-2009, 21:58   |  #6  
ParanoiD avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,900 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Nis 2009

FIFA 10 ile seriye dâhil edilen en önemli yenilik, 360 derecelik kontrol sistemi olarak göze çarpıyor.

Bu ozelligi iyi yapılandırırlarsa çok zevkli oyunlar bizleri bekliyor olabilir.

Qromodynmc
08-06-2009, 13:36   |  #7  
Qromodynmc avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 127
4,184 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Tem 2008

fifa ve pes beni kesmiyo çok ciddiler,aranızda bilgisi olan varmı sensible soccerin yeni sürümleri çıkıyomu,çok eğlenceli bi oyundu

onurkerem
08-06-2009, 23:28   |  #8  
Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
34 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Haz 2009

PES grafikte olsun gerçekçilikte olsun FİFA'yı rahat alır.Ama onunda bir kötülüğü var.Bazı ligler yok ya da takımlar,adları değişik... Yani hiç yoktan şimdiye kadar ki oyunlarından.Fifa o yönden çok iyi.