Fifa 2010 - PC (Ön Eleştri)

Imperatore34
19-10-2009, 22:04   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
9 mesaj

Herkese Selamlar..

Fifa 2010 oyunu ile ilgili açmış olduğunuz konuyu okudum.. Sanırım konu kilitli o yüzden yeni konu açarak yazmak istedim.

1999 Yılından beri hem Fifa hem de Pes'in tüm serilerini oynadım. Her ne kadar Fifa her sene daha da kötü şekilde gelmiş olmasına rağmen hep bir gün Fifa'da doğru yolu bulacak ve rakibi olan sonradan çıkma Pes'i alt edecek diye bekledim. Hep bu umutla Fifa'nın tüm serilerini aldım, ancak birkaç saatlik oyun deneyimi ve sonunda yine hayal kırıklığı yaşamaktan öteye gidemedi. Fifa hep raflarda birdaha CD-ROM'u görmemek üzere yerini alarak, üzeri hep tozlanarak ve unutularak kaldı. Pro Evolution Soccer devri kesin olarak başlamıştı. Fifa'nın artık gelecek sene için yapılacak yeni sürümleri ''nasıl olsa geçen seneki furyanın bir kopyasıdır, üzerinde hafif rötuşlar yaparak, süslü süslü bize satmaya çalışacaklar'' dedirtmeye başlamış, umut iyice tükenmişti. Bu tarihlerde ise Pes fırtınası aldı başını gitti.. Birbiri ardına çıkan her Pes bir önceki yıldan daha iyi şekilde karşımıza geliyor ve adını Klasikler arasına yazdırıyordu. Bu dönem Pes'in kral olduğu dönemdi. Fifa adına 2008 Yılına kadar bu ümitsizlik böyle devam etti. 2008 Yılı geldiğinde ise bu hayal kırıklığının ufak bir benzerini şaşkınlık içinde Pes hayranları yaşamıştı. Yıllardır futbol oyunlarında krallık tahtına oturan Pes, oyunu daha da gerçekçi yapma atağının sonunda sert kayaya çarpmış ve tökezlemişti. Tarihinde ilk defa olarak Pes, kötü bir yapımla karşımıza çıkmış, vasatı dahi aşamamıştı. Umutsuz serilerinin arkasından oynanabilirlik olarak kayda değer bir oyun çıkarmayı başaran EA Sports ise Fifa'yı, Pes'in tökezlemesi sayesinde tekrar canlandırmayı başarmıştı. Ancak buradaki konu yanlış anlaşılmasın. Fifa 2008 mükemmel diyeceğimiz o efsane oyun değildi. Sadece o yıl Pes'ten daha iyiydi. Tabi bu, Fifa'nın eski berbat serisine devam ettiği anlamına da gelmiyordu. Fifa 2008 de ciddi yeniliklerle gelmiş, birçok eksiğini düzeltmiş, en azından vasatı aşmıştı. Tünelin ucunda görünmez olan ışık, tekrar uzaktan göz kırpmaya başlamıştı. Derken 2009 yılı geldi çattı. 2008 yılında rakipsizlik ünvanını kaybeden Pes, Fifa ile yine rakip olarak anılmaya başlamıştı. Acaba Pes mi yoksa Fifa mı daha iyi olacak derken liderliği tekrar Pes ele geçirmiş, bir önceki yılda yaptıkları hataları düzeltmiş ve tarihin en iyi futbol oyunu olarak tekrar karşımızda dikilmişti. Fifa'da da bariz gelişmeler vardı. Top fiziği daha iyi yapılmış, oynanabilirlik biraz daha artmıştı ancak bu hali ile Fifa, Pes'i alt edecek bir yapıya sahip değildi. 2009 yılında Fifa, artık rafların tozlu köşelerine terk edilmemiş, ''iyi bir futbol oyunu'' ünvanı ile PC'lerimizdeki yerini korumuş, oynanası bir oyun olmuştur. Fifa'nın bu yükselişi, Pes'in eski ünvanına geri dönmesi her ikisinin 2010 yılında nasıl olacağı konusunda kayda değer şekilde oyuncuları bir bekleyiş içerisine koydu şüphesiz. Nihayet her iki serinin önce demosu ve her yıl olduğu gibi Fifa'nın tam sürümü Pes'ten önce piyasaya çıktı. Bakalım beklediğimize değmiş mi?..
 -----
=Hakem düdüğünü çalıyor ve maç başlıyor sevgili okurlar.. Daha maç başlar başlamaz 3 pas hatası.. 2 top kaybı bir de gol pozisyonu ile karşı karşıyayız.... =
 ------
Fifa 2010 geçen seneki bazı eksikliklerini gidermiş. Oynanabilirlik olarak bazı gelişmeler var. Hava topu mücadelesindeki bazı aksaklıklar giderilmiş. Paslar biraz daha estetik hale getirilmiş. Oyuncu animasyonları biraz daha iyi. Kaleciler biraz daha zor gol yer hale gelmişler. Top fiziği çok az da olsa biraz daha düzeltilmiş, özellikle hava paslarında. (Dikkat edin cümlelerde sadece ''Biraz daha iyi'' diyebiliyorum ancak). Bütün bu artıların yanında; yerden paslarda plastik top havası ve vuruş hissizliği hâlâ mevcut. Bunlar haricinde grafikler de elden geçirilmiş ancak her ne kadar stadyum çizimleri, çim görüntüsü biraz daha iyiyse de bana nedense daha sade göründü. Sanki birşeyler eksik, dolgunluk yok.. Grafikler geliştirilmesine rağmen artık Shader Model 4.0 ve DirectX 11'in geldiği bu dönemde bu grafikler çok eski kalıyor ve vasatın üstüne çıkamıyor. (Belki de ben abartıyorumdur ancak benim kendi fikrim şudur ki ben görselliğe de en az oyun yapısı ve oynanabilirlik kadar önem veriyorum. Assassins Creed'in grafikleri Counter Strike gibi olsa vallahi oynamam onu da :) ) Görselliği geçip diğer önemli öğelere değinecek olursak.. Stadyumlardaki atmosfer yetersiz. Taraftar sesleri ''EV SAHIBI TAKIM- KONUK TAKIM'' faktörlerini içermiyor pek ve atmosfere çok fazla katkıları yok. Bu benim hem Fifa'da hem de Pes'te gördüğüm ve giderilememiş eksiklerden biri. Pes 2010'dan biraz daha umutluyum bu konuda. Birbirlerini tekrarlayan pozisyonlar ve aynı goller Fifa 2010'da yine rastlayacağımız rutinliklerden biri. Hâlâ düzeltilmemiş ve tekrar oynanabilirliği düşürüyor. Can sıkıyor. Dan dun oyun dediğimiz karşılıklı düzensiz paslar, pasları her zaman istediğimiz yöne atamamak, çalım kombinasyonlarındaki eksiklikler, 3D Çim efekti olmasına rağmen sahanın üzeri prüzlü yeşil karton gibi görünüşü aklıma gelen ilk büyük eskiklikleri. Bunun yanında az önce gelişme gösterdiğini söylediğim oynanış ve fizik ne yazık ki Futbol oyunlarında bir devrim niteliğinde değil.. Kötü demiyorum ancak Fifa 2009'dan sonra büyük bir çıkış bekleyen ve umutla Fifa 2010'u satın alan oyuncular hayal kırıklığına uğrayacaklardır. Birkaç saatlerini oynayarak, her dakikada umutsuzluğa kapılarak ve sonunda ne yazık ki Denetim Masası'nı açıp Program Ekle-Kaldır'a girip çıkacaklardır. İyimser olanlar ise Pes 2010 çıkana kadar bari idare eder beni diyerek kendilerini avutacaklardır.
-----
=Uzatma anları, rakip sağ kanattan yükleniyor, içeri doğru kavisli bir orta, kafa vuruşuuu goolll.. Evet sevgili okurlar Fifa, 1-0 önde başladığı oyunu ne yazık ki 4-1 kaybediyorr..=
-----
Tüm bu yorumumlarımdan sonra Fifa 2010'a kötü futbol oyunu dediğimi sanmayın. Aksine Fifa her yıl biraz daha kendini geliştiren bir oyun.. Ancak ufak gelişmeler her yıl bir patlama yapma azmiyle çalışan Konami'nin Pes'ine yetişmeye ve onunla rekabet etmeye yetmez ne yazık ki.
Diyeceğim o ki Fifa 2010 PC oyuncularının beklentilerini ne yazık ki yine karşılayamıyor. PS3 ve XBOX'ta geçen yıl büyük gelişmelerle gelen ve bu sene bomba gibi patlamaya hazırlanan Fifa 2010, PC oyuncularının yüzünü yine güldürmeyeceğe benziyor. EA Sports yetkilileri dahi bu durumu itiraf ediyorlar ve PC'ye çıkan Fifa serisinin alıcılarının ve oyuncu sayısının düşük olmasını buna sebep olarak gösteriyorlar.. Bence saçmalık.. Siz oyunu adam gibi yapın hele, bakın o zaman PS3 ve XBOX oyuncuları kadar PC oyuncusunu da kazanıyor musunuz kazanamıyor musunuz.. Başlangıçta sadece PlayStation oyunu olarak çıkan Pro Evolution Soccer serisinin yapımcısı Konami, PC'deki büyük pazarı keşfedince bu platformu da ele geçiriyor, Ancak EA Sports, Tarihinde ilk defa PC'ye çıkan oyunu Fifa'yı ana platformundan sürüp konsollara kaçıyor ve satış düşüklüğünü sebep gösteriyor.. PC'ye de az az rötuşlar ile gelişme gösteren yeniliklerle gelen, ancak oyuncuların beklentilerini karşılayamayacak sürümlerle umutları tüketiyorlar.. Şu andan sonraki tek dileğimiz ve umudumuz Fifa'nın konsollarda patlama yapıp Pes'le yarışır düzeye gelen performansını 2011 yılında PC'de de gösterebilmesi.. Yazının başında da dediğim gibi, Fifa'nın 2008 öncesi karanlık ve umutsuz dönemi sona erdi, artık umut veriyor.. ancak dileğimiz umut vermekten fazlasını yapması, beklenen umutları karşılaması...

Saygılarımla... (ERHAN)

Son Düzenleme: Imperatore34 ~ 19 Ekim 2009 22:27