Firefox 3.5 sunucuları nasıl çökertti?

CHIP Online
02-07-2009, 13:30   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Firefox 3.5 yayınlandı, Mozilla'nın sunucuları kaçınılmaz sondan kurtulamadı. İşte yaşananlar...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/fire ... cokertti_13681.html

Resimlerle: Birbirinden muhteşem 100 Firefox teması - 2

Sizlere aktardığımız gibi Mozilla nihayet Firefox 3.5'i yayınladı. Haberi alan kullanıcılar ise Firefox'un en yeni sürümüne bir an önce kavuşabilmek için Mozilla'nın sitesine hücum ettiler. Fakat ilgi o kadar büyüktü ki sunucular bir süre için bu yoğun ilgiye dayanamadılar.

Bir süre boyunca "Servis Erişilemez" hatası veren Mozilla sunucuları bir süre sonra normale döndü ve kullanıcılar yeninden Firefox 3.5'in final sürümünü indirmeye devam edebildiler. Bu sırada Firefox içerisinden güncellemeyi tercih eden kullanıcılar buna benzer bir sorun ile karşılaşmadılar.

Benzer bir olay Firefox 3 piyasaya çıktığında da yaşanmış ve Mozilla'nın sunucuları yoğun ilgi nedeniyle 2 saat boyunca kapalı kalmıştı.

Tüm konu: Firefox 3.5 sunucuları nasıl çökertti?

İzleyin: Bir bakışta Firefox 3.5

Resimlerle: Birbirinden muhteşem 100 Firefox teması - 2

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Firefox 3.5'in final sürümünü nasıl buldunuz?

PcMaKeR
02-07-2009, 14:32   |  #2  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj

Farklar:
Chrome daki gibi tabı tutup dışarı sürükleyip ayrı pencere haline getirme yapılmış iğrenç olmuş.
Hızlanmış az bişi.
Yüklediğim Eklentiler güncellenmek zorunda kaldı yine kurcalamışlar optimize edilmeye çalıştı ama çöktü dayanamayıp.
siteleri açarken yavaşlıyor bazen yada bulamıyor.
hala tek exe üzerinde açılıyor tablar. biri çöktümü hepsi gidiyor.

IE ile yola devam yine.
Test amaçlı kullanımdan öteye gitmiyor benim için.

Ha javascript motoru birazdaha hızlanmış

Toxic
02-07-2009, 15:53   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3,600 mesaj

ben bi değişiklik görmedim :)

Mazbut
02-07-2009, 22:41   |  #4  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
16 mesaj

ben bilişim uzmanı değilim ama hız farkını gördüm, eklentiler genelde ingilizce olduğu için ne nasıl niçin  hangi görevleri yapıyor  kavrayamadığımdan eklentileri kurmaktan vaz geçtim tecrübe kazandıkca uygulayacağım. 2 sefer çöktü kendisini çabuk toparladı. bazı özellikler dahada gelişmiş. çok daha gelişmeye açık bir durumda.

PcMaKeR
03-07-2009, 00:04   |  #5  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
8,935 mesaj

çöktüğünde bütün tablar gidiyor.
en basiti bir ie 8 kadar olamamış yazık.
tek bir tab çöktüünde ie 8 de hemen onarılıyor. bunda hepsi gidiyor! sonra tümü geri geliyor. ya video oynatan bir sitedeysek!

Boracalin
03-07-2009, 11:41   |  #6  
Boracalin avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 8
1,592 mesaj

yav 3-4 senedir ff kullanırım daha bir kez falan çökmüştür. Bu arada çökmekten kasıt ne  onu tam anlayamadım... Prg. çöktü denmesini ben ; artık o prg. kullanılamaz tekrar yüklemek lazım gibi anlıyorum eğer öyle ise dediğim gibi kullandığım ff'ler 1 kez falan o duruma düştü sanırım ff1 den ff2 beta'ya güncellediğimde falan olmuştu... Daha sonra hiç öyle birşey yaşamadım.. Eğer çökmeden kasıt ff'nin hata verip kendi kendine kapanıp açılması ise ff3.5'de bir iki defa başıma geldi yalan yok. Ancak sekmeler ile bir sıkıntım olmadı tekrar başladığında bütün sekmelerim olduğu gibi geldi bir problem yaşamadım... Ayrıca hız konusunda az da olsa 3.0.11'e göre bir iyileştirme olduğu gerçek... Ayrıca bütün eklentilerim problem çıkarmadan çalıştı 3.5'de sadece bir iki tanesi güncelledi kendini otamatikman o kadar...  Niye bu kadar yüklendiniz ff'ye anlamadım ? İe 8 taraflı yorumlarıda hayretle okudum... Acaba dedim bende ki ie8'de mi problem var diye düşünmeye de başladım. Çünkü ie8 abartıldığı kadar da iyi değil... Laptobumda ie7 desktop'da ie8 var ancak öyle ahım şahım bir farkda göremedim... ie8 ie7'e göre biraz daha hızlı o kadar....tabii kaputun altında neler var bilmem... Yalnız tek bildiğim kullanmakta olduğum allien temasının ie8 ile uyumsuz olduğudur :) forever ff3....

Son Düzenleme: Boracalin ~ 03 Temmuz 2009 11:46
PcMaKeR
03-07-2009, 12:18   |  #7  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
8,935 mesaj

"Laptobumda ie7 desktop'da ie8 var ancak öyle ahım şahım bir farkdagöremedim... ie8 ie7'e göre biraz daha hızlı o kadar....tabii kaputunaltında neler var bilmem..."

site tasarlıyor musun. tarayıcıları test etmeyi irdelemeyi seviyormusun. hangi standartları tam desteklediğini merak ediyormusun.
IE 8 hepsini tam veriyor ama gerisi site tasarlayan adamı fıtık ediyor!
Çökme dediğimiz husus şu yanlış tasarlanmış yada yanlış kodlanmış bir siteye girdiğinde o site browser ı çökertiyor. o tab çökünce firefox gidiyor komple.

Ama ie 8 sadece o tabı kapatıp tekrar açıyor. Diğer tablarım açık rahat ve huzurlu.
Firefoxtan da hızlı ie 8.

loseface
03-07-2009, 13:23   |  #8  
loseface avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,757 mesaj

birde Ra yemelerine bakın isterseniz firefox ie8 e göre 6 katmı ne fazl ram yiyordu ikisindede aynı sayfa açıktı tek sekme açıktı