Firefox 4'te bomba gibi bir yenilik!

Nicoll
13-08-2010, 14:50   |  #1  
Nicoll avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
1,352 mesaj

Firefox 4 günlük sürümünü kullanıyorum (hergün güncelleniyor). Bugün gelen güncelleme ile sıradışı, çok farklı bir sekme yönetim sistemi eklendi...

Eklenen yeni özelliği ilk günden denemek ve görmek isterseniz şuradan Firefox günlük sürümünü indirin...

Aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi üzerine gidilince "Open a visual tab interface" yazan küçük bir buton olacak... Ona tıkladığınız zaman açık olan tüm sekmelerinizi guruplandırıp yönetebileceğiniz bir alana gidiyorsunuz... Ayrıca burada bir tanıtım videosu sizi bekliyor olacak...

Sekmeleri sürükleyerek guruplandırabiliyorsunuz, bir sekmenin üzerine tıklandığında o guruptaki tıkladığınız sekme diğer sekmelerle birlikte ön planda açılıyor, diğer guruplara geri dönmek istediğinizde butona tıklamanız yeterli... Bu Linux'taki çoklu masaüstü sistemine benzemiş...

Bunun kullanımı yeni bir işletim sistemi havası veriyor...

Yeni olmasına rağmaen çok iyi çalışıyor, ilerleyen günlerde daha da gelişeceği ve yeni özellikler de ekleneceğini düşünüyorum...

Son Düzenleme: Nicoll ~ 13 Ağustos 2010 14:50
PCKoLiK BeRKaY
13-08-2010, 14:56   |  #2  
PCKoLiK BeRKaY avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
542 mesaj

Teşekkürler . . .

perfect life
13-08-2010, 16:33   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
799 mesaj

Bunca zamandan sonra firefox'un da gelişmesi güzel.İe ileOpera ve Chrome gerisinde kalmışlardır özellik bakımından.Ama firefox eski hızındaki gelişmeden uzak.4. sürümü devrim gibi yayınlamaya uğraşıyor.

panda34
14-08-2010, 00:26   |  #4  
Yıllanmış Üye
2,344 mesaj

Pencerenin üst kısmını Chrome'a benzetmekten vazgeçerler inşallah, menü çubuğunu görmeden rahat edemeyenlerdenim, MS Office "Ribbon1" tarzı arayüzleri sevmiyorum.

Nicoll
14-08-2010, 00:51   |  #5  
Nicoll avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,352 mesaj
Alıntı: panda34  
Pencerenin üst kısmını Chrome'a benzetmekten vazgeçerler inşallah, menü çubuğunu görmeden rahat edemeyenlerdenim, MS Office "Ribbon1" tarzı arayüzleri sevmiyorum.
Firefox ön tanımlı olarak değişik görünümde geliyor ancak bunları dilediğiniz gibi özelleştirme olanağınız var.

Sırasıyla yazıyorum;

1- Firefox > Özelleştir > Menü çubuğu işaretleyin. Menü çubuğu geri gelsin...

2- Pencereleri normale döndürmek için Görünüm > Araç çubukları > "Sekmeler tepede" işaretini kaldırın. (aynı yerden yer imi araç çubuğunu da görünür veya gizli yapabilirsiniz)

Bunu XP'den Firefox 4 Beta 3 Türkçe sürümü üzerinden anlattım. Linux'taki Firefox görünümü daha başka...

panda34
14-08-2010, 11:06   |  #6  
Yıllanmış Üye
2,344 mesaj

^^ teşekkürler.

Nicoll
15-08-2010, 19:57   |  #7  
Nicoll avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,352 mesaj

"Open a visual tab interface" ismi "Group Your Tabs" olarak değiştirilmiş...

Bu Mozilla da durup dururken beni yalancı çıkartacak Kahkaha

İnşallah bir daha değiştirmezler ;)

Nicoll
15-08-2010, 23:37   |  #8  
Nicoll avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,352 mesaj

Geliştiricinin bloguna da mutlaka göz atın, burada daha detaylı bir video var...

Geliştirici: http://www.azarask.in/blog/post/tabcandy/

infoman
16-08-2010, 01:51   |  #9  
infoman avatarı
Yıllanmış Üye
2,884 mesaj

Nicoll, 4 için: Türkçe sözlük, Türkçe yazım denetimi ve google çeviri eklentisi var mı?

Nicoll
16-08-2010, 13:41   |  #10  
Nicoll avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,352 mesaj
Alıntı: infoman  
Nicoll, 4 için: Türkçe sözlük, Türkçe yazım denetimi ve google çeviri eklentisi var mı?
1- Türkçe sözlük ve yazım denetimi eklentisi var. Şuradan indirip kurabilirsiniz. Firefox 4 beta sürecinden çıktığında onun için de uyumlu hale gelir ve hazır olduğunda bu listeye de eklenir...

Benim hiçbir zaman yazım denetimi veya sözlüğe ihtiyacım olmadı ama sizin için indirip denedim, resimde gördüğünüz gibi fevkalade güzel çalışıyor.

2- Firefox için yüzlerce çeviri eklentisi var. Eskiden kısmi çeviri yapma özelliği olduğu için babelfish kullanıyordum ancak; aşağıdaki resimde de gördüğünüz gibi flagfox eklentisi çeviriyi ekstra özellik olarak sunmaya başladığından beri onu kullanıyorum...

Başka bir sorununuz veya sorunuz var mı?

hargun
16-08-2010, 18:11   |  #11  
hargun avatarı
Yıllanmış Üye
192 mesaj

3,6,8 sürümünde kullandığımız eklentileri 4 beta sürümde kullanabilir miyiz destekler mi?

Nicoll
16-08-2010, 18:51   |  #12  
Nicoll avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,352 mesaj
Alıntı: hargun  
3,6,8 sürümünde kullandığımız eklentileri 4 beta sürümde kullanabilir miyiz destekler mi?
Beta sürümü henüz bütün eklentileri desteklemiyor... Eklentinin sayfasında hangi sürümü desteklediği yazar...

Eklenti uyumluluğu denetimini kapatarak desteklemesini sağlayabilirsiniz. Ancak bu yöntemin Firefox 4'te çalışıp çalışmadığını bilmiyorum ve önermiyorum. En iyisi uyumlu olmasını ve finali beklemek ;)

Ayrıca günlük sürümünü de kursanız betayı da kursanız 3.6 final sürümü kaldırmadan bağımsız, ayrı olarak kuruluyor; desteklemeyen eklentiler için 3.6'yı açarsınız ;)

Son Düzenleme: Nicoll ~ 16 Ağustos 2010 18:52
infoman
16-08-2010, 21:02   |  #13  
infoman avatarı
Yıllanmış Üye
2,884 mesaj
Alıntı: Nicoll  
1- Türkçe sözlük ve yazım denetimi eklentisi var. Şuradan indirip kurabilirsiniz. Firefox 4 beta sürecinden çıktığında onun için de uyumlu hale gelir ve hazır olduğunda bu listeye de eklenir...

Benim hiçbir zaman yazım denetimi veya sözlüğe ihtiyacım olmadı ama sizin için indirip denedim, resimde gördüğünüz gibi fevkalade güzel çalışıyor.

2- Firefox için yüzlerce çeviri eklentisi var. Eskiden kısmi çeviri yapma özelliği olduğu için babelfish kullanıyordum ancak; aşağıdaki resimde de gördüğünüz gibi flagfox eklentisi çeviriyi ekstra özellik olarak sunmaya başladığından beri onu kullanıyorum...

Başka bir sorununuz veya sorunuz var mı?

Çok teşekkür ederim hemen sömürüyorum. sağol

ClassPlayer
17-08-2010, 00:10   |  #14  
Taze Üye
2 mesaj

İyimiş bence :)

Son Düzenleme: ClassPlayer ~ 17 Ağustos 2010 00:10
D o ğ a n
18-08-2010, 21:16   |  #15  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
534 mesaj

Özellik güzel ama geliştirilmesi gerekiyor. Beta 4 resmi olarak yayımlanınca düzelmiş olur herhalde.

Atilla Sarıtaş
18-08-2010, 22:33   |  #16  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
5,871 mesaj
Alıntı: Nicoll  
Firefox ön tanımlı olarak değişik görünümde geliyor ancak bunları dilediğiniz gibi özelleştirme olanağınız var.

Sırasıyla yazıyorum;

1- Firefox > Özelleştir > Menü çubuğu işaretleyin. Menü çubuğu geri gelsin...

2- Pencereleri normale döndürmek için Görünüm > Araç çubukları > "Sekmeler tepede" işaretini kaldırın. (aynı yerden yer imi araç çubuğunu da görünür veya gizli yapabilirsiniz)

Bunu XP'den Firefox 4 Beta 3 Türkçe sürümü üzerinden anlattım. Linux'taki Firefox görünümü daha başka...

Ek olarak menü kapalı olduğu zaman ALT tuşuna bi kere basınca menü görünüyor işini halledip tekrar ALT tuşuna basınca kalkıyor ;) 

serkanb
15-09-2010, 22:11   |  #17  
Yıllanmış Üye
136 mesaj

birde şu omnibar ı tam olarak ekleselerden kumaktan kurtulsam bunu nasıl iletebilirm mozilla yetkililerine bilgi verirseniz sevinriim sayın yetkili veya arkadaşlar çok kullanışlı bir eklenti tek arama çubugu ve adres çubugu yapıyor birleştiriyor yani oda 4. sürümde yok ama inşallah olur ...