Firefox Haber

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
tonic
14-05-2005, 22:12   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,220 mesaj

Firefox’un hızı kesildi:
Açık kaynak kodlu tarayıcı Firefox’un yaygınlığı, internetin yaklaşık olarak yüzde 7’sine ulaştı. Ancak tarayıcının yaygınlaşma hızında ciddi bir düşüş var.
İnternet gözlem kuruluşu WebSideStory’nin istatistiklerine göre, açık kaynak kodlu internet tarayıcısı Firefox’un yaygınlaşma yavaşladı. İlk çıktığı haftalarda hızla yayılan tarayıcı, son haftalarda düşüşe geçti. Ancak, gözlemler tarayıcının kpazar payını Internet Explorer’dan kazandığını gösteriyor. IE’nin pazar payı 29 Nisan itibariyle yüzde 88.9’a geriledi.
--------------------------
Firefox'un madeni paraları çıkıyor:
Firefox’un 50 milyonuncu kez indirilmesi anısına, Mozilla Vakfı 50 sent’lik hatıra parası çıkarıyor.
Açık kaynak kodlu internet tarayıcısı Firefox’un 50 milyon kez indirilmesi vesilesiyle basılan hatıra paraları öncelikle gönüllü çalışanlara dağıtılacak. Kasım ayında çıktığından bu yana hızla yaygınlaşan Firefox, tarayıcı pazarının lideri Microsoft Internet Explorer’ın en güçlü rakibi konumuna geldi. Mozilla Vakfı tarayıcı pazarındaki payını bu yıl sonuna dek yüzde 10’a çıkarmayı hedefliyor.

--------------------------
Bilişim devi IBM 300.000 çalışanını Firefox kullanmaya çağırdı:
New.com'un haberine göre şu an için IBM çalışanlarının sadece %10'luk (30.000 kişi) bölümü Firefox kullanıyor. IBM yaptığı çağrıyla diğer çalışanlarının da Firefox'a geçerek bu sayının 300.000'e çıkmasını istiyor. IBM çalışanları bugünden itibaren Firefox'u şirketin kendi sunucularından indirip teknik destek alabilecekler.
IBM'in açık kaynaklı Mozilla'ya verdiği destek büyük kuruluşların Firefox'a olan güveninin tam olduğunun bir göstergesi olarak algılanıyor. Şirket yöneticilerinden Brian Truskowski, IBM'in açık kaynaklı diğer yazılımlara da destek vereceğini belirtirken, IBM destek masasının da şirket içi uygulamaların Mozilla türevi yazılımlarla uyumlu çalışması için çaba harcadığını sözlerine ekledi. Tüm bu gayretler IBM'in diğer şirketlere "Firefox'a iyi bakın" diyerek dikkatleri Firefox'a çekmeye çalıştığına işaret olarak görülüyor.
Mozilla Firefox geçtiğimiz günlerde 1.0 sürümünün çıktığı 9 Kasım 2004'ten beri 50 milyon kez indirilme rakamına ulaşmıştı.

Kaynak: ntvmsnbc ve mozilla

mrcplus
14-05-2005, 22:15   |  #2  
Yıllanmış Üye
564 mesaj

firefox 1.0.4 surumu ile daha kararlı duruyor ilk duyuruldugundan beri firefox kullanıyorum ben ve gayet memnunum ve bu surumdede zaten internet explorer ile ay sekilde sayfaları gostermeye basladı.

tonic
14-05-2005, 22:27   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
1,220 mesaj

ieden daha iyi bence. keşke geçse ie kullananları. sevmiyom onu Kahkaha

cello_TR
15-05-2005, 23:15   |  #4  
Yeni Üye
45 mesaj

Sürüm 1.0.4 kurdum ne açılış sayfası nede başka bi sayfa açılmıyor. Sorun ne olabilir ve nası giderilir?

hattat
16-05-2005, 09:51   |  #5  
Yeni Üye
21 mesaj

millet. bende 1.0.3 var. explorer in hata vermesinden dolayı firefox u kurdum. başlangıçta mukemmel otesi bir seydi fakat günden güne yavaşlamaya başladı. varsayılan tarayıcı hale getirdiğinizde, açılışlarda buyuk zaman alıyor.   büyük ihtimal benim makinemde problem ama bu druma gelmesi ilginç. saygılar...

mrcplus
16-05-2005, 09:53   |  #6  
Yıllanmış Üye
564 mesaj

bu duruma herkeste geliyor galiba bendede oluyor sık sık kendi gecmiş dosyalarını temizlersen guzel olur bunuda secenekler gizlilik bolumunden yapabilirsin

lazrailefsanesi
16-05-2005, 22:12   |  #7  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,393 mesaj
alıntı:
Gönderen : hattat

millet. bende 1.0.3 var. explorer in hata vermesinden dolayı firefox u kurdum. başlangıçta mukemmel otesi bir seydi fakat günden güne yavaşlamaya başladı. varsayılan tarayıcı hale getirdiğinizde, açılışlarda buyuk zaman alıyor.   büyük ihtimal benim makinemde problem ama bu druma gelmesi ilginç. saygılar...

Firefox tarayıcısını hızlandırın.

Basit birkac işlem ile tilkiniz daha hızlansın.

firefox'da boş bir sayfa aç
about:config yazarak ince ayar penceresine ulaşın,

"network.http.pipelining
network.http.proxy.pipelining
network.http.pipelining.maxrequests"

bu 3 satırı bulmanız lazım;(süzeçe yazarak hızlı bir sekilde bulabilirsiniz)
ilk iki satır karşılığı "false" ise "true" yazın
son satır değeri genellikle "8" dir bu değeri "30" yapın,

Son olarak;
"nglayout.initialpaint.delay" yazılı yeni bir satır açman lazım bunun içinde sağ tıkla Yeni->Interger seç. İlk gelen pencereye Integer adı olarak "nglayout.initialpaint.delay" değerini gir tamama tıkla ikinci gelen pencereye değer olarak "0" gir tamama tıkla !
Firefox'u kapatıp tekrar aç..

Gözle görülür bir hızlanma olacak

Kaynak::

İşini belki gorur Cool