Firefox ölüyor, peki bu kötü mü?

CHIP Online
16-02-2012, 12:45   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Firefox'un sonu mu geliyor? İşte yakın geçmişin yıldız tarayıcısının geldiği nokta...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/fire ... -kotu-mu_31982.html

Resimlerle: Firefox 9 için en iyi 7 güvenlik eklentisi!

Son üç senedir Chrome, Internet Explorer ve Safari karşısında gerileyen Firefox için işlerin yolunda gitmediği bir gerçek. 2009'da düz bir grafiğe sahip olan Firefox, 2010 ile bugün arasında pazar payının üçte birini kaybetti.

Google'ın Chrome'u tanıtmak için reklamlara büyük harcama yaptığı kesin. Ancak yüzde 30'luk bir payın sadece reklamlarla elde edilmesi imkansız. Kullanıcıların Chrome'u kullanma sebebi, hızlı olması yanında tecrübeli kullanıcıların onu tercih etmesi ve ailelerinin ve arkadaşlarının bilgisayarlarına onu yüklemeleri. Microsoft ise Windows 8'in çıkışıyla IE10'u varsayılan tarayıcı olarak öne sürecek ve pazar payını yükseltecektir.

Ancak Firefox, IE'den memnun olmayan kullanıcılar CSS ve JavaScript ile neler yapılabileceğini göstermesi bakımından büyük önem taşıyor. HTML5'in büyümesinde ve gelişmesinde de Firefox'un önemli yeri var. Windows 8'deki Metro stili uygulamaların JavaScript ile yazılabiliyor olması da Firefox sayesinde. Hatta Chrome'un ortaya çıkışı bile Firefox sayesinde gerçekleşti.

Chrome bir gün zirveye ulaşabilir, ve hatta Microsoft'un pazar payını genişletmesiyle Firefox ölebilir. Ancak Firefox, hala hayatta ve her an önemli bir yeniliği internete kazandırarak hayatta olduğunu hepimize hatırlatabilir.

Tüm konu: Firefox ölüyor, peki bu kötü mü?

İzleyin: Mozilla, oturum açmayı yeniliyor!

Resimlerle: Firefox 9 için en iyi 7 güvenlik eklentisi!

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Firefox'u kullanmaya devam edecek misiniz?

Qromodynmc
16-02-2012, 13:16   |  #2  
Qromodynmc avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 127
4,184 mesaj

Ediyorum,Edeceğim. Nolmuş Ne güzel Tarayıcı..

ALooNeBoy87
16-02-2012, 14:15   |  #3  
ALooNeBoy87 avatarı
Üye
Teşekkür Sayısı: 4
83 mesaj

İlk açılış hızı düşük olmasına karşın eklenti desteği ve stabilitesi ile vazgeçmeyeceğim tarayıcıdır. Ölmezzz...

cybocifer
16-02-2012, 15:31   |  #4  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1 mesaj

pazar payı gerileyen her şirket ölüyormu ki? ölmüyorsa da bazılarının öldürmeye çalıştığı bir gerçek..mesela abartılı başlıklar kullanıp,diğer tarayıcıları överek insanları yönlendirebilirsiniz..

fbli
16-02-2012, 18:01   |  #5  
fbli avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
1,158 mesaj

IE kadar saçma bir program görmedim. Google yaptığı için Chrome kullanmam. Mozilla Firefox benim için eklentileriyle beraber mükemmel bir yazılım. Söylenenin aksine gayet hızlı çalışıyor. Bilgisayar normal de yavaş ise programın suçu ne olabilir ki? Zaten Flash yüzünden yavaşlıyor ve güvensiz oluyor. İsteyene uygun eklentileri söylerim ve rahat rahat internette her işini güvenle yapabilir.

censez41
16-02-2012, 18:06   |  #6  
censez41 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
1,705 mesaj

ben hala 3.6 sürümünü kullanıyorum sürekli güncelle diye uyarıyo.  ben bu görünümüne alıştığım için güncelleme yapmak istemiyorum sürekli gereksiz yere menülerin görünümlerini değiştirmek yerine sadece arka planda çalışan yazılımları geliştirseler daha iyi olurdu

dabbe1
16-02-2012, 20:11   |  #7  
dabbe1 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
2,665 mesaj

Firefox devam eder Google Chrome biraz uyuz çok ram kullanıyor...

sosyalik
16-02-2012, 20:12   |  #8  
sosyalik avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 47
1,710 mesaj

Pazar payı düşebilir ama ölmez. Chrome'un piyasaya çıkması tarayıcı piyasasına hareket getirdi ama özellik bakımından diğer tarayıcılardan üstün sayılmaz bence. En azından Türkiye'de pazar payının yükselmesinin en büyük nedeninin neredeyse her sitede bulunan Chrome reklamı olduğunu düşünüyorum. Türkiye'de internet kullanıcıların büyük bir kısmı XP kullanıyor ve bilgisayardan pek anlamayan XP kullanıcıları, XP, IE9'u desteklemediğinden ve IE8'in donmalarından sıkılıp, anasayfalarında da reklamı olan Chrome'u indirip kullanıyorlar.

Alıntı: censez41  
ben hala 3.6 sürümünü kullanıyorum sürekli güncelle diye uyarıyo.  ben bu görünümüne alıştığım için güncelleme yapmak istemiyorum sürekli gereksiz yere menülerin görünümlerini değiştirmek yerine sadece arka planda çalışan yazılımları geliştirseler daha iyi
Menülerin görünümü Firefox 4'ten beri değişmiyor. Güvenlik ve hız açısından son sürüme güncellemenizi tavsiye ederim. Eğer isterseniz bu eklentiyle de alışık olduğunuz görünümde kullanabilirsiniz: https://addons.mozilla.org/en-US ... -aero-theme-for-fi/

censez41
16-02-2012, 20:49   |  #9  
censez41 avatarı
Yıllanmış Üye
1,705 mesaj
Alıntı: sosyalik  
Pazar payı düşebilir ama ölmez. Chrome'un piyasaya çıkması tarayıcı piyasasına hareket getirdi ama özellik bakımından diğer tarayıcılardan üstün sayılmaz bence. En azından Türkiye'de pazar payının yükselmesinin en büyük nedeninin neredeyse her sitede bulunan Chrome reklamı olduğunu düşünüyorum. Türkiye'de internet kullanıcıların büyük bir kısmı XP kullanıyor ve bilgisayardan pek anlamayan XP kullanıcıları, XP, IE9'u desteklemediğinden ve IE8'in donmalarından sıkılıp, anasayfalarında da reklamı olan Chrome'u indirip kullanıyorlar.

Menülerin görünümü Firefox 4'ten beri değişmiyor. Güvenlik ve hız açısından son sürüme güncellemenizi tavsiye ederim. Eğer isterseniz bu eklentiyle de alışık olduğunuz görünümde kullanabilirsiniz: https://addons.mozilla.org/en-US ... -aero-theme-for-fi/

işime yarar  teşekkürler

censez41
16-02-2012, 21:15   |  #10  
censez41 avatarı
Yıllanmış Üye
1,705 mesaj

şimdi eklentiyi firefox 10 a kurdum ama görünüm değişmedi sanırım xp de çalışmıyor

Kapalı Hesap (153334)
16-02-2012, 21:35   |  #11  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 187
6,419 mesaj

bana kalirsa linuxda firefox lider.Windowsdada cok iyi.Firefox hicbir zaman olmez cunku parali degil cunku gonullu bir tapluluk hep var sadece cok cabuk ve acele ile yeni surum cikarmalari yanlis..

ifteri
17-02-2012, 07:38   |  #12  
ifteri avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
498 mesaj

aslında kullanıp eleştirmek gerekiyor...ie son zamanlarda biraz iyileşti..az önce ie 10 la mesaj yazdım(w8de)sap samana karıştı..şimdi chrome ile yazıyorum sorun yok...
zaman zaman bütün tarayıcılar kullanırım(bütün derken;ie-opera chrome-ff...hepsi kurulu)amma ff hala düzlüğe cıkamadı..şuan en stabil(bende)chrome...
birde ff oyle herkesin malı deyil..çalışanlarının %82si ücretli..yani maaş alıyor...sadece katkı %18lik payda mevcut...yani açık kaynak- herkesin gibi söylemler pek gerçek deyil...sadece %onsekizlik kısım bizlere açık...