firefox yardım

HPQ-User
24-08-2009, 21:15   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Mar 2007

kenji_tr sormuş:
mrb firefox arama yapınca aradıgım site bulunuyo hersey normal ama yanında bi iki tanede reklam sitesi açılıyo neyapmalıyım.?şimdidden tesekkürler

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
gerek yok bence

İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; tr; rv:1.9.1.2) Gecko/20090729 Firefox/3.5.2 (.NET CLR 3.5.30729)

International Affairs
24-08-2009, 21:26   |  #2  
International Affairs avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
4,659 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: May 2009

Ne işe yarıyor?
Bazı sitelerdeki reklamlar can sıkıcı olabiliyor. Yavaş internet bağlantısına sahip kişilerde ise sayfanın yüklenme süresi oldukça uzatabiliyorlar.
Her ne kadar reklamlar, ziyaret ettiğiniz sitenin ayakta kalması için gerekli olsa da kullanıcıyı rahatsız eden reklamları engellemek gerekebiliyor. Bu durumda Ad Block Plus imdadınıza yetişiyor ve bu reklamların görünmesini ve bilgisayarınıza indirlmesini engelliyor.
Nasıl kullanılıyor?
Adblock Plus, reklamların %99′unu engelleyebildiğini söylüyor. Denemekte fayda var diyerek, eklentiyi kuruyoruz.
Eklentiyi kurup, firefox’u yeniden başlattığınızda, karşınıza ad block plus’ın reklamlarla ilgili veritabanını güncelleyeceği servisi seçmeniz gereken bir pencere çıkıyor. Burdan herhangi birini seçtikten sonra eklentiyi kullanabilirsiniz.
Artık reklamlarla dolu bir sayfaya girdiğinizde reklamları görmeyeceksiniz. Ama yine de bazı reklamların Adblock’un filtresinden kurtulması mümkün tabi bu tarz reklamları da kendiniz listeye ekleyerek engelleyebiliyorsunuz.
Adblock plus, firefoxtaki googla arama kutusunun sağına bir ikon ekliyor. Bu ABP ikonu yardımıyla sayfadaki reklamları ayrıntılı olarak kontrol etmeniz, veya bir sayfada adblock plus’ın engelleme yapmaması sağlayabilirsiniz.
Adblock plus sağ tuş menüsüne de kendisini ekliyor. Böylece sayfada istemediğiniz reklam veya resimlerin üzerine sağ tıklayıp “Adblock Image” diyerek istediğiniz reklamları engelleyebiliyorsunuz.
Adblock menüsünün en üstünde yer alan open blockable items’e basarak, bulunduğunuz sayfada engellenebilecek öğeleri görebilirsiniz. Açılan listede seçtiğiniz öğenin üzerine sağ tıklayarak, ne olduğunu görebilir veya engellenip engellenmeyeceğini ayarlayabilirsiniz.
Preferences kısmından ise yeni filtreleri içeri aktarabileceğiniz(import) gibi kendi filtrenizi de dışarı aktararak (export) bu listeyi farklı bir bilgisayarda veya formattan sonra tekrar kullanabilirsiniz.
Gördüğünüz diğer ayarlar ise, ilgili alan adında veya sadece bulunduğunuz sayfasında adblock’u etkinsizleştirmeye yarıyor. Ayrıca enable adblock’un başında bulunan işareti kaldırırak, bütün sayfalar için adblockun çalışmasını durdurabilirsiniz.
Adblock ikonu pasif durumda olduğunda gri, aktif durumda reklam engellerken kırmızı, sizin reklamlarına izin verdiğiniz sayfalarda ise yeşil olarak görünüyor.
Ad Block Plus Resmi Web Sitesi: http://adblockplus.org/en/Mevcut Sürüm: 0.7.5.5Uyumluluk: Firefox: 1.5-3.1a2pre
Download

Not:Alıntıdır

Son Düzenleme: International Affairs ~ 24 Ağustos 2009 21:27