Flash Arama Motoru (Site İçi)

ardasabuncu
16-05-2013, 20:51   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1 mesaj

Arkadaşlar merhaba, aranıza yeni katıldım. Benim Flash'la site içi bir arama motoru yapmam lazım. Kodlama bilgim yok denilecek kadar az. Sizden rica etsem bunun kodlarını bana yazabilirmisiniz. Actionscript 3.0 veya actionscript 2.0 fark etmez. Arama butonu ve textbox film klibi (Eğer düğmeye yada grafiğe çevrilcekse söyleyin). Buton ismim=buton_mc Textbox ismim=metin_mc. Şimdiden hepinize teşekkür ederim.
Buda arama motorumun görüntüsü;
http://m1305.hizliresim.com/19/j/n3xnc.jpg

çhip10line
17-05-2013, 10:40   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 114
864 mesaj

flash içerisinde arama motoru oluşturmak oldukça zahmetli bir iş.. "flash components" olarak internette arama yaparak belki hazır flash araçlarından birini bulabilirsin. ama bu araçlar üzerinde değişiklik yapılamadığı için ne bulduysan onu kullanman gerekir..

yada biraz daha basit bir mantıkla kendi arama indeksini oluşturabilirsin. ama bu yöntemin şöyle bir dez avantajı olur arama yapılacak kelimenin birebir senin "kod" içerisinde kullandığın kelime ile aynı olması lazım... eğer bu teknik işine yarayacaksa mantığını anlatabilirim..

çhip10line bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
çhip10line
17-05-2013, 20:45   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 114
864 mesaj

yok ben basit bir film sayfası için kullanmıştım bu tekniği her frame'e bir filmin tanıtımı koymuştum ana sayfada da bir input text birde ara butonu koydum.. ara butonuna şu komutu veriyorsun inputtext içinde yazılı olan kelime doğru ise go to komutu ile ilgili frame'e git değilse aranan kelime bulunamadı diye bir uyarı ver.. mantığı bu... aslında bir kelime bulmuyor sadece o kelimenin olduğu frame'e yönlendirmiş oluyorsun mantık bu.. cs3 bulamadım bulsam bir örnek yapıp yollarım sana.. ama benden flash 8 var teee macromedia'dan kalma bayağı olmuş uğraşmayalı.. :D sana onunla bir örnek yapıp göndersem cs3 açmayacak..

on (release) {
if(ara.text == "aranacak kelime")
gotoAndPlay(2);
else{
hata.text = "Arama sonuçlanmadı.";
}
}

butona yazacağın komut bu...

Son Düzenleme: çhip10line ~ 17 Mayıs 2013 21:17