Flash bellek

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
ugurbostanci
02-12-2004, 23:30   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
247 mesaj

Abilerim ablalarım... :)

Bana flash bellek hakkında döküman lazım da

Flash bellek nedir, ne işe yarar tarzından ...

ve tabi ki resimlerle ve soru ve sorunlarla destekli olursa sevinirim

Yardımlarınız için çok teşekkür ederim...

Haydi kolay gelsin...

Gökhan Varişler
03-12-2004, 13:03   |  #2  
Yıllanmış Üye
1,298 mesaj

Peki sana bir şey sorucam sen hiç kendin nette filan aramayı denedinmi ?
Eğer aradım dersen yalan söylemiş olursun yok aramadım dersen bi google de ara flash bellek nedir diye yüzlerde döküman çıkıyor karşına her şeyde bizden beklenmezki he bir sorun olur halledemezsin yada fikir istersin amenna yardımcı oluruz ama biraz sorunlarımızı kendi kendimize halletmemiz araştırmacı olmamız lazım
Öyle değilmi
işte

ugurbostanci
04-12-2004, 16:44   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
247 mesaj

Öncelikle nette aradığımı belirteyim
ardından 4210 sonucu teker teker inceleyecek vaktim yok
ve ardından örnek olarak; pcnet dergisi kendi reklamını yapmak amacıyla sadece konuyu yazmış (bunu sadece bu dergi yapmıyor tabi ki)
ve ve ardından diğer sayfaların neredeyse tamamı (tahmin ediyorum) ürün tanıtımı yapmış

Yani flash belleği ayrıntılı olarak, bilmeyen birine anlatmamış...

Bu arada üniversitelerin amacı araştırma yapmaktır hatırlatırım ve bu amaç Türkiyede de GEÇERLİDİR..!

Haydi kolay gelsin...

ugurbostanci
04-12-2004, 16:45   |  #4  
OP Yıllanmış Üye
247 mesaj

Bu arada sayenizde bir yıldıza da kavuştum...
Yaşasıınnnn....

Haydi kolay gelsin...

ugurbostanci
25-12-2004, 11:39   |  #5  
OP Yıllanmış Üye
247 mesaj

İlgi ve alakanız için çok teşekkür ederim!??

İlgilenenler için;

Haydi kolay gelsin...

jaina
25-12-2004, 22:27   |  #6  
Yıllanmış Üye
1,406 mesaj

iyide kardes zaten sana su kadarini söylim, chip sadece ismini devam ettiriyor
belki benim gibi diablo, varisler yada böyle toplasan 10 adam var bu forumlari günde girip uzun zaman harcayan.
pclabs ise tma tersine cok oturmus bir yerdir onuda söyleyek, bende bir sorunum oldugunda ilkk oaray asonra buraya yaziyoryum.

ugurbostanci
26-12-2004, 22:24   |  #7  
OP Yıllanmış Üye
247 mesaj

Tam iki hafta sonra bu forum bölümünü okumuş olmanız ya da ilgilenmemeniz acayiptir... Tabiki bu sözüm sadece alttaki yazılar için...

Haydi kolay gelsin...

alıntı:
Gönderen : jaina

iyide kardes zaten sana su kadarini söylim, chip sadece ismini devam ettiriyor
belki benim gibi diablo, varisler yada böyle toplasan 10 adam var bu forumlari günde girip uzun zaman harcayan.
pclabs ise tma tersine cok oturmus bir yerdir onuda söyleyek, bende bir sorunum oldugunda ilkk oaray asonra buraya yaziyoryum.

theironman
26-12-2004, 22:34   |  #8  
theironman avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 63
8,347 mesaj

Dijital fotoğraf makinaların, MP3 çalıcılarının ve multimedya fonskiyonlu telefonların bilgisayar teknolojisiyle ilgilenen kişilerin hayatına girmesiyle, bu cihazlarda kullanan veri saklama kapasiteleri, maliyeti ve veri depolama çeşitleri oldukça önemli bir konuma geldi.

Artık ufak MP3 çalıcılar, değiştirilebilir bellek kartlarıyla birlikte geliyor. Fotoğraf çeken ve MP3 çalan telefonlar, verileri bellek kartlarında saklıyor. Dijital fotoğraf makinalarına daha fazla resim çekmek için bellek kartı takviyesi yapıyoruz. Ses kayıt cihazları artık bellek kartlarını kullanıyor. Taşınabilirlik ve bilgisayar teknolojisi, hayatımıza etkisini tamamen gösteriyor. Bilgisayar teknolojilerinde en önemli bileşenlerden olan veri depolama sistemi bu alanda da kendini gösteriyor.

Okuyucular PC Labs'ı genellikle anakart, ekran kartı ve donanım bazlı rehber/makalelerden tanıyor. Taşınabilir cihazlara son zamanlarda dijital fotoğraf makinalarını inceleyerek ve bu alanda sizlere rehberler / makaleler sunarak ağırlığımızı koymaya başladık. Bu yazı dahil, sunacağımız 2 yazıda, taşınabilir bellek kartları ile ilgili akıllarda olan soru işaretlerini gidermeye, bu konuda sizlere bilgiler vermeye çalışacağız.

En basitinden, özellikle 2003 yılının üçüncü çeyreğine girerken ülkemizde dijital fotoğraf makinalarının satışları patlamış, daha önce dijital ortama adım atmamış kullanıcılar bile dijital fotoğraf makinaları kullanır hale gelmiştir. Üstelik, 100-150$ segmentinde satılan ucuz dijital fotoğraf makinalarında bile genişletilebilir bellek yuvası bulunduğundan ve bir süre sonra dijital fotoğraf makinaları ile sunulan standart depolama alanı yetersiz kaldığından, kullanıcıların akıllarında taşınabilir bellek çeşitleri hakkında soru işaretleri oluşmaya başladı. Bu soruların en başında, taşınabilir bellek tipleri arasındaki farklar, hangilerinin tercih edilmesi gerektiği, birbirlerine karşı performans ve fiyat seviyeleri idi.

Olay sadece dijital fotoğraf makinaları ile kısıtlı değil. Artık flash bellekler çok yaygın bir şekilde kullanılıyor. PDA'lar, MP3 Player'lar, araba müzik sistemleri, TV'ler, oyun konsolları, DVD playerlar, resim yazıcıları, ses kayıt cihazları vs gibi ürünler artık flash bellekleri kullanıyor.

Flash bellekler konusunda sizlere hem bilgilendirici yazı yazalım, hem de Türkiye pazarındaki örnek ürünleri test edelim diye düşündük. 2 yazı sürecek olan yazı dizimizde aşağıda konuları işleyip, gereken soruları cevaplayacağız.
Flash belleklerin çeşitleri, tipik özellikleri ve kullanım alanları nelerdir?
Flash belleklerin gösterdikleri performansları nasıldır?
Flash bellek okuyucuları ve performansları
Flash bellek seçerken dikkat edilecek hususlar
Sandisk ürünleri ve performans sonuçları

Biraz temel bilgi vererek, incelemelerimize geçelim. Bu yazımızda flash bellek çeşitlerini tanıyıp, SanDisk flash bellek çözümlerinin incelemesini yapacağız. İkinci yazıda ise flash bellek okuyucularına göz atacağız.

Flash Memory (Flash Bellek) Nedir?

Flash Bellekler, güç kesintisinde dahi içerdiği bilgileri kaybetmeyen ve tekrar tekrar yazılıp silinebilen bir bellek çeşididir. Flash belleklerin yapısı RAM'lere, kullanımı Hard Disk'lere benzer.

Flash belleklerin yapısı mekanik değildir; elektroniktir. İçerisinde hareket eden bir parça yoktur. Bu özelliklerinden dolayı bu tarz bellekler "solid-state" olarak, yani "durağan" olarak adlandırılırlar. Hareket eden parça olmamasından dolayı hassasiyet değerleri yüksek değildir ve özellikle mobil alanda kullanımları çok yaygındır. MP3 Player'larda, cep telefonlarında, el bilgisayarlarında, dijital fotoğraf makinalarında ve dijital görüntü aygıtlarında yaygınca kullanılırlar.

Flash bellekler, bir EEPROM çeşidi olarak adlandırılabilir. "Elektriksel olarak programlanabilen sadece okunabilen bellek" olarak çevirebileceğimiz EEPROM'ların üzerindeki veriler elektriksel yolla değiştirilebilir. Sadece okunabilir bellek denilmesinin sebebi, blgilerin kalıcı olmasından kaynaklanır. Klasik bellek yapılarından bilindiği üzere, flash bellekler de hücrelerden oluşur. Her hücrenin kendi transistörleri vardır. Bilgisayar otamında bilgiler 0 ve 1'lerden oluşur. 0'lar düşük voltaj, 1'ler ise yüksek voltaj anlamına gelir. Veri yazılmak istendiği anda, transistörlerin voltaj seviyeleri değiştirilerek bilgiler yazılır / silinir / yenilenir.

Flash belleklerin genel özelliklerini ise şöyle sıralayabiliriz:
Ufak boyut: Çeşidine göre, kredi kartının yarısı veya çeyrek büyüklüğünde olabilir.
Sessiz
Hafif
Hızlı erişim
Sağlam yapı

Günümüzde birkaç çeşit Flash Bellek çeşidi bulunuyor. Bunların başlıcaları şöyle:
CompactFlash
SD (Secure Digital)
MultimediaCard
Memory Stick
Smart Media

Umarım bu yazı sana yardımcı olur... :)

ugurbostanci
26-12-2004, 22:52   |  #9  
OP Yıllanmış Üye
247 mesaj

Bu yazı bana yardımcı oldu ve verdiğim linkten ulaşılıyor