Flash Disk'te removable disk hatası

wmgokhan
31-03-2013, 04:06   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1 mesaj

Merhaba benim sorunum flash disk taktığım zaman diskin içerisine bir kısayol atıyor ve dosyalarımı göremiyorum. kısayola tıklayınca ancak içerisini açıyor. Bu kısayol rundll32 olarak görünüyor, biçimlendirsem bile daha bilgisayara taktığım anda yine bu kısayolu atıyor. kısayol da isim olarak aynen şöyle " removable disk ( 4GB ) ", Kısayol özelliklerinde hedef olarak da aynen şöyle yazmaktadır "NFC,crys sysysnysiysy dnidddnnnsyisidiiidissnid",bu konuda bilgisi olan varsa acil yardım beklemekteyim.

murat5038
31-03-2013, 20:10   |  #2  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 681
6,682 mesaj

Flash belleği ilk önce tak ne varsa sonra imzamdaki Kaspersky IS indir güncelle fullscan yap bitmeden temizle sakın demebittikden sonra önerilen/recomanded olanlara tıklayıp temizleyebilirsin virüsleri.

Son Düzenleme: murat5038 ~ 31 Mart 2013 20:10
Diffren12
31-03-2013, 22:21   |  #3  
Diffren12 avatarı
Yıllanmış Üye
266 mesaj

Arkadaşın dediği gibi kaspersky tarzı sağlam bir program indirip detaylı bir sistem taramsı yapmalısın.İyi

redebev
14-04-2013, 02:06   |  #4  
Taze Üye
3 mesaj

merhaba. arkadaşlar lütfen yardımcı olun bende de aynı sorun var bu zımbırtı yeni mi türedi bilmiyorum ama antivürüs veya diğer usb disk security gibi vs. programlar bunu virüs olarak algılamıyor ve silsen bile tekrar oluşuyor cok cins bişey galiba system32 nin rundll32 sine bulaşmış gerçekten anlayan birisi yardım etsin..

Son Düzenleme: redebev ~ 14 Nisan 2013 02:08
murat5038
14-04-2013, 10:14   |  #5  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
6,682 mesaj
Alıntı: redebev  
merhaba. arkadaşlar lütfen yardımcı olun bende de aynı sorun var bu zımbırtı yeni mi türedi bilmiyorum ama antivürüs veya diğer usb disk security gibi vs. programlar bunu virüs olarak algılamıyor ve silsen bile tekrar oluşuyor cok cins bişey galiba system32 nin rundll32 sine bulaşmış gerçekten anlayan birisi yardım etsin..

virüs programları virüs görmüyorsa virüs değildir.flash diski biçimlendir sistemini full tara flashı değil.

redebev
14-04-2013, 17:50   |  #6  
Taze Üye
3 mesaj

bizde biliyoruz virüs olmadığını ne olduğunu bilen varsa konuşsun harddiskime bulasştı 1tblk format atamam kusura bakmayın ama usb ye ne takarsam bulaşıyor madem antivirüs virüs olarak görmüyor sistemi niye tarıyorum. taramadımda deil bu arada ama bi faydası olmuyo ben burda yeni bilgisayar kullan birisi deilm öyle basit cevaplar yazıyosunuz ki sanki bizim denemediğimiz şeyler 15 yıldır bilgisayar kullanıyorum nerdeyse salak yerine koymayın milleti lütfen.. bu konu hakkında bilgisi olan konuşsun lütfen

murat5038
14-04-2013, 21:00   |  #7  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
6,682 mesaj
Alıntı: redebev  
bizde biliyoruz virüs olmadığını ne olduğunu bilen varsa konuşsun harddiskime bulasştı 1tblk format atamam kusura bakmayın ama usb ye ne takarsam bulaşıyor madem antivirüs virüs olarak görmüyor sistemi niye tarıyorum. taramadımda deil bu arada ama bi faydası olmuyo ben burda yeni bilgisayar kullan birisi deilm öyle basit cevaplar yazıyosunuz ki sanki bizim denemediğimiz şeyler 15 yıldır bilgisayar kullanıyorum nerdeyse salak yerine koymayın milleti lütfen.. bu konu hakkında bilgisi olan konuşsun lü

Denediğin yöntemleri yazsaydın yazmazdık heralde O kadar çok bilgisayar kullanıyorsan nasıl kullanacağını nasıl korunacağını bilirdin o zaman başdan bu olmazdı doğru düzgün kollasa idiniz.Çözüm beklemiyorsanız siz bilirsiniz.

redebev
14-04-2013, 23:17   |  #8  
Taze Üye
3 mesaj

arkadaşım her zaman güncel antivirüs programı kullanırım ama bulaştımı yapacak bişeyim yok.dediğim gibi yeni bi zımbırtı heralde ki internette kaç gündür araştırıyorum ama bununla ilgili doğru düzgün bişey yok sadece son zamanlarda bizim gibi bu olay muzdariplerini yardım istedikleri mesajlar var ama çözüm yok ortada.. ben alatıyorum ama siz kafanıza göre bir yol söylüyorsunuz ama hç mantıklı değil yani..

murat5038
15-04-2013, 00:17   |  #9  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
6,682 mesaj

Güncel antivirüs bişeyi değiştirmez antivirüsün kalitesi değiştirir.Ben sizin söylediğiklerinize ve sizinde antivirüsünüze güvendiiniz için virüs yok dedim siz güveniyorsanız beni ilgilendirmediği için bende virüs konusunda bişey önermedim.Yoksa Konu sahibine ilk söylediğim gibi Sizede söylerdim.Ayrıca usb disk güvenlik araçları ve combofix kullandığınız açık olduğundan antivirüs önermedim çünkü combofix gibi araçlar anca tanımadığı bir exeyi bir kayıdı siler aygıtı veya hatayı düzeltmez bazı antiler gibi.

Onun için disk biçimlendirmekden başka bir çözüm olamaz Antivirüsleri kullanıp bazılarından belki sonuç alabilirsin onlarda diski çoğunlukla bozcakdır açılmaz hale getircekdir.

mehmeter
28-04-2013, 21:14   |  #10  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 1
4 mesaj

Win+R aç CMD ye gir ordan flash belleğin kısayolunu yani resimde görünen D: yaz enterla.

Daha sonra attrib /S /D -h -r -s yaz enterla. Belleğindeki gizli dosyalar açılcak.

Belleğini aç içinde .inf dosyası falan olcak onlara dokunma klasör simgesine tıkla isimsiz ordan mevcut dosyalarını kurtar ama desktop isimli dosyayı alma.

Dosyalarını kurtardıkdan sonra belleği biçimlendir. 

Şayet biçimlenmez ise içindeki dosyaları sil , silinmez ise unlocker programı kullanabilirsin.

Bu işlemleri bitirdikten sonra Pc ni Combofix le tarat.

Hayırlı Olsun.

Son Düzenleme: mehmeter ~ 28 Nisan 2013 21:26
mehmeter bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
soner151
05-05-2013, 15:58   |  #11  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2 mesaj

Merhaba , yukarıda anlatılan bazı yöntemler sadece usb belleğinizi temizler sisteme sızmış olan virüsü temizleyemez.. Kısayol virüsü usb bellek içeriisndeki tüm dosyaları isimsiz (alt + 255) bir klosöre taşıyor ardından o klosörü sistem dosyasına çevirip gizliyor yani attrib kullanıyor. Usb içerisnde (ana dizinde) .lnk + .inf + .nfc +.fat32 +.ini + isimsiz klosör dosyaları bulunuyor. Bunlardan .nfc , .fat32 , .ini dosyaları aslında birer .dll dir sadece uzantıları farklı.. Kısayol ise System32\rundll32.exe sayesnde .nfc .fat32 .ini dosyalarını çalıştırıyor.. rundll32.exe bilgisayardaki .dll dosyalarını çalıştıran bir yazılımdır. Bu virüsün 25 çeşidini tespit ettim. Virüstotalde aratırsanız TrustedInstaller.exe diye tarama sonuçlarına ulaşabilirsiniz. Virüsü temizlemek biraz zahmetli sistemde birçok klosöre bulaşıyor fakat genel olarak

C:\DOCUME~1\User\LOCALS~1\Temp\TrustedInstaller.exe 

C:\DOCUME~1\User\LOCALS~1\Temp\_install_\msiexec.exe

C:\DOCUME~1\User\LOCALS~1\Temp\03.tmp

bu dizinlerde  bulunuyor. Bunları silmek için öncelikle görev yöneticinizden wuauclt.exe , rundll32.exe varsa TrustedInstaller.exe , msiexec.exe sonlandırıp ardından belirtilen klosörlerden silebilirsiniz. usb belleğiniz için ise Klosör seçeneklerinden öncelikle Korunan İşletim Sistemi Dosyaları Gizle seçeneğindeki tiki kaldırıp , Gizli dosyaları göster tikini işaretleyiniz artık usb belleğinizdeki gizli dosyaları görebilirsiniz.. isimsiz klosör haricinde .nfc .fat32 .lnk .ini .inf dosyalarını siliniz ve isimsiz klosörün içindeki dosyları ana dizine taşıyınız ardından isimsiz klosörüde silebilirsiniz. Virüs özellikle okulların baş belası her baktığım forum , site de karşılaşıyorum bende biraz araştırma yaptım bulduklarımı sizlerle paylaşmak istedim.. Bunun la ilgili bir projem var , bu hafta içerisinde programım biter ise yayınlayacağım. İsterseniz buradan takip edebilirsiniz https://www.facebook.com/Turkosoft  

Turkosoft Corporation

soner151 bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
Wukill
19-06-2013, 11:27   |  #12  
Taze Üye
1 mesaj

Dostum bende de aynı virus vardı, kaspersky indirdim ve bilgisayarı taramaya başladım bir sürü engellemeler sıkıntılar buldu.. Daha sonra rundll32 yi kapattım ve taramaya devam ettirdim (Görev yöneticisinden) taramayı bitirmeden bilgisayarı güvenli modda açıp ordan da tarama yaptım.. Daha sonra pc yi normal şekilde açtım ve sonuç başarılı.. 7-8 den fazla virüs vs temizledi şimdi sorun yok..

mhmtltn
08-03-2014, 18:02   |  #13  
Taze Üye
1 mesaj

Eyw... Senin sayende sorunu çözdüm.. :)

Metin2Special
28-07-2015, 01:46   |  #14  
Taze Üye
14 mesaj

http://www.biliyor.org/soru/flas ... disk-nasil-silinir/ En kolay çözüm.

mayhan
29-11-2015, 12:37   |  #15  
Taze Üye
1 mesaj

bu yöntemleri nası yapacağımıza dair ayrıntılı bilgi verebilirmisiniz?