Font sorunu yüzünden XP'ye yasak geldi!

CHIP Online
19-11-2009, 12:45   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Windows XP için şaşırtıcı bir yasak kararı geldi. Büyük yasağın nedeni ise gerçekten "çok küçük"...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/font ... ak-geldi_16505.html

Resimlerle: Windows XP Power Toys

Bir font yüzünden çıkan sorun nedeniyle Windows XP işletim sistemi artık Çin'de satılamayacak! Microsoft'un Windows 95, 98, 2000 ve XP işletim sistemlerinde kullanılan Çince bir fontun kullanım haklarının Çinli bir firmada olduğuna karar veren mahkeme, Windows XP'nin ülke sınırlarında satışını yasakladı!

Söz konusu olan fontun Vista ve Windows 7'de yer almıyor olması bu iki işletim sistemini aynı kaderi paylaşmaktan kurtarıyor. Zhongyi adlı firma, en önemli ürünleri olan Zhemga adlı yazı tipinin Microsoft tarafından yıllardır kullanıldığını ama firmanın telif vermediğini söyleyerek mahkemeye başvurmuştu. Mahkeme olayı inceledikten sonra Zhongyi'yi haklı buldu ve içerisinde Zhemga fontu yüklü olan Microsoft işletim sistemlerinin Çin'de satışını yasakladı.

Microsoft yetkilileri karara itiraz edeceklerini ve gerekirse temyize gideceklerini açıkladılar.

Tüm konu: Font sorunu yüzünden XP'ye yasak geldi!

Resimlerle: Windows XP Power Toys

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Sizce bir font yüzünden tüm işletim sisteminin satışını yasaklamak abartılı bir karar mı?

Semih Özyurt
19-11-2009, 14:34   |  #2  
Semih Özyurt avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,748 mesaj

evet gayet abartılı

aslanistan
19-11-2009, 17:01   |  #3  
Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
31 mesaj

Meğer Çin telif haklarında ne kadar da ciddiymiş :-))   Bu kararın Çin gibi bir ülkeden çıkması bana komik geldi. Tabii telif hakkı çiğnenen firma sonuna kadar haklı o ayrı ama. Kendi haklarını koruyup. Dünyayı kopyalamaları serbest. İlginç geldi işte...

Qromodynmc
19-11-2009, 17:15   |  #4  
Qromodynmc avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 126
4,184 mesaj

saçmalığın daniskası, milletin herşeyinin kopyası satılırken laf yok, başkası kendine benziyo diye satışı durdur oh ne güzel,bu çinden iğreniyorum..