format atamıyorum

HPQ-User
14-05-2008, 16:27   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

ekurter sormuş:
arkadaşımın bilgisayarına format atmak istediğimde XP'yi kuramıyorum daha doğrusu kurulum CD'den ön yüklemeleri yaptıktan sonra ilerlemiyor ekran simsiyah öylecene kalıyor

bilgisayarı açıp cd xp cd sini ordan başlat dediğimde
'Bilgisayarınızdaki Windows sürümü CD'deki sürümden daha yeni olduğundan Kur devam edemiyor.

Uyarı: Bilgisayarınızda yüklü olan daha yeni Windows sürümünü silmeye karar verirseniz, dosyalar ve ayarlar geri yüklenemez.

forumları okudum biraz dos ekranın da format c: yazdım format da atmadı
birim bir başka işlem yüzünden kullanımda olduğundan biçimlendirme yapılamıyor diyor
bilgisayar çok kasılıyo format atmak lazım ama atamıyom yardım ederbisiniz

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
p4 2,60 ghz
256 ram

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0; Windows NT 5.1; .NET CLR 1.1.4322; .NET CLR 2.0.50727)

VOY
14-05-2008, 16:34   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
922 mesaj

Arkadaşım ben bu videoyu izlemni tazvsiye ederim adres: http://shiftdelete.net/site/2007 ... -Nasil-Kurulur.html

Ayrıca bilgisayarın açılırken XP cd siyele başlattınmı ama buda uzmanlık gerektiriyor neyse sen bi videoyu izle fikir edinirsin.
kolay gelsin...

M3ric
14-05-2008, 18:38   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
385 mesaj

Bazi eski VIA chipsetli anakartlarda kullanilan SATA aygitlari XP tarafindan desteklenmiyor. XP kurarken 3. parti surucu kurmak icin F6'ya basin diye bir ekran gecer. Bu ekranda bir diskete kaydettiginiz SATA surucunuzu XP'ye gostermelisiniz.  Anakart CD'sinin icerisinde vardir mutlaka.

linda
14-05-2008, 23:47   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
387 mesaj

ben bir arkadaşın bir bilgisayarına tam bir ay uğraştım. ne yaptıysam omadı. artık anakart la ilgili bir sorun olduğuna karar verdim ve hatta sorunun bıos kaynaklı olduğuna karar verdim. sistemi kuruyorum ve sistem kısa zamanda çöküyordu. ama arkadaşın galiba daha önceden böyle sorunları yoktu. sata disk varsa ve xp_prof kurmaya çalışıyorsanız dediğiniz sorun yaşanma ihtimali yüksektir.BIOS ayarlarından anakart ayarlarını fabrika ayarlarına getirseniz. sonra da sata  özelliğini disable yaparsanız sorun çözülür sanırım. ben farklı bir  şey daha yaşamıştım. bilgisayarımın ram ve cpu hızları orijinal hızında çalımalı. eger hız değerleri farklı ise mesele cpu p4 2.66 ise ve siz onu 2.60 değerinde çalıştırıyorsanız aynı sorunu da yaşayabilirsiniz. yaşamıştım.