format atamıyorum

haldunozdemir
18-09-2008, 22:07   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1 mesaj

bir kaç gün önce elektrik kesintisinden sonra bilgisayar açılmadı. format atmaya çalıştım fakat cd den boot kısmına geliyor ve takılıyor. hdd nin yandığını söylediler yeni samsung hdd aldım fakat sorunum devam ediyor. bir kaç xp cd si ile denedim, bios dan first boot device ayarlarını değiştirdim bios menüsünde hddleri ve cd romları görüyor.

bu konuda acil yardım lazım.
şimdiden teşekkür ederim

Banned
18-09-2008, 23:51   |  #2  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

Eğer ram,işlemci,güç kaynağı,anakart gibi donanımlarınızda proplem yoksa sorun biostandır. Elektrik kesintisi hdd de işletim sistemine belki zarar verir ancak yakmaz. Öncelikle Biosa girp default bios setting seçeneğinden biosu sıfırlayın, yapamazsanız bios sıfırlama jumperi ile sıfırlayın onuda yapamazsanız bir süre bios pilini çıkratıp tekrar takın. Düşüncem biosu sıfırladıktan sonra yeni sisteme bile gerek kalmayıp eski HDD nizi ve eskim sisteminizi kullanabilirsiniz. Eski Hdd çalışmasa dahi diğer donanımlarınızda sorun yoksa yeni sistemi sorunsuz kurabilmeniz gerekir. Sorun hala devam ediyorsa mutla donanımsaldır. Örneğin dvd okuyucunuzda proplem vardır.