format atcam ama:D...

HPQ-User
06-07-2008, 22:32   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

selinn sormuş:
arkilerim format atıcam amaaa bu yerel disk d denen yer var ya ordaki dosyalar ve oyunlarım silinir miiii???siz olmasanız bn napardıııım:'(

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
256 mb ram

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1; .NET CLR 2.0.50727)

muhammedtumbul
06-07-2008, 22:44   |  #2  
Üye
Teşekkür Sayısı: 0
75 mesaj

silinir.
işletim sistemin (Yerel disk) C: de kurulu ise format atarken C yi biçimlendir. windows kurulum alanı için C yi seç ,kur.
D ye dokunma.

bahr
06-07-2008, 23:12   |  #3  
Yeni Üye
46 mesaj

formatı sadece yerel disk C'ye atıcaksan,D deki verilerine bir şey olmaz..

kudo
06-07-2008, 23:21   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
807 mesaj

selam bu konuya cevap vermiştim sanki ama neyse

XP kurarken senden eski windows xp ni biçimlemeni solicek o esnada C ve D secenekleri gelcek sen  C yi sec ve tamam de  XP cd eğer turkceyse Cok kolay şekilde yapacağına cani gonulden inanıyorum :):)

selinn
07-07-2008, 08:17   |  #5  
Üye
53 mesaj

arkadaslar format atarken karşımıza çıkan c ve d süreücülerinden c yimi sececem yani yanında 3950 mb yazan yerdenmi c nin üstüne gelip entere basacam

Mehmet-
07-07-2008, 08:33   |  #6  
Mehmet- avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,296 mesaj

Ayrıca Xp simulator Proğramını da kullanabilirsin. AYnı format Atıyormuşsun gibi sana olanak tanıyor hemde sistemine hiç bir zarar vermeden .Aşagıdaki adresten indirebilirsin proğramı. http://www.echoproject.net/en/so ... winxp_simulator.exe (bilgine; bu programdaki xp kurulumu ingilizce ama işine yarar...)Gözünü devirmiş

ersinbakar
07-07-2008, 08:47   |  #7  
Yıllanmış Üye
1,253 mesaj

format atarken c ye at tamamdır d ye dokunmazsan ki zaten standart formatlarda d sürücüsü 1 yerde çıkar orada da dokunma hiç birşey olmaz kolay gelsin

selinn
07-07-2008, 09:00   |  #8  
Üye
53 mesaj

arkadaslar ben c ye gelip sag tıklayınca biçimlendir var ona gelince dosya turu fat 32 diyorrrr
be o zaman oradan c yi seçip
karşıma çıkan 4 secenekten hangisini şeçiyimm
1.format the partition using the ntfs file system<quıck>
2.format the partition using the fat file system<quıck>
3.format the partition using the ntfs file system
4.format the partition using the fat file system

EGER 4. secenegi secersem d silinirmi silinmezmi ...

Mehmet-
07-07-2008, 09:11   |  #9  
Mehmet- avatarı
Yıllanmış Üye
2,296 mesaj
selinn
arkadaslar ben c ye gelip sag tıklayınca biçimlendir var ona gelince dosya turu fat 32 diyorrrr

Yanlış bir hamleniz var. Format atma aşamasında c sürücüsünü tıklama gibi bir imkanınız yok.Beğenmedim  Üstteki linkte verdiğim format atma aşamasının en başındaki bios ayarlarından gerekli düzenlemeleri yapmalısınız. Sonrasında bilgisayayı xp cd nizle açıp kuruluma başlamalısınız...Göz kırpma

selinn
07-07-2008, 10:12   |  #10  
Üye
53 mesaj

siz beni yanlış anladınız format atarken entere bastıktan sonra o 4 şecenek geliyor benimde c sürücüm fat 32 yazdıgına gore diyorum hangisini seçmeliyim bide c ve d sürücüsü format atarken çıktıgında yukarıda d ye basın diyor o sürücüye ornegin 2025 mb vermeden direkt format tıp d nin silinmemesni nasıl saglarım

Recep Baltaş
07-07-2008, 10:38   |  #11  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj

Öncelikle,

eğer önemli dosyanız yoksa ve herşeyi selcekseniz,

sürücünün üzerine gelin ve D ye basın. Sürücü silinecektir. Sonra varsa başka sürücüler -buraya dikkat zira D sürücüsnden bahsediyorum- onları da önemli dosyanız yoksa silebilirsiniz.

Daha sonra bölünmemiş alan oluşacaktır. C'ye basıp yeni bir alan oluşturun. Ama eğer yine Hem hem de D sürücünüz olmasını istiyorsanız C'ye yaklaşık 10000 MB alan verin. Kalan bölünmemiş alanı da yine C ye basarak D sürücüsü yapın.

İşlemler bitiğinde 10 GB lık bir c sürücünüz olacak ve bir de D sürücünüz olacak. C sürücünüzün üzerine gelin ve Enter'a basın. Biçim olarak da NTFS çabuk'u seçin.

Bu kadar basit.

selinn
07-07-2008, 10:48   |  #12  
Üye
53 mesaj

teşekkür ederim sonuçta d deki oyunlar silinmeyecek ama
benim format cdm bir garip banna format cd si diye verdiler ama ben anlayamadım cd yi taktıgım anda bi veb sitesi açıyor fujısu sıemens in sitesini ama internet olmadıgında bile açıyorr.orada desk update vb seyler yazıyor bu cd den nasıl kuracam

Mehmet-
07-07-2008, 11:24   |  #13  
Mehmet- avatarı
Yıllanmış Üye
2,296 mesaj

Şunu söyleyeyim. Siz format aşamasında c ve d sürücülerini gördüğünüz kısma gelince. Bahsettiğim kısımda seçili bölümü silmek için d ye basın,,  bölümlenmemeiş alanda bölüm oluşturmak için c ye basın gibisinden yargılar bulunur. İşte d deki bilgilerin silinip silinmeyeceği burasıyla ilgili. Eğer siz d rürücünüzün üstüne gelip bu bölümü d tuşuna basarak silmeyi onaylarsanız d niz silinir. D nizdeki bilgilerin değişmesini istemiyorsanız aynen şunu yapın. C yi d tuşuna basarak silin. Sonra c diye birşeyin olmadığını göreceksiniz. İşte orada bulunan bölümlenmemiş alanı tekrar seçerek c ye basın. karşınıza bölüm boyutu yazılı bir pencere çıkacak direk enter deyin. Bu aşamaları doğru yaparsanız karşınızda aynen şu çıkacak. Yeni ham birim c: Altında da ntfs d şeklinde görünecek. Buradan da anlaşılacağı gibi c yi silip tekrar oluşturduk deye hiç dokunmadık. Şimdi c ye xp kurmak için enter deyin ve karşınıza çıkan 4 seçenekten ntfs ile çabuk biçimlendirmeyi seçin. Bunları yaptığınız taktirde d niz silinmez

nida54
07-07-2008, 11:26   |  #14  
Yeni Üye
36 mesaj
selinn
benim format cdm bir garip banna format cd si diye verdiler ama ben anlayamadım cd yi taktıgım anda bi veb sitesi açıyor fujısu sıemens in sitesini ama internet olmadıgında bile açıyorr.orada desk update vb seyler yazıyor bu cd den nasıl
Cd takılı iken bilgisayar yeniden başlat eger bilgisayar Cd den başlıyorsa ve Cd format Cdsi ise "ön yükleme için bir tuşa basın" uyarı gelicektir. Eğer Cd den başlamıyorsa bios ayarlarından first kısmını Cd olarak değiştirmelisin ve F10 ile kaydetmelisin

Mehmet-
07-07-2008, 11:28   |  #15  
Mehmet- avatarı
Yıllanmış Üye
2,296 mesaj
selinn
benim format cdm bir garip banna format cd si diye verdiler ama ben anlayamadım cd yi taktıgım anda bi veb sitesi açıyor fujısu sıemens in sitesini ama internet olmadıgında bile açıyorr.orada desk update vb seyler yazıyor bu cd den nasıl
O cd işletim sistemi cd sine benzemiyor. O tür cd ler hakkında pek de bilgim yok açıkçası. İşletim cd lerinin üstünde xp home edition, xp professional gibisinden yargılar bulunur...

Recep Baltaş
07-07-2008, 14:21   |  #16  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj

Web sayfası CD'nin içindedir. Net olsa da yüklenir olmasa da. Web sayfaları kaydedilebilir.

Neyse D'ye format atarsanız D sürücünzdeki oyunlar da uçar. Bunun dışında format CD'niz yoksa ürünün kurtarma kaydı vardır. Ssitem açılırken şu tuşa basın der. mesela F10,F11,F12 gibi..

Erdinç18
07-07-2008, 14:50   |  #17  
Yıllanmış Üye
400 mesaj

c ye at herseyi sonra formatla . bu arada biz  varya biz :)

Reborn91
07-07-2008, 15:10   |  #18  
Reborn91 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
3,307 mesaj
selinn

selamlar bu sekilde gormat atamazsın.. xp cdsini takıp boot etmen lazım... ayrıca C ye format atıp Dye hiç dokunmazsan Ddeki verilerine hiçbir şey olmaz...

Mustafa Akın
07-07-2008, 15:40   |  #19  
Mustafa Akın avatarı
Yıllanmış Üye
3,236 mesaj

Ayrıca C'ye format atıp D'deki oyunları saklarsan büyük çoğunluğu çalışmaz tekrar yüklemen gerekir. D'deki dosyalara birşey olmaz ama oyunlarla sadece dosyalar gelmiyor.

selinn
07-07-2008, 17:01   |  #20  
Üye
53 mesaj

arkadaslar benim çok yakın oldugum bir arkadastan
orjinal cd alacam hatta denedim boot etmeden cd yi taktım ve xp kur ve benzerişeyler çıktı cd windows home edition
ama bide onda sahtesi var onu denemedim pc açıkken o sahteyi yada orjinalı takarsam boot etmedende kurabilirmiyimm ama sahteyi hiç denemedimmm

beinn45
07-07-2008, 17:03   |  #21  
Yıllanmış Üye
413 mesaj

yerel dısk C dekı programlar gıder d ye bısı olmaz tabıkı d surucusunu secmezsen

beinn45
07-07-2008, 17:06   |  #22  
Yıllanmış Üye
413 mesaj

bak arkadasım c ye nıye tıklıyon format ole atılmaz windows xp cdsını takıp format atıcaksın
eger nasıl atılcanı bılmıyosan su sıteye tıkla www.msxlabs.org

Mehmet-
07-07-2008, 17:19   |  #23  
Mehmet- avatarı
Yıllanmış Üye
2,296 mesaj
selinn
arkadaslar benim çok yakın oldugum bir arkadastan
orjinal cd alacam hatta denedim boot etmeden cd yi taktım ve xp kur ve benzerişeyler çıktı cd windows home edition
ama bide onda sahtesi var onu denemedim pc açıkken o sahteyi yada orjinalı takarsam boot etmedende kurabilirmiyimm ama sahteyi hiç
Sahte kuracağın için anlatmayacam Kahkaha
Nese hadi anlatimIslık  Evet haklısın cd yi takınca karşına kurulum ekranı çıkar ama o şekilde kurman işine yaramayacaktır. Çünkü şimdi kullanmakta olduğun işletim sistemi silinmeyecektir ve bilgisayarın alt üst olup daha da yavaşlayacaktır. Tavsiyem bilgisayarı boot edip sistem kurman. Kolay gelsin...

selinn
07-07-2008, 17:25   |  #24  
Üye
53 mesaj

arkadasım cd ye tıklama degil yani cd yi cd rw takınca otomatik kullan karşıma bir sayfa çıkıyor oradada windows xp kur diyo anlayacagın boot yapmadan pc açıkken o windows xp kur desem kurar mı? sormak istedigim buu:D:D

Mehmet-
07-07-2008, 17:34   |  #25  
Mehmet- avatarı
Yıllanmış Üye
2,296 mesaj
selinn
arkadasım cd ye tıklama degil yani cd yi cd rw takınca otomatik kullan karşıma bir sayfa çıkıyor oradada windows xp kur diyo anlayacagın boot yapmadan pc açıkken o windows xp kur desem kurar mı? sormak istedigim buu:D:
Arkadaşım ben de bu soruna cevap verdim zaten. TIKLAYINCA yazmadım TAKINCA dedim   Kahkaha