format atıcam. BIOS'ta cd-rw tanınmıyor!

HPQ-User
15-03-2009, 01:06   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

eXtr3m3 sormuş:
MERHABA;
pc'im post olmayınca_(bios dolmuyordu),
bios'u sıfırlamak için jumper'ları değiştirdim ve bios'u sıfırladım
format atıcam ancak bios'ta cd-rw görünmüyor.(XP açılmıyor)
/cd-rw IDE/
/bios; DELL'in bios'u/
/aynı ide kablosunda hem cd-rw hemde dvd-rom var/
sorun ne olabilir?
master-slave ayarı mı?
yoksa bios'ta cd-rw'ı tanıtmam mı gerek?
(tanıtmayı bilmiyorum!).
/cd-rw'a güç geliyor. tuşuna basınca kapak açılıyor!).
bios'u sıfırladım diye mi cd-rw görünmüyor?
Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
pc:  DELL OptiPlex gx240
ram: 2*256 mb 133 mhz sdram
gpu: ati radeon 9200LE (agp 4x)
yonga seti: intel i845
hdd: wd 7200 rpm,30gb,IDE

İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; en-US) AppleWebKit/528.8 (KHTML, like Gecko) Chrome/2.0.156.1 Safari/528.8

OnlyMann
15-03-2009, 01:20   |  #2  
OnlyMann avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
2,779 mesaj

Muhtemelen jumperi ikiside aynı olacak şekilde taktınız. bunun için görmüyor. jumper biri slave diğeri master olacak şekilde veya cable select şeklinde takılmalıdır. önerilen master slave şekli olmasına karşılık selcette işinizi görüt. Yani kabloya göre tanıyacaktır. ayrıca data kablosunu da kontrol etmelisiniz. kırmızı çizili olan kısım 1 numaradır ve power kablosuna yakın olacak şekilde takılmalıdır.

umutadali
15-03-2009, 23:10   |  #3  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
6 mesaj

Merhabalar bir soru soracaktım geçen bir arkdaşim formatlamam için bilgisayarını getirdi şimdiye kadar formatladığın büttün bilgisayarrın sürücüleri hazırda vardı...yanlız bu sefer gelen bilgisayarın sürüvüleri yoktu...sürücüler anakarta göremi belirleniyor?? anakart modelini bilmek için illede kasayı açmamız mı gerekli yada bunu belrleyen bir program var mı? sorularıma cevap verirseniz gerçekten çok iyi olur.

01apachi
16-03-2009, 01:35   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,618 mesaj
OnlyMann
Muhtemelen jumperi ikiside aynı olacak şekilde taktınız.
ahanda aradığın şey..

Berkant Yılmaz
19-03-2009, 12:04   |  #5  
Taze Üye
12 mesaj

hdd'nin IDE kablosu ayrı, CD-RW ve DVD-ROM'um IDE kablosu ayrı. veri kablosunuda eskiden gördüğü gibi taktım. master-slave ayarı yapmamak için bir IDE kablosuna sadece CD-RW'ı taktım__yine görmedi. Sonra sadece DVD-ROM'u taktım, onuda görmedi. IDE kablosunu değiştirdim, aynı şeyleri yaptım, ama yine görmedi(ama 2. denediğim IDE kablosunun çalışıp çalışmadığını bilmiyorum). NE yapabilirim?
!!!LÜTFEN YARDIM EDİN!!!

OnlyMann
19-03-2009, 17:50   |  #6  
OnlyMann avatarı
Yıllanmış Üye
2,779 mesaj

Disk iğnelerini kontrol edin. Eğilen uç olabilir. Diskte fiziksel sorun yoksa görmesi gerekir.

Açılışta biosta diski göstermesi gerekir. Birde IDE kablosunu doğru taktığınızdan emin olmalısınız. Kablo üzerinde ince kırmızı çizgi vardır. Bu çizgi kablonun 1 numarası demektir. Bu renge göre anakarta ve diske takılmalıdır. Zaten sorunlu bir takılma olmuşsa diskin lambası sürekli kırmızı yanacaktır.

Berkant Yılmaz
19-03-2009, 21:46   |  #7  
Taze Üye
12 mesaj

iğnelerde eğilme yok. IDE kablosunuda eskisi gibi taktım sanırım(gördüğü zamanlardaki gibi). IDE kablosunu nasıl takıcağımı söyleyebilirmisiniz?__[Zzaten bi türlü bağlanmıyor mu?];

Son Düzenleme: Berkant Yılmaz ~ 19 Mart 2009 21:53
OnlyMann
19-03-2009, 21:52   |  #8  
OnlyMann avatarı
Yıllanmış Üye
2,779 mesaj
OnlyMann
Disk iğnelerini kontrol edin. Eğilen uç olabilir. Diskte fiziksel sorun yoksa görmesi gerekir.

Açılışta biosta diski göstermesi gerekir. Birde IDE kablosunu doğru taktığınızdan emin olmalısınız. Kablo üzerinde ince kırmızı çizgi vardır. Bu çizgi kablonun 1 numarası demektir. Bu renge göre anakarta ve diske takılmalıdır. Zaten sorunlu bir takılma olmuşsa diskin lambası sürekli kırmızı yanacaktır.

1 numara disk üzerinde powera yakın olacak şekilde olmalı
anakart üzeride ise dikkatli bakılırsa 1 diye yazan tarafta olmalıdır.

Son Düzenleme: OnlyMann ~ 19 Mart 2009 21:54
karambu1
20-03-2009, 10:58   |  #9  
Üye
84 mesaj

Arkadaşlar bilgim fazla yok ama belki yardımcı olabilirim ufak bir not olarak alın lütfen:
1-)Bazı pc'lerde açılışta format cd'sini otomatik görmesi gerekirken görmüyor
Bunun sebebi bios'tan boot bölümündeki 1. aygıtı cdrom olarak tanıtırsanız çözecektir sorunu (format attıktan sonra cd'yi cıkarın reset atın Tekrar cdyi isterse bios'tan boot bölümündeki 1. aygıtı hdd olarak tanıtın)
2-)Pc'ye 2. bir hdd takacaksanız hdd taktıktan sonra pc'yi açın doğru takılmışsa bir sorun olmadan sistem başlar
Eğer yanlış bağlanmıssa 2.hdd'teki işletim sistemini görecektir yada boş ise açılmayacaktır.Çözüm:sadece hdd'lerin yerini değiştirin pc'yi açın ve Hdd'yi biçimlendirin.Umarım yardımcı olmuşumdur.!!!!! içinde bilgileriniz varsa biçimlendirmeyin :)