FORMAT SORUNU YARDIM

BiMeCaL
23-09-2008, 01:57   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
8 mesaj

ELimDe Cesper Marka Bir NotebooK Var Fakat Vista YükLü
XP Kurmak İstiyorum Kurarken %49 KaLıyor ÖyLece BiçimLendirmeDe...

* FarKLı XP CD.LeRi Denedim...

Sorun Nedir Acaba ?

firstman192
23-09-2008, 02:13   |  #2  
Taze Üye
8 mesaj

sorun yeni çıkan pc lerde vistanın hazır kurulu olması ve bu sistemin üzerine xp kurulamaması.nedeni sata driver lardan kaynaklanıyor diye biliyorum.bunun da çözümü var.vatandaşın biri bir xp cd si geliştirmiş.vista kurulu bilgisayara xp kurmak için.buradan paylaşım yasakmı değilmi bilmediğim için link koymuyorum.eğer istersen özelden bişekilde yazarım sana

BiMeCaL
23-09-2008, 02:17   |  #3  
OP Taze Üye
8 mesaj

Şuanda ( Çabuk Format Seçeneğinden ) Formatı Atıyor...

Yavaştan Atmıyor %49 Donuyor

BiMeCaL
23-09-2008, 02:23   |  #4  
OP Taze Üye
8 mesaj

BeniM AnLamaDıĞım ATMaSa ÇaBuK SeçeniĞinDeNDe ATMaz

İLK ÖnCe BöyLe Bir ATıp SonRa Yavaş SeÇeNeĞinDeN TeKRaR FoRMaT ATMaYı DeNeSeM

Bir ÇöZüm OLur Mu ???

turksoftware
23-09-2008, 02:24   |  #5  
Yıllanmış Üye
1,015 mesaj

Kardeş sen vista üzerine xp mi kurmaya çalışıyorsun?

eğer öyleyse burdan takip et.

Eğer vistayı tamamen kaldırıp xp kurmak istiyorsan aşağıdaki linkten takip et.
Yakuza Kontu adlı arkadaş açıklamış herşeyi sen yinede konu dahilindeki tüm mesajları oku.

İki işletim sistemi(xp+vista) tavsiye etmem.
Saygılarımla...

turksoftware
23-09-2008, 02:26   |  #6  
Yıllanmış Üye
1,015 mesaj

sata ise senin sata driverları entegre edilmiş bir xp cdsiyle atmayı dene,entegre edemiyorsan yardımcı olmaya çalışırız.

BiMeCaL
23-09-2008, 02:32   |  #7  
OP Taze Üye
8 mesaj

SuaNDa XP KuRuLDu FaKaT FoRMaT ATaRKeN SoRuyoR YaVaSMı BiçimLeNDirSin ÇaBuKMu 2 SeCeNeK VaR Bu SeCeKLeRDeN YaVaSı SeÇinCe BiçimLeNDirMe EsNaSınDa %49 DonuyoR ÇaBuK SeÇinCe FoRMaTı ATıyoR ATTıDa FaKaT BeN FoRMaTıMı YaVaŞ SeÇeNeĞi İLe ATMaK İsTiyoruM Ve %49 DonDuĞu İçin ATaMıyoruM Sorun Bu Bu Sorunumu NasıL Çöze Bilirim ???

( ŞuanDa ÇaBuK SeçeneĞi İLe XP YüKLeNDi )

YasarS
23-09-2008, 03:03   |  #8  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,238 mesaj

Sonuçta yavaşta olsa hızlıda olsa disk biçimlenmiş xp yüklenmiş sorun hallolmuş.Zaten bence hızlı biçimlendirme harddiskin sağlığı açısından daha iyi

BiMeCaL
23-09-2008, 03:07   |  #9  
OP Taze Üye
8 mesaj

Hızlı format diski yüzeysel siler
Yavaş format diski fiziksel siliyor

Hızlı format'ta bilgiler silindi görünür ancak üzerine bir bilgi yazılırsa silinir...

Hızlı format'ta silinen bilgiler geri gelebilir.
Yavaş format'ta silinen bilgilerin geri gelmesi zordur...

Bende Tercihen Yavaşı Tercih Ediyorum.. Mantık Olarakta 2 Şekilde AtmaLı PC...

ŞimDi HDD Bölünük Onu Birleştirip Tekrar Denicem Çözüm Olur Umarım...

Ama Bu Bir Sorun Bence

viking20
23-09-2008, 04:50   |  #10  
viking20 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 141
7,681 mesaj

Hızlı formatta da yavaş formattada HDD yüzeyindeki hiç bir bilgi değiştirilmez. Sadece dosya adreslerinin tutulduğu FAT bölümü silinir. Bilgiler halen daha Disk üzerinde durur. Zaten Veri kurtarma programları da bu sayede dosyaları kurtarabilirler. Yani bir HDD'ye hızlı veya normal format atılırsa o HDD'den veri kurtarılabilir.Normal formatın hızlı formattan Tek farkı vardır. O da FAT'i silmeden önce disk yüzeyini hatalara karşı taraması ve olası bozuk kesimleri işaretlemesidir. Yani bildiğiniz Scandisk olayıdır.
HDD üzerindeki alanları 000000 ile dolduran format şekli 3.parti yazılımlarla yapılır. Ve genelde Zerofill olarak bilinirler. Eskiden Low Lovel Format yapılmaktaydı ancak sık yapıldığında diske zarar veriyordu.
Normal format veya hızlı format attıktan sonra bilgilerinizi kurtarabilirsiniz. Başarım oranı aynıdır. Hatta FDISK (disk bölümleme) bile yapsanız başarım aynıdır. Ancak format attıktan sonra HDD'ye veri kopyalarsanız Kopyaladığınız verinin üzerine yazıldığı cluster'lar daki eski veriler silineceği için o clustera bir parçası gelen dosyayı kurtaramazsınız.Fabrika formatı diye bilinen Low Level Format sırasında Elektrik kesintisinin tek dez avantajı şudur;HDD'ye veri yazılırken elektrik kesildiğinde okuyucu/yazıcı kafa disk yüzeyine vurabilir.Bu da diskin zarar görmesine sebep olur. Eski disklerde bu sorun için bir tedbir yoktu.Ancak yeni disklerde bunun için korumalar var. Bu sebeple yeni disklerde bu tür hatalar pek olmuyor.Eğer HDD'niz çok parçalı ise (yani sık sık dosya kopyalayıp silmişseniz, özellikle de küçük dosyalarla çok haşır neşir iseniz) veri kurtarma oranınız düşer. Bu sebeple arada bir Disk birleştirici yapmak lazım.Low level format daha çok bozuk sektörü olan HDD'lere atılır. Bazen bu bozuk alanlar düzeltilebilir. Diğer bir sebebi ise veri güvenliğidir. Örneğin HDD'nizde kimsenin eline geçmesini istemediğiniz bilgileriniz var ancak bilgisayarınızı satacaksınız. Bu durumda low level format atarsınız. Ve kimse bir şey kurtaramaz. Yani HDD'nin verimini artırmakla pek bir ilgisi yok.
Yazılacak veri diske veriyolu genişliğine göre parça parça gönderilir. HDD diskleri sürekli dönmekte olan bir motora bağlı olduğundan gelen veri bu dönme sırasında bulunan ilk boş yerden itibaren yazmaya başlanır. Dolu bir alana denk gelindiğinde bir sonraki boş yerden devam edilir. Dolayısıyla Torrent, eMule, Word, Excel farketmez. Hangi program olursa olsun (eğer özel olarak programlanmadıysa) sadece yazılacak veriyi gönderir. Nereye (disk yüzeyinde hangi bölgeye yazıldığı) ve nasıl yazıldığıyla ilgilenmez. Büyük boyutlu dosyalarla çok çalışanlardan ziyade küçük boyutlu ve büyük boyutlu dosyalarla birlikte uğraşanların diskinde disk yüzeyi daha parçalı olur.Bir disk yüzeyini sıfırlarla doldurmak demek, tüm verinin kurtarılamayacak şekilde silinmesi demektir.Boş olan sektörde sıfır vardır diyemeyiz. Örneğin 750 mb'lık bir Film dosyası kaydettin. Ve bu dosyayı daha sonra sildin. Bu film dosyasının verileri silinmez. Sadece adresi silinir. Dosya disk üzerinde var olmaya devam eder.Evidence Eliminator denilen                     program daha sonra bu silinmiş alanları 0'la dolduruyor. Benim bunu pek kullanışlı bulmamamın sebebi ise bazı programlar vasıtasıyla bu silinen her dosyaya uygulanabiliyor. Yani silinen her dosyanın yerine o anda 0'lar yazılıyor. Ancak bunu her defasında yapmak yerine Evid.Elimi. programı gibi programlarla da daha sonradan yapılabilir.Tercih meselesi. Ancak bu tür programlar diskinde kimsenin eline geçmesini istemediği bilgiler barındıran kişilere hitap eder.(alıntı)
----
DİKKAT!!
(yanlış olan bilgi\açıklama):
HDD'de bilgiler 1 ve 0 şeklinde saklanır. Yani HDD'ye bir veri eklendiğinde HDD'de 0 ve 1 şeklinde gözükmektedir. 00010010010010101010111010101110101011110101010101000101010101010010100100100101
10101... gibi... Hızlı formatta ve Windows Explorer arayüzünde bir dosyanın silinme işlemi sırasında, bu verileri tanımlayan kısımlar silinir. Oysa normal formatta HDD fabrikadan ilk çıktığı gün gibi yapılır ve bu yukarıda verdiğim 0 ve 1 dizisi 00000000000000000000000000000000000000...... şekline dönüştürülür. Böyle bir formatta verilerin geri dönüşü yoktur.(alıntı)
----
Windows u yeniden kurmak gerekmeden low level format ayarı bir iş yapmak isterseniz, mutlaka SpinRite yazılımını kullanın. Benim bu konuda gördüğüm en iyi yazılım. Bunda işte uzun sürer söyliyeyim, gece başlar sabah biter.(alıntı)

SpinRite now brings its legendary data recovery and drive maintenance magic to the latest file systems, operating systems, and hard drives. It runs MUCH faster than ever before, can help maintain all of your drives in tip top shape, can warn of impending disaster, and wrestle data from dying and nearly dead drives . . . before it's too late. This industry-standard data recovery tool is operating system independent, so it can be applied by users of Windows XP, 2000, Linux, and all other Intel/AMD PC-platform hard drives and file systems.
SpinRite v6.0 achieves complete operating system independence by incorporating the FreeDOS operating system. This allows it to be used on any and all Intel/AMD PC systems. As you can see from the Windows screen image above, SpinRite 6.0 can create a bootable diskette or generate a standard, CD-R burnable ISO file to create a "SpinRite boot CD". A bootable SpinRite can also be "installed" into any other motherboard bootable devices, such as USB flashdrives for easy, portable booting and use.

SpinRite 6.0 for Linux Users

Son Düzenleme: viking20 ~ 24 Eylül 2008 10:24
BiMeCaL
23-09-2008, 05:02   |  #11  
OP Taze Üye
8 mesaj

PeKi SoruN NeDeN KayNaKLaNıyoR _?

MaNTıK OLaRaK HeR 2 ŞeKiLDeDe ATMaSı LazıM ÖyLe DeĞiL Mi ???

YasarS
23-09-2008, 05:10   |  #12  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,238 mesaj

Sorun büyük olasılık diskten dolayı olabilir diskin ısı seviyesi yükselirse bundan dolayıda yapabilir.

BiMeCaL
23-09-2008, 05:12   |  #13  
OP Taze Üye
8 mesaj

PC DaHa YeNi AÇıLMıŞTı... SaNMıyoruM BuZ GiBiyDi YaNi

yalmann
23-09-2008, 22:40   |  #14  
Yıllanmış Üye
143 mesaj

Bnece Donanımdan bi sorun olabilir.Pc nin donanımına bak veya baktır bi...

BiMeCaL
24-09-2008, 00:26   |  #15  
OP Taze Üye
8 mesaj

DoNaNıMDaN OLSa HeR AŞaMaDa Bir TaKıNTı YaPMaSı LaZıM BeNCe GöSTeRDim Bir SoRuN YBOD SEKTÖR BiLe YoK