format sorunu

mischief
26-07-2008, 01:37   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
4 mesaj

merhaba arkadaşlar..
bilgisayarımda 2 adet windows xp yüklüydü.. birini kaldırmak için "başlangıç ve kurtar" dan windowsların birini sildim.. şuan bilgisayar masaüstüne kadar normal açılıp masaüstü tam olarak açılmadan donuyor resetlemek zorunda kalıyorum.. format cdsini taktığımda da kurulum için enter'a basın kısmında donuyor.. yapabileceğim herhangi bişey var mı yardımcı olur musunuz Üzgün

sametB
26-07-2008, 01:49   |  #2  
Yıllanmış Üye
161 mesaj

HARDISKINI CIKARP BASKA BI PC DE FORMAT ATMAYI DENE BI ISTERSEN PEK YOL GOZUKMUYO ONUMUZDE

bektash
26-07-2008, 02:32   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,997 mesaj

O yaptığın işlemi 1.sistem içinde yap ;) Daha sonra kurmayı dene olacaktır.

yada dosa gir format c:\ yaz . ;)

Banned
26-07-2008, 03:40   |  #4  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

Bana sorun Ram kaynaklı gibi geldi, bu konuda değerledirip denermisiniz.

bektash
26-07-2008, 04:19   |  #5  
Yıllanmış Üye
1,997 mesaj

Ram kaynaklı olsa buraya kadar zaten gelemezdi. Sistem kaynaklı peki neden 2 tane xp var System dosyaları eş değerde bu sebepten dolayı sistem silme işlemi yaparken gözünü c:\ yede kaydırmıs olabilir ;) en uygun yolu format c:\ daha sonrada on yukleme

tunalı
26-07-2008, 11:32   |  #6  
Taze Üye
3 mesaj

yada soyle de yaparbilirsin makineyi ms-dos ortamında aç windows xp takılı bir vaziyette
" sfc /scannow " yazıp windows başlangıçta çalışan dosyaları tekrar yüklüyor.Aynı zamanda hatalı girdileri düzeltme hizmeti de var.

mischief
26-07-2008, 14:25   |  #7  
OP Taze Üye
4 mesaj

ram ile ilgili olanları denedim olmadı.. birkaç gün önce ram eklemiştim ben de ondan dolayı olabileceğini düşündüm ama eski ram le de aynı durum sözkonusu oldu.. işin ilginç tarafı bilgisayarı sabah açtığımda normaldi 15-20dk boyunca açık kaldı ve donmadı..o sırada dediklerinizi deniyordum yeniden başlattım birkaç kez..bir süre sonra tekrar aynı şey olmaya başladı.. şuan masaüstü açıldığı an donuyor.. güvenli modda da açılmıyor.. açmaya çalıştığımda yazılar aktıktan hemen sonra ekranda yanıp sönen bir tire kalıyor..ve ben resetleyene kadar (saatlerce bekledim) o orda kalıyor..

bilgisayar konusunda çok fazla bilgili değilim diğerini de kaldırırsam kesin olur mu? denemeli miyim?

mischief
26-07-2008, 19:29   |  #8  
OP Taze Üye
4 mesaj

şimdi tekrar baktım cpu kullanımı hiçbir program açık olmamasına rağmen %98 civarında geziyor.. büyük ihtimal donmanın sebebi bu.. kaspersky ile HP yazıcının programını başlattan kapadım %4'lere düştü..bir program açtığımda %100e çıkıp dondu.. format ta o sebeple atılmıyor sanırım.. ram den dolayı olabilir mi? ram değiştirmeden önce böyle bir sorun yoktu.. yardımcı olabilecek var mı?

Fatih_ARMAĞAN
26-07-2008, 19:40   |  #9  
Yıllanmış Üye
2,804 mesaj

Sorununuzun Diskinizle ilgili olma ihtimali yüksek. disk kablolarını gözden geçirin.. gerekirse farklı bir ide yada sata yuvasına takın.. mümkünse ide/sata kablolarınızı değiştirin...

çünkü bitip kurulum başlangıcındaki donmaların genel sebebi ya işletim sistemi cdsi arızalı yada cd/dvd  arızalı yada disk arizalı...

Fattur
26-07-2008, 23:16   |  #10  
Yıllanmış Üye
5,768 mesaj

xp cd sinden açabilrsen aç açamazsan live bart pe cd si bul bitane c bölümüne chkdsk yap. Düzelmesi lazım

mischief
28-07-2008, 01:29   |  #11  
OP Taze Üye
4 mesaj

hepinize teşekkür ederim işlemci fanının klipsi kırılmış ve çalışmıyormuş onu farkettim.. fan çalışmayınca işlemci ısınıp hemen donuyormuş.. sorunun benim windowslardan birini silmemle ilgisi yokmuş :) tekrar teşekkür ederim hepinize fanı değiştirdim çalışıyor şuan :)