formatla silinen fotoğraflarımı nasıl kurtarabılır

wrtf1
04-02-2010, 14:35   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
40 mesaj

eskı pc sime format attım  ancak fotoğrafların hepsi silindi 
bunları nasıl kurtarabılırım

black rose
04-02-2010, 14:45   |  #2  
black rose avatarı
Yıllanmış Üye
880 mesaj

Recuva 1.34.460 

Dosya Boyutu:3,59 MBLisans:Ücretsiz  
Recuva yanlışlıkla sildiğiniz dosyalarınızı kurtarabileceğiniz yardımcı bir Windows uygulamasıdır. Geri Dönüşüm Kutusundaki dosyaları ve resimleri, kullanım hatasına uğramış dijital kamera bellek kartlarındaki verileri, MP3 çalar belleklerindeki şarkıları kurtarabilme özelliği bu program ile ücretsiz olarak size sunuluyor.

Hata içeren, göçen ve virüsler yüzünden silinmiş dosyaları geri getirmek için kullanabileceğiniz bu ücretsiz araç gelişimine çeşitli güncellemeler ve hata onarımları ile devam ediyor.
Yeni sürümde hata düzeltmeleri, tarama hızında optimizasyon, arayüzde ayarlamalar ve daha birçok güncelleme yapılmıştır

http://www.tamindir.com/downloading/16655/Recuva.htm

Semih Özyurt
04-02-2010, 14:51   |  #3  
Semih Özyurt avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,749 mesaj

ek olarak şunu söylemek isterim ki fotoğrafların bulunduğu alana sonradan veri girişi yaparsanız kurtarma şansınız o kadar azalıyor ki sanırım siz linux kurmuşsunuz

Son Düzenleme: Semih Özyurt ~ 05 Şubat 2010 03:10
mcafee23 ayrılmıştır
04-02-2010, 15:28   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
3,717 mesaj

http://www.cgsecurity.org/testdisk-6.10.win.zip
en iyi resim kurtarma yazılımıdır.
dos penceresi ile çalşır birkaç adımdan sonra bulduğu dosyaları kendi klasörünün içine kopyalar.işini görecektir eminim

Kullanımı:
vista versiyonudur vista da win7 de de çalışır
1.zipten çıkartın
2.win klasörünün içindeki photorec_win.exe'yi çalıştırın
3.sabit diskini göster enterla
4.sırasıyla intel\1\other\free ye enter de ve geç (ayar yapmana gerek yok yani hep enter)
5.en son sayfada nereye kayıt edilmesini istediğinizi soracak bunu isterseniz değiştirip devam edin isterseniz aynen olduğu gibi "y" tuşuna basın

aramaya başlayacaktır ve bulduklarını kaydetme klasörünü değiştirmediyseniz win klasörünün içine klasörler açarak koyacaktır.bulunanları arama devam ederken de görebilirsiniz

not:isterseniz ilk iki ekranda sağ sol ok tuşlarını kullanarak file options seçeneğine gelip aranacak uzantıları "ara" (space)tuşu ile seçebilirsiniz

Bu da programın kartviziti olan benzer konu
https://www.chip.com.tr/forum/Silinen-Dosyalar_t82408_wp1.html

mcafee23 ayrılmıştır
05-02-2010, 02:44   |  #5  
Yıllanmış Üye
3,717 mesaj

dikkat edilmemiş kusura bakmayın

Semih Özyurt
05-02-2010, 03:11   |  #6  
Semih Özyurt avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,749 mesaj

konu yanıtını düzenledim dikkatimden kaçmış olmalı

black rose
06-02-2010, 17:37   |  #7  
black rose avatarı
Yıllanmış Üye
880 mesaj
Alıntı: mcafee23  
http://www.cgsecurity.org/testdisk-6.10.win.zip
en iyi resim kurtarma yazılımıdır.
dos penceresi ile çalşır birkaç adımdan sonra bulduğu dosyaları kendi klasörünün içine kopyalar.işini görecektir eminim

Kullanımı:
vista versiyonudur vista da win7 de de çalışır
1.zipten çıkartın
2.win klasörünün içindeki photorec_win.exe'yi çalıştırın
3.sabit diskini göster enterla
4.sırasıyla intel\1\other\free ye enter de ve geç (ayar yapmana gerek yok yani hep enter)
5.en son sayfada nereye kayıt edilmesini istediğinizi soracak bunu isterseniz değiştirip devam edin isterseniz aynen olduğu gibi "y" tuşuna basın

aramaya başlayacaktır ve bulduklarını kaydetme klasörünü değiştirmediyseniz win klasörünün içine klasörler açarak koyacaktır.bulunanları arama devam ederken de görebilirsiniz

not:isterseniz ilk iki ekranda sağ sol ok tuşlarını kullanarak file options seçeneğine gelip aranacak uzantıları "ara" (space)tuşu ile seçebilirsiniz

Bu da programın kartviziti olan benzer konu
https://www.chip.com.tr/forum/Silinen-Dosyalar_t82408_wp1.html

xp için olanı yok mu

mcafee23 ayrılmıştır
06-02-2010, 21:45   |  #8  
Yıllanmış Üye
3,717 mesaj
Alıntı: black rose  

xp için olanı yok

xp'de de çalışır test etmiştim daha önce (2 sene xp ile kullandım)

mandyyeah
29-06-2010, 09:40   |  #9  
mandyyeah avatarı
Üye
70 mesaj

kardeş Recovery işi biraz sabır isteyen bi olay.

bizim kurumda 2 bilgisayarı kazayla fdiskleyip formatladık.
ama uyguladığım tekniklerle tüm dosyalarını eksiksiz bir biçimde geri getirdim.
yaklaşık 40 GB dosya vardı ve içerisinde DOC, XLS, PPT gibi hassas dosyalarda vardı.

her program her marka HDD ile uyumlu çalışamayabiliyor. bunu sabırla denemekten başka şansın yok...

ben bu yüzden yeterli sonuca ulaşana kadar farklı farklı programlar kullanıyorum.

Active File Recovery isimli bi program var bende.
bi HDD üzerinde uygulamam yaklaşık 7-8 saat sürüyor.
1.denemede yeterli sonuca ulaşamazsın.
aynı programla 2 sefer 3 sefer hatta 4 sefer recovery işlemini yap.

recovery işi bi madeni kazmak gibidir. her yaptığında daha fazla dosyaya ulaştığını göreceksin.
ben genelde 2. veya 3. denemede istediğim sonuca ulaşıyorum.

kurumda fdisklediğim bilgisayarın HDD'sini eve götürdüm ve yaklaşık 3 gün recovery işlemi yaptım. tüm dosyaları geri getirdim.

bu arada ufak bir not: bi HDD üzerinde ne kadar çok recovery işlemi yapılırsa o kadar ömrü azalır. Ama gülü seven dikenine katlanır atasözünü de gözardı etmezsniz herhalde.

mandyyeah
29-06-2010, 09:47   |  #10  
mandyyeah avatarı
Üye
70 mesaj

ayrıca Resim kurtaracaksan kullandığım bi programı daha belirtmekte fayda var.

Flash disk, SD kart gibi küçük taşıma birimlerinden silinmiş resimleri kurtarmada çok etkili olan bi program var bende. Sürekli mesai arkadaşlarım kazayla formatladığı SD kart ve Flash diskleri bana getirirler. 1-2 saat içerisinde dosyaları sağlam bir şekilde geri getiriyorum. HDD üzerinde hiç denemedim. Benim yerime sen denersin artık. :)