formatlama

PAPİRÜS
13-03-2007, 22:04   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
7 mesaj

Yeni aldığım bilgisayarımı virüsler sebebi ile 2 dafa formatladım.Bu işlemin bilgisayarıma verdiği bir zarar var mı?Varsa bunlar nelerdir.Bilgisayarı Formatlama dışında bir uygulama yapılıyor mu? Ayrıca formatlayarak tüm bilgisayar temizlenebilir mi?Formatlayarak herşeyi silemediğimizi duymuştum ? Bu bilgi doğru mu?

BOOMFUNKMCS
13-03-2007, 22:19   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 11
3,373 mesaj

fotmatlamak bilgisayara hiçbir zarar vermez,aksine sistem düzenli olarak formatlanarak gereksiz yükler atılır ve pc ilk günkü kadar hızlı olur.virüslerden kurtulmak için format atmanın dışında,sisteme virüslerin bulaşması önlenebilir.formatlayarak tüm bilgisayar temizlenir.herşeyi silememekten kasıt şu,aslında herşey silinebilir ama geri kurtarılabilir ;) çünkü format atmak en son tercihtir ve istemedende olsa önemli şeyler silinebilir ama bazı programlar sayesinde de kurtarılıp geri getirilebilir.kesin silmek istiyorum dersen ve hiç bir şekilde geri getirilmesini istemiyorum dersen bununda bir yolu var.

Son Düzenleme: BOOMFUNKMCS ~ 13 Mart 2007 22:22
nightsilver
13-03-2007, 22:29   |  #3  
Yıllanmış Üye
455 mesaj

BOOMFUNKMCS arkadasıma katılıyorum ama BOOMFUNKMCS ne kadar cok format atarsak disk yıpranmazmı oyüzden format en son  tercih değilmi ayrıca arkadasım yani PAPİRÜS nasıl bir virüs prog. kullanyosun ki makinana format attın hemde 2 kez

erkanc
13-03-2007, 22:36   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
3,213 mesaj

sistemi virüslerden kurtarmak istersen antivirüs veya internet secrity pack gibi koruma programları ile koruyabilirsin.Format atmak belirli bir zamandan sonra diske zarar verebilir.format atmak enson çare

Son Düzenleme: erkanc ~ 13 Mart 2007 22:37
BOOMFUNKMCS
13-03-2007, 22:38   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 11
3,373 mesaj

araştırmalarıma göre sık sık format atmak belli bir yerden sonra zaman içinde zarar veriyormuş ama bence bu küçümsenemiyecek kadar sık tekrar olursa hasar verir.yinede her koyun kendi bacağından asılır ;)

arslankurt
13-03-2007, 22:54   |  #6  
Yıllanmış Üye
393 mesaj

High level format zararsız,Low level format zararlı...Windows kurarken çektiğimiz high level oluyor...Bu benim bildiğim,kesin doğru demiyorummmm

FikoDakota
14-03-2007, 01:01   |  #7  
Üye
72 mesaj

Format bencede bilgisayar için en son çaredir çok iyi bir antivirüs işini görür, ben Nod32 kullanıyorum oldukça başarılı, sana önerebilceğim virüs programları Nod32 ve avast olur. birde sistemine ccleaner programını yüklersen tarama yaptığın zaman iyi temizlik yapıyor bende antivirüsün yanı sıra hem ccleaner hemde ad-aware yüklü ve uzun zamandır hiç format atmadım, Bu programları tavsiye ederim, formata gerek yok bence.

chiemsee111
15-03-2007, 06:01   |  #8  
Yıllanmış Üye
388 mesaj

format hdd yi yipratir, ister hizli ister yavas format olsun her seferinde disk in ömrünü kisaltiriz. Format her zaman en son care olmali.. Zaten chip vede benzeri forumlarin varolus amacida bu degilmidir? Yoksa chip forum da isletim sistemleri bölümünde tek bir topik olurdu o da "format nasil atilir"  :))