Free ile lisanslı Antivürüs arasındaki fark?

jupiter65
26-03-2009, 10:42   |  #1  
jupiter65 avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 23
1,169 mesaj

Ben lisanslı anti virüs programı kullanıyorum. Yalnız bilmediğim,  ücretli ve ücretsiz yazılımlar arasında ne gibi farklar olduğu?  Ücretsiz olanlar örneğin avira aynı zamanda lisanlı olarak da ürününü pazarlıyor mu? Ücretsiz yazılımlar bilerek bazı özelliklerini kullanıcıya kısıtlayarak mı sunuyor? Lisanlı olarak kullanmak fuzuli mi öğrenmek istiyorum. Genel bir bilgi faydalı olacak benim için.

mustafa_kocak
26-03-2009, 11:23   |  #2  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
8 mesaj

öncelikle şunu sorayım,lisanslı olarak hangi antivirüs programını kullanıyorsun?

ayrıca sorunun cevabının çoğunu kendin de vermişsin.ücretsiz olanların kullanımları kısıtlıdır.bazı özellikleri aktif değildir.gerçek zamanlı koruma çoğunlukla yapmazlar.

ben lisanslı nod32 kullanıcısıyım.gayet memnunum.çoğumuz 1000-1500 lira verip pc alıyoruz ama o pc yi 50-80 liralık antivirüsle korumaktan kaçınıyoruz.

Son Düzenleme: mustafa_kocak ~ 26 Mart 2009 11:23
MBTGROUP
26-03-2009, 11:25   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,727 mesaj

Lisanslı kulanmak tabikide fuzuli olamaz.Ücretisiz olanlar koruma bakımından kısıtlıdır.Aviranında var lisanslısı.Avira AntiVir Premium,Avira Premium Security Suite.

Son Düzenleme: MBTGROUP ~ 26 Mart 2009 11:25
Mustafa Deniz
26-03-2009, 11:52   |  #4  
Mustafa Deniz avatarı
Yıllanmış Üye
752 mesaj
jupiter65
Ücretsiz olanlar örneğin avira aynı zamanda lisanlı olarak da ürününü pazarlıyor mu? Ücretsiz yazılımlar bilerek bazı özelliklerini kullanıcıya kısıtlayarak mı sunuyor?
Sorunun cevabını kendin vermişsin zaten buna ek olarak ücretli antivirüsler fuzuli değildir. ama şunuda belirtmek isterimki her antivirüsün zayıf noktaları yani tanıyamadığı virüsler vardır. Antivirüsler arasındaki kalite farkı en çok buradan çıkıyor yani en çok virüs türü tanıyan anti virüs en kaliteli diyebiliriz. ama bunun yanında tam koruma sağlaması bulaşan virüsleri temizleyebilmesi sistemi kasmaması güncelleme hizmetleri vs. konularıda kalitede göz önünde bulundurlmaktadaır.
Örnek olarak Aviradan bahsetmişsin aviranın her 2 versiyonunuda kullandım Söz aviraya gelince ücretli sürümü gereksizdir. diyorum çünkü ben memnun kalmadım zaten dikkat ederseniz forumda problemi olan bir çok kişi aviradan yakınıyor. Ben sitelerdeki antivirüs ankeetlerine bakmam, dünyanın en çok kulllanılan antivirüsü bile beni ilgilendirmez, ben ancak kendi deneyimlerimle antivirüsleri test eder ona göre kullanacağım antivirüsü seçerim. onun için kimseye şu antivirüsü kullan demem.
Ama  şunu belirtmekten hiç çekinmiyorum lisanslıda olsa NOD32,AVG,Avira premium antivirüslerini tavsiye etmem. yeterli koruma sağlamıyorlar.
Sana seninde dediğin gibi örnek bir antivirüs farkını gösteriyorum.
İşte Bu Avast Home Edition

İşte Bu da Avast Professional

resmidende anlaşıldığı gibi lisanslı ile ücretsiz arasında sadece özellik kısıtlaması vardır.
(Bu resim karşılaştırma yapmak amacıyla örnek olarak verilmiştir....)

Son Düzenleme: Mustafa Deniz ~ 26 Mart 2009 11:55
Banned
26-03-2009, 14:24   |  #5  
Banlandı
558 mesaj

hocam 50 - 80 tl vererek pc korunmaz lisanslı bile olsun bakın büyük gazetecilere siyasetçilere bunlar nasıl korunuyor :
oldukça yüklü paralar verip nette tamamen anonim ortam sağlayan firmalar ve ve güvenlik firmalarının direkt o pc ye her an serverları aracılığıyla koruduğu pahalı firmalar ve yazılımlar kullanılıyor ama 50 80 tl ye pc korunur mu: eh korunur işte ama o kadar korunur

unutmayalım ki en güvenli pc fişi çekik pc dir

bu 50 80 tllik paketler sizi sadece çakallardan yani leamerlardan korur gerisi fasa fiso

jupiter65
26-03-2009, 15:34   |  #6  
jupiter65 avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 23
1,169 mesaj
6.his
oldukça yüklü paralar verip nette tamamen anonim ortam sağlayan firmalar ve ve güvenlik firmalarının direkt o pc ye her an serverları aracılığıyla koruduğu pahalı firmalar ve yazılımlar kullanılıyor
Durum böyleyse pc lerin %90 ında virüs var. Linsanslılarda biraz daha az, free yazılımlarda daha fazla...

İleri derecede uzman kullanıcılar antivirüs kullanmıyor, giren virüsü de kendileri temizliyorlarmış. Bu doğru olabilir mi?

PC açık ama nete girmiyorum. Virüs nasıl girecek?

mustafa_kocak
27-03-2009, 13:48   |  #7  
Taze Üye
8 mesaj

benim sözüm son kullanıcılaraydı.biz siyasetçi yada gazeteci değiliz ki :)

Mustafa@PC
27-03-2009, 23:59   |  #8  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
13,125 mesaj

firmadan firmaya göre değişir kimi firma virüsü bulur silmek için lisans ister kimi 30 gün herşeyi açık yani özellikleri devrede verir...

s_V_s
28-03-2009, 06:46   |  #9  
Yıllanmış Üye
317 mesaj
jupiter65

PC açık ama nete girmiyorum. Virüs nasıl girecek?

Flash disk, CD, Diket, Harici hardisk gibi ortamlardan da bulaşabilir.

Hayalet 26
28-03-2009, 10:06   |  #10  
Yıllanmış Üye
2,018 mesaj
DEMU
resmidende anlaşıldığı gibi lisanslı ile ücretsiz arasında sadece özellik kısıtlaması vardır.
(Bu resim karşılaştırma yapmak amacıyla örnek olarak verilmiştir....)
Avastın  kötülediğin Nod32,Avg ve Aviradan daha kötü olduğu verdiğin resimden anlaşılıyor zaten(Avastı tavsiye ederken kendi kendine tuzağa düşmüşsün.).Nedeni de Avastın koruma adına verebileceği başka özellik barındırmaması.Çünkü hiçbir antivirüsün free ve ücretli versiyonları birbirine bu kadar yakın değildir.Ücretli versiyonun mutlaka ekstra gelişmiş özellikleri vardır.

denemeee
29-03-2009, 23:47   |  #11  
Yıllanmış Üye
274 mesaj
6.his

unutmayalım ki en güvenli pc fişi çekik pc
1- komedı koptum valla Kahkaha

2- Lisanlı kulllanırsan sole bır kac ozellık farkı olur ;

ılk olarak yenı cıkan viruslere karsı koruman olur, ıkıncısı dedıgın gıbı ucretsızler sınırlıdır zırp pırt orjinalini alın dıyıp durur senınde kafanı bozar , güncellerken sorun cıkarmaz hacklere karsı daha cok guvenlıgın olur daha cok mutlaka vardır ama benden bu kadar Gülümseme

A_Jerusalem_N
01-05-2009, 15:50   |  #12  
Yıllanmış Üye
230 mesaj

hiç c r a c k patch gibi seylerle ugrasmayın direk parayı catır catır sayın alın orijinal lisanslı bir antivirus.

maskeli_bela_75
01-05-2009, 17:28   |  #13  
maskeli_bela_75 avatarı
Yıllanmış Üye
183 mesaj

aynen katılıyorum.örneğin ben kaspersky kullanıyorum çokda memnunum.arkadaşım sanada tavsiye aderim.

mancukya
01-05-2009, 17:56   |  #14  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
2,844 mesaj

Ev kullanicisi banka islemleride yapmiyorsan Freeler herkeze yeter Antivir yada Avg ama bunlarin eksik oldugu kutular örnek verilmis onlari baska programlarla takviye edersin.
Sahsen ben Commodo + Antivir Free ile paralisi arasinda bir fark göremiyorum.
Elbette 100 de 100 koruma yok ama parali lisansli aldiginda seni koruyacak diye bir sey yok ben Kaspersky, Norton, Nod32, Avast vs vs ile pcsi cökmüs cok kisi gördüm.
Ayrica parali derken ilk spyware korumasini cikartan Spybot ve Ad adware 2 side bedava (Ad adware paralisida var) diger firmalar onlardan aldilar.
Malware konusunda gene malesef Antiler degilde Anti malware ve Combofix daha etkili.
Yani Norton yada Kasperda Malware yemis bir makinayi ne tuafki beles Anti malware yada Combo cekiyorsun
Neticede liste uzar gider lisansli derken zaten herkezin bir sekilde Nod32 yada Kasper lisansi var demi bu durumdada bedava kullan demenin mantigi kalmiyor cogu kiside 4 5 senelik lisans var zaten.