galiba psu patladı?

kmserdar
10-09-2011, 13:05   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
40 mesaj

sistemimde XIGMATEK NRP-VC SERİSİ 400W GÜÇ KAYNAĞI kullanıyorum..pc'yi akşam açtım 10 dk. civarı nette gezdim,oyun falan oynamadım kasadan pat diye ses geldi (artı ve eksi uç birbirine temas ettiğinde çıkan ses) ve birden pc kapandı,bir daha da açılmadı..pc'den koku gelmedi,diger sistem bileşenlerini gözle kontrol ettim her hangi bir yanma izi yok..psu siparişi verdim (high power element serisi 500 watt),gelmesini bekliyorum?tecrübeli arkadaşlara sorum;diğer sistem bileşenleri zarar görmüş olabilirmi?pc'yi bilgisayarcıya sipariş verdiğim psu geldiğinde götüreceğim,işlemci i5-760,ekran kartı hd5670

faceman
10-09-2011, 13:07   |  #2  
faceman avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
2,588 mesaj

yav sen sorunun psu olduğunu bakmadan nası anladın :)

Banned
10-09-2011, 13:16   |  #3  
Banlandı
262 mesaj

Psu Patlamadıysa Boşuna Para Vereceksin Bilgisayarcıya Götürseydin ANlayıp Alsaydın.

kmserdar
10-09-2011, 13:29   |  #4  
OP Yeni Üye
40 mesaj

:))arkadaşlar,haklısınız..fakat sorunun net olarak ne olduğunu bilsem (psu,işlemci,anakart..vb) burada boşuna konu açmam:))kasayı paketledim evde duruyor,sipariş verdiğim psu geldiğinde bilgisayarcıya götürecem,ha başka bir sorun vardır ayrı mesele..pc'ye hiç elektirik gelmiyor ve pc açılmıyorsa ''kasa egsoz fanı arızalıdır'' diye düşünmezsiniz sanırım!!!

Batuhan Karsan 26
10-09-2011, 13:29   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 62
2,471 mesaj
Alıntı: faceman  
yav sen sorunun psu olduğunu bakmadan nası anladın :)
He vallaha.Aynı şey bendede vardı arkadan bilgisayara bağladın büyük girişli bir kablo olacak.Fişe takılıyor bir ucu diğer ucu ise bilgisayara.Onu "bilgisayar kapalıyken" çıkart.Sonra tak.Ama iyi bastır.Çünkü tam takılmadığında temassızlıktan elektrik alamayınca bilgisayar kapanır.

kmserdar
13-09-2011, 21:47   |  #6  
OP Yeni Üye
40 mesaj

power bugün geldi,kasa ile birlikte pc'ye götürdüm..hem psu hem de anakart mefta olmuş (serviste parçaları tek tek test ettiler)..anakartı garantiye gönderelim dedi,bende ''satın aldığım psu 1 haftada geldi,anakartta garantiden (ki kullanıcı hatası ile dönmezse) 1 yılda gelir'' dedim..konuyu biraz müzakere ettikten sonra şöyle bir çözüm geliştirdik ''benim mevcut işlemci (i5-760) ve arızalanan anakartı,i5-2500 ve yeni anakart ile değiştirecek..100 tl üste para vereceğim''..yarın nasipse gideceğim.