Garip ama gerçek: Firefox 5 yakında geliyor!

CHIP Online
27-01-2011, 15:00   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Firefox 4 için 10. beta da yayınlandı. Ama asıl heyecan verici gelişme Firefox 5 konusunda yaşanıyor

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/gari ... -geliyor_24924.html

Resimlerle: Firefox 4 Beta 1 sürümündeki tüm yenilikler

Softpedia'nın haberine göre Firefox, Chrome'da olduğu gibi yeni sürümlerini daha hızlı bir şekilde çıkarmayı planlıyor. Eylül 2008'de çıkan Chrome, şu an 10.x geliştirici sürümüne ulaşmış bulunuyor.

Bu ise kullanıcıların Firefox 4.0 çıktıktan birkaç ay sonra Firefox 5.0 kullanabileceği anlamına geliyor. Mozilla.org'un kurucusu ve sorumlu teknik başkanı Brendan Eich, Weekly Engineeering Newsletter'da şunları söylüyor: "Bazı engelleyici hatalar, Firefox 4'den birkaç ay sonra çıkacağına inandığım Firefox 5'e kadar bekleyebilir. Hızlı bir yayınlama dönemine giriyoruz, çünkü bu kullanıcılarımızın isteklerini daha iyi karşılıyor." Bu yazıyı yazdığımız sırada Firefox 4 yayınlanmadan önce onarılması gereken 90 'önemli engelleyici hata' ve buna ek olarak birkaç yüz 'çok ciddi olmayan' hata mevcuttu.

Firefox 4.0'ın Şubat ayında çıkması bekleniyor. Mozilla, en son Firefox 4 için onuncu beta sürümü yayınladı. Denemek isteyenler buraya tıklayabilir...

Tüm konu: Garip ama gerçek: Firefox 5 yakında geliyor!

İzleyin: Mozilla'dan büyüleyici cep!

Resimlerle: Firefox 4 Beta 1 sürümündeki tüm yenilikler

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Mozilla da geliştirme sürecini hızlandırmalı mı?

uGuR.uK
27-01-2011, 15:24   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
8,316 mesaj

hızlandırmalı, tamam biton özellik ve fonksiyon var ama hepi topu bir tarayıcı ve bu işi sen yıllardır yapıyorsun kaç tane sürüm çıkarmışsın o kadar deneyimle... komple bir işletim sistemi kadar uzun sürmemeli bunun gelişimi...

Yunus Kiper
27-01-2011, 15:35   |  #3  
Yunus Kiper avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
321 mesaj

Rekabet çok fazla, hızlanmalı. Ama iyi iş çıkardıklarını söyleyebilirim!

Nicoll
27-01-2011, 21:07   |  #4  
Nicoll avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
1,352 mesaj

Chrome ile kıyaslanması saçmalık olmuş. Zira ben Chrome 1.x ile 10.x sürümü arasına görsel bir fark göremediğim gibi diğer takip eden sürümleri arasında özellik bakımından da sürüm atlamaya değecek kadar önemli bir fark göremiyorum. Adam javascript motorunun adını değiştiriyor bir bakmışsınız daha 9 çıkmadan 10'a sürüm numarası atlamış... Kahkaha

Firefox'un 3.6 sürümünden sonra 4.0 sürümüne eklediği özellikleri ve görünümünü hesaba katarsak şimdi Firefox 11 olmalıydı...

Cem Uğur
29-01-2011, 13:01   |  #5  
Yıllanmış Üye
139 mesaj

chrome nin yanında bu püff kalır. bana göre chrome çok daha iyi bir browser

derbent_87
29-01-2011, 22:02   |  #6  
derbent_87 avatarı
Yıllanmış Üye
240 mesaj
Alıntı: hernani  
crome çok zayıf bir tarayıcı bence facebook sayfalarında açılmama sorunları oluyor firefox da kullandım pek bir farkı yok en iyisi opera