Garip bi sorun benim açımdan...

HPQ-User
22-05-2007, 01:38   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

FallenPaladin sormuş:
Yaklaşık 7 ay önce bilgisayarımda bir sorun oluştu. Bir gece birden bilgisayar kendiliğinden kapandı. Overlock gibisinden siyah ekranda birşey yazdı. ben görmedim arkadaşım vardı başında o da anlayamamış. Ondan sonra sorunlar başladı.

Önce bilgisayar açılmamaya başladı. Ne yaptıysam açamadım. Bi ara düğmeye bastım açıldı. Bios pilini çıkarma, power supply kutusunu değiştirme vs... ama yine aynı sorun devam etti. Makine çalışıyor ama monitöre hiç bişey göndermiyor sanki. nasıl anlatmalı bilmiyorum. Monitör ışığı yeşilken sarı oluyor vs... kablolarla da oynadım ama cık monitörden olmadığını anladım.

Sonra cd-rom takılı olduğunda açılmamaya başladı. Tüm kablolarını söktüm normal açılır oldu. Fakat bir süre sonra yine aynı oldu ve açılmamaya başladı. Sinirimden olsa gerek kasaya vurdum ve açıldı. Araya askerlik girdi bişey yapamadım. Askerden döndüm ilk akşam yine açılmadı. Yine kasaya hafiften vurdum ve açıldı.

Şuan cd-romsuz kullanıyorum. ne format atabiliyorum ne de başka bişey yapabiliyorum. Ana kartta sorun var diye ödüm kopuyor. Çok önceleri bios'u update etmeye çalışmıştım acaba ondan olmuşmudur diye düşünüyorum ama aklıma yatmıyor.

Lütfen yardımcı olun.
Saygılarımla.

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
İntel pentium P4 3.2 Ghz
Asus P5WD2-Premium ana kart 775 pin
Nvidia geforce 7800 gt 256 Mb ekran kartı
kingston 1 gb 533 mhz ddr2 ram
160 gb sata2 seagate Hdd

İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; tr; rv:1.8.1.3) Gecko/20070309 Firefox/2.0.0.3

Recep Baltaş
22-05-2007, 03:22   |  #2  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj

Öncelikle BIOS'unuzu bir resetleyin. Yine olmazsa anakartınızı garantiye verbilirsiniz.

erkanc
22-05-2007, 04:41   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
3,213 mesaj

Asusun Asus Update programı ile bios güncellemesini yapabilirsiniz ama bana göre bu pek bununla düzelecek gibi değil sana diyeceğim cevabın pek bununla alakası oldğunu düşünme buna yakın bir olayda elektirik hattının topraklaması çalışmadığı için sorunlar çıkmıştı kitlenmeler açılmamalar bence sende elektirk hattını kontrol et derim eğer hatta sorun yoksa garanti devam ediyorsa garantiye götür

fallenpaladin
22-05-2007, 11:42   |  #4  
Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
46 mesaj

Biraz önce kasayı açtım parçaları oynatıp yeniden taktım. Bios'u güncelledim bu arada umudum olmadan. Cd-rom'u da taktım. Çalıştırdım monitör ışığı yine sarı oldu yani açılmadı.

Hatta Monitörün kablosunu çıkardığımda monitör yeşil ışığı veriyor sonra sarıya dönüyor. Yani normal. Ama bu durumda kasaya taktığım anda monitör ışığı sarıya dönüyor.

Cd-rom kablosunu soketi söktüm. Sonra Benim ekran kartında iki power kablosu var bir soketine bağlı olan. O power kablolarından biri HDD ile aynı hattı paylaşıyordu. O ortak olanı söktüm, diğeri kaldı yani direk power supply dan gelen. Bu şekilde kasa açıldı.

Acaba iyileşme yolunda mı anlamadım. Çünkü açılırken şöyle bir uyarı verdi. Yani arkadaşımın gördüğü hataydı sanırım bu. Tam hatırlayamamakla birlikte şu şekilde;

........ Overlock or Overvoltage hatası mı nesi böyle bişey yazdı. başka bişeye bakıyordum tam okuyamadım. Sonra bios'a girmemi istedi. Default ayarları yükleyin yada kendiniz ayarlayın die. Girdim pek bişey yapmadım kaydedip çıktım. Ve açıldı.

Ama hala anlayamadım bu sorun nedir?

erkanc
22-05-2007, 11:51   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
3,213 mesaj

voltaj ayarları değişmiş olabilir f5 deyip sonra save end exit de zaten bios varsayılan ayarlara geri dönecektir Bu arada senin power suply ne kadar yani markası ne kaç watt senin sistem gayet iyi çünki belki kaldırmaya bilir

Son Düzenleme: erkanc ~ 22 Mayıs 2007 11:59
fallenpaladin
07-06-2007, 19:46   |  #6  
Yeni Üye
46 mesaj
erkanc
voltaj ayarları değişmiş olabilir f5 deyip sonra save end exit de zaten bios varsayılan ayarlara geri dönecektir Bu arada senin power suply ne kadar yani markası ne kaç watt senin sistem gayet iyi çünki belki kaldırmaya
Evet dostum çok teşekkürler. Sorun buymuş beni aylardır kıvrandıran. Asus'un 550 watt'lık power supply'ını aldım mükemmel oldu ne diyim ya. Ekran kartı performansında çalışıyor herşey normal. Tek sorun format attım, oyun oynarken kendiliğinden restart atıyor makine:) Bazı ayarları ile oynadım diye olabilir mi acaba?

complex61
08-06-2007, 01:39   |  #7  
Taze Üye
3 mesaj

slm m.ö 200 yılllarında bu konustuklarınız duyan yada gören insanlar acaba ne derdiler hiç düşündünümü_?

cell-o
08-06-2007, 08:30   |  #8  
Yıllanmış Üye
843 mesaj

burada pc alırken dikkat etmeniz gereken husus tüm bileşenler belli olduktan sonra size yetecek bir power supply değeri hesaplamak olacaktır.

buraya girerek tüm bileşenleri seçin size verdiğin değerin 100 watt fazlasını almanızı öneriyorum.

kolay gelsin.

NeverFear
09-06-2007, 20:10   |  #9  
Taze Üye
1 mesaj

power supply gücünü yazmamışsın ama anladığım kadariyle pc konfigürasyonuna görebu ünitenin gücü yetersiz kalıyor. Kontrol ettirip(edip) ona göre hareket etmenizi öneririm. Örn. 500 Watt veya üzeri.