garip bir hdd performans kaybı

gokhan38
02-04-2010, 02:26   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
1,097 mesaj

Arkadaşlar her şey hardiskimin bölümlerinin düzensiz olması ve bendeki bunları düzenleme istegiyle başladı. 320 gb samsung hdd neredeyse tamamen doluydu. hard diskime önce low level format atmayı düşündüm. forumdaki bi arkadş bu işlemin tehlikeli oldugunu ve hard diskimi işlem sırasında bi elektrik kesintisinde kaybedebilecegimi söyledigi icin bu işlemden vazgectim. arkadaşımdan ödünç aldığım taşınabillir hdd ye bütün verilerimi kopyaladım. ardından win 7 dvd si ile pc mi boot edip format menüsünden bütün bölümleri formatlayıp önce tek bölüm haline getirdim ardından 3 bölüme ayırdım c:50 gb  d:50 gb ve e:197 gb olmak üzere üç bölüm oldu ardından standart olarak c: sürücüsüne win 7 ultimate i yükledim.
  format işlemlerim bittikten sonra taşınabilir hdd deki dosyalarımı hard diskime geri taşıdıım. Bu olaydan sonra pc m deki acayip performans kaybına şahit oldum. daha önce cok rahat oynayabildigim oyunları takılarak oynamaya başladı özellikkle loading kısmında önceki zamnlara göre daha cok bekler oldum. ayrıca oyun yüklenirken hard diskin aşırı zorlandıgıda cıkan sesten net şekilde belli. bende sorunun gercekten hdd oldugunu ögrenmek icin hd tune pro programını indirip test yaptım

sonuç böyle cıktı tam bilgim yok ama hdd nin son bölümlerinde aşırı bi yavaş oldugu gözüküyor testte
şimdi benim sormak istedigim iki sorum var
1) hard diskim üzerine cok fazla dosya yazılıp silindigi icin yavaşlamış olabilir mi?
2) LOW LEVEL FORMAT atsam hdd m ilk günkü performansına dönermi ( bide low level format atarken hdd sini bozan bi arkadaş oldumu risk büyük mü diye soruyorum :) )

hamann7725
02-04-2010, 03:00   |  #2  
hamann7725 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
1,837 mesaj

dosya sistemin nedir?

gokhan38
02-04-2010, 03:28   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
1,097 mesaj
Alıntı: hamann7725  
dosya sistemin nedir?
ntfs

recycle bin
03-04-2010, 00:12   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
284 mesaj

o kadar da düşük bir performans kaybı olduğunu düşünmüyorum, bence normal denebilecek düzeyler. mft dosyası şişmiş mi diyorsun? 
windows vista ve 7 kullandıkça hızlanan sistemler, biraz sabırlı olmalısın. özellikle dizin hizmetleri  tam gaz çalışıyordur. güncellemeleri falan ne varsa bir yap, bir kaç defa aç kapat tüm sürücüleri adam akıllı yükle düzelecektir. format atmakta hiçbir şeyin çözüm yolu değildir. ayrıca nonpasaran ın ahci konusuna bak belki bir nebze faydası dokunabilir.

Roadrunnner
03-04-2010, 16:17   |  #5  
Yıllanmış Üye
694 mesaj

Hocam sen bu işlemlerden sonra disk birleştirme falan yapmadıysan bir denemekte fayda var.Bir de disk denetleme yapmanı önerebilirim.Ve artık klasikleşmiş olan 3 programı kullan:
1)Advanced System Care Free
2)Glary Utilities
3)Ccleaner

Not:Bu cevap diğer konuda da var.Arkadaş belki burayı takip ediyordur diye tekrar buraya yazıyorum...

gokhan38
03-04-2010, 23:28   |  #6  
OP Yıllanmış Üye
1,097 mesaj

disk dentleme yaptım sorun yok cclenar ı zaten kullanıyorum dıgerlerıde gereksız gıbı geldı bana o yuzden kullanmadım ayrıca disk bırleştırmeyıde duzenlı yapıryoum

Roadrunnner
04-04-2010, 10:44   |  #7  
Yıllanmış Üye
694 mesaj

İlginç...Ben çözemedim durumu valla...

Banned
04-04-2010, 11:06   |  #8  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

Öncelikle diskinizin veri taşıma hızları normal düzeylerde, endişelenmeyin.  Bahsettiğiniz performans kaybına sebeb olarak;

a.) Windowsu ilk başlangıç partitionuna değilde sonrakine kurmuş olabilirsiniz.
b.) HDD kendi önbelleği kullanımı kapalıdır. Sygıt yöneticisi disk özellikleri, ilkeler kısmından açabilirsiniz.
c.) Siz kurulumu bitirseniz bile windows bir süre kuruluma devam eder. Günmcellemeler, disk birleştirmesi, sürücü güncellemeleri vs. ile. Sisteme süre tanıyın.
d.) Donanım sürücülerinizde proplem vardır. Güncellerini kurmayı deneyin.

gokhan38
04-04-2010, 20:03   |  #9  
OP Yıllanmış Üye
1,097 mesaj
Alıntı: khramn  
Öncelikle diskinizin veri taşıma hızları normal düzeylerde, endişelenmeyin.  Bahsettiğiniz performans kaybına sebeb olarak;

a.) Windowsu ilk başlangıç partitionuna değilde sonrakine kurmuş olabilirsiniz.
b.) HDD kendi önbelleği kullanımı kapalıdır. Sygıt yöneticisi disk özellikleri, ilkeler kısmından açabilirsiniz.
c.) Siz kurulumu bitirseniz bile windows bir süre kuruluma devam eder. Günmcellemeler, disk birleştirmesi, sürücü güncellemeleri vs. ile. Sisteme süre tanıyın.
d.) Donanım sürücülerinizde proplem vardır. Güncellerini kurmayı deneyin.

uzun zamndır seni göremiyordum nerelerdesin khramn? 
a) c: sürücüsüne kurulu. dogal olarak ilk partition
b) kontrol ettım acık tı
c) bu noktada haklı olabilirisin
d) sürüüclerin hepsi güncel olarak yükledim hepsi son sürüm

yanlız şundan emin olmak istiyroum low level format atsam performans getirisi olmaz mı?
ayrıca ready bost yaptım 2 gb usb ile hala aynı normal ram 4 gb

Banned
04-04-2010, 20:49   |  #10  
Banlandı
5,777 mesaj
Alıntı: gokhan38  
uzun zamndır seni göremiyordum nerelerdesin khramn? 
a) c: sürücüsüne kurulu. dogal olarak ilk partition
b) kontrol ettım acık tı
c) bu noktada haklı olabilirisin
d) sürüüclerin hepsi güncel olarak yükledim hepsi son sürüm

yanlız şundan emin olmak istiyroum low level format atsam performans getirisi olmaz mı?
ayrıca ready bost yaptım 2 gb usb ile hala aynı normal ram 4
C sürücüsünde kurulu olması ilk partitionda kurulu olduğu değil diskin doğal olarak sistem diski olduğunu gösterir. 50+50+197  bölmüşsünüz önemli olan İLK 50 gb lık diske kurmuş olmanız.
 Low formatın faydası olmaz mı? Tabiki olur. Her bit ayrı ayrı silinir. Bad sector varsa işaretlenerek ger3ektiğinde sistemin buraları kullanması engellenir. Ancak sizin bahsettiğini şekilde veya bahsettiğiniz kadar  performans farkı olmaz. Low yada standart format sorununuzun kaynağı olamaz. Readyboost deöişisniz flaş belleğinize yazık. 4 gb rame sahip sisteme flaşh belleh takıp bunuda ready boost olorak kullan demek " yükün azsa azıcıkta bununla uğraş" demekten farklı birrşey olamaz. Sistreminizde 4 gb ram var ve ram kullanımı %80 -90 lara çıkıyorsa readyboost kullanın yoksa bilgisayarı birde onunla meşgul ederek performansını düşürmeyin. Readyboost microsoftun vista çıktığında vistanın aşırı ram ihtiyacına binaen zamanın 512 mb- 1 gb rame sahip sistemlerine vista satabilmek için geliştirdiği bir pekte işe yaramayan bir uygulamasıydı. Lafı çok edildi ancak işlerliği pekte olmayan bir uygulama.

gokhan38
05-04-2010, 00:58   |  #11  
OP Yıllanmış Üye
1,097 mesaj

öncelikle ilgilendigin icin teşekkürler   tavsiyene uydum readybost u cıkardım ,bende ram in yertli oldugunu biliryodum ama bi umut belki performansı artırır  dedim.
diskin  ilk partitionun nerden ögrenecez bu konuda da bi yardımcı olursan sevinirim
https://www.chip.com.tr/forum/1-t ... i-olan_t158872.html
hdd alıp raid yapmayı duşunuyroum bu linkteki  soruma da bi bakarsan daha da sevinirim. :)

Banned
05-04-2010, 01:10   |  #12  
Banlandı
5,777 mesaj

Raid için en iyi çözüm mevcut olanın aynısını almak olacaktır. Şu an elinizde hangi disk varsa onunla raid yapacaksanız aynısından alın, yok onu raidde kullanmayıp sıfırdan yeni diskler alaqcaksanız o zaman alacaklarınız aynı olmalı.  Öncelikle buna karar vermelisiniz. Mevcut olanımı kullanacaksınız yeni diskler mi alacaksınız?

gokhan38
05-04-2010, 01:13   |  #13  
OP Yıllanmış Üye
1,097 mesaj

yine samsung alacam da marka olarak modeli falan farklı sroun olurmuki samsung f3 point alacam 1 tb lık testlerde cok guzel sonucları var

Banned
05-04-2010, 01:40   |  #14  
Banlandı
5,777 mesaj
Alıntı: gokhan38  
yine samsung alacam da marka olarak modeli falan farklı sroun olurmuki samsung f3 point alacam 1 tb lık testlerde cok guzel sonucları
Diyelim iki harddiskle raid yaptınız. Biri yavaşsa diğerinin hızlı olması bir işe yaramaz. Yavaş olan diğerinide yavaşlatır, kendisi gibi çalışmasına sebe olur. Hatta biri arızalandı diyelim bilgilerinize su işçebilirsiniz çünkü birindeki bilgiler olmadan diğerinede erişlemez.

gokhan38
05-04-2010, 01:45   |  #15  
OP Yıllanmış Üye
1,097 mesaj

aynı modelden bi kac tane daha alacak kadar da bütçem yok malesef bu  durumda raidden vazgecmek zorunda kalacam. Model olarak begendinizmi alacagım hdd yi?

gokhan38
05-04-2010, 19:10   |  #16  
OP Yıllanmış Üye
1,097 mesaj

bu hatanın disk perfoarmansının düşmesiyle ilgili bi alakası varmı acaba hatanın ne oldugunu tam olarka bulamadım. Aynı hata düzenli aralıklarla olmuş bunun bi etkisi varmıdır acaba ?