Gerçek Hesap Bu Nasıl Bir Kitap

Doruk Bayuk
03-09-2016, 22:08   |  #1  
Doruk Bayuk avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
8 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Ağu 2016

Arka Kapak Bilgisi

Gerçek Hesap Bu Özeti
Gerçek Hesap Bu Nejat İşler

Hayatın acayip şeylere gebe olduğunu yakından deneyimlemiş, hayatının asi çocuğu Nejat İşler’ le bir yolculuk için ‘’Söze gerek var mı?’’ demiş ve başlamış anlatmaya.

Bir futbol sevdalısı olan oyuncu, ilk kitabının telifini şu anda başkanlığını da yaptığı Gümüşlükspor Kulübü’ne gidecek şekilde kabul etmiş. Dilden dile dolaşan onlarca aforizmalarının ve dergilere yazdıklarının sonucunda aldığı kitap teklifini de böylece kabul etmiş ve Nejat İşler kimdir? Hayatına dair birçok anısını toparlayıp bu kitabı meydana getirmiştir.

İsminin hikâyesi ile başlar. Yıllardır Steve Jobs’la akrabalığı var mı gibi dalga bahislerinden, aslında Nejat değil Necat olarak kütüğe kayıtlı olduğundan, dedesi ve anne, babası ile bir harf yüzünden aradaki ortamı idare etme çabalarına değinir. Ve ‘’kimlikler üzerinden var edilmeye çalışılan her şey kısa ömürlü olmaya mahkûm. Bu genelleme de dahil, ‘’ der.

İstanbul Eyüp doğumlu olan oyuncu çocukluğunda, çok iyi bir dindar olan dedesi ile fazla vakit geçirir. Değindiği ise Ramazan’ da ki anılarıdır. Ramazan geldiğinde en çok sahur vaktini sevdiğini ve dedesinin manilerini de kaleme alarak anlatır.

Eğitim döneminde Anadolu Lisesi sınavlarında yeni açılan bir okulu hatta mahallede bu liseyi kazananın tek kişi olduğunu söyler. Bu yüzden kendi deyimiyle havası bin beş yüzdür. İşte o zaman semtten çıkar ve kendini İstanbul’un sihrine bırakır. Bilmediği birçok semtten yüzlerce insanla ilk defa karşılaşmanın şaşkınlığı ile başta bocalar ve ailesine o okuldan almaları için diretir. Lakin onu dinlemeyen aileye daha sonrası için teşekkür eder. Çünkü yerli yabancı öğretmenlerden çok şey öğrendiği gibi kozmopolit öğrenci grubundan da çok şey öğrenmeye başlar.

İlk aşkını anlatır. Kendine göre evrenin en güzel kızına aşık olmuştur. Tabi yemeden içmeden kesilir, kendini odalara kitler, sabahlara kadar uyumaz, kitap okur… Bu durumu fark eden ve artık bu haline dur, demek isteyen annesinin sıkıştırması üzerine açıklar. Beklediği tepkiyi göremez hatta annesi olmaz o iş’e getirir. Hayal kırıklığına uğrasa da genç aşık delikanlı elinde defteri ile şiirler yazmaya devam eder. Ve artık nihayetinde açılmaya karar verir. İşte belki de Nejat İşler için dönüm noktası orada olur. Deliler gibi aşık olduğu kız onu hem reddeder hem de terk eder.

‘’Reddedilen ya da terk edilen her bünye gibi ben de nefret ilacına sarıldım hızla. Yaşama devam etmek gerekti çünkü. Uzun bir süre suratına bakmadım, onun aşık olduğum özelliklerinin çoğu ile dalga geçtim, aşağıladım. Müziğin en sertine meylettim, edebiyatın maço figürlerini hatmettim. Kızgındım, hem de çok. Sadece ona değil her şeye, herkese… Artık kendi istediğim gibi bir erkek olacaktım; hatasıyla, sevabıyla…’’

Seksenli yıllarda 12 Eylül döneminin şiddetinin hüküm sürdüğü zamanlarda sendikacılık yapan babası ile ilgili anısını kötü bir senaryo ile anlatmış olsa da sonu kahkahalarla biten bir hikâyeye dönüştürür.

Çocukluk döneminde babasına yaptığı işlerde yardımcı olan oyuncunun aslında hayatının birçok döneminde birçok iş yaptığı ortaya çıkar. Geçici olarak esnaflık maceraları olur. Bir manav dükkânında iflas edene kadar babası ile birlikte tezgâhtarlık yapar.

Her ne kadar hayat onu Beşiktaşlı olması yönünde ilerletse de onun için gerçek şudur:

‘’Tek Sevgilim Fenerbahçe… Hayatımda en tartışılmaz şey Fenerbahçe…’’ Futbolla ilgilenenlere özellikle amatör futbol kulüplerinin maçlarını izlemelerini tavsiye eder ve kendisinin takımını için yaptıklarından bahseder.

Mezunlar gecesi faciasını ödemek için ilk Tezgâh’ı nı açar. İşte o dönem Doktor lakaplı biri girer hayatına. Müzikten çok iyi anladığı için; türkü, klasik, metal… o yüzden bu adı takarlar. İşte Nejat İşler’ in hayatının hem en maceralı hem en eğlenceli hem de belki hayatı yaşayarak deneyimlediği dönemlerin başı bu kişi ve birkaç isimle şekillenmeye başlar. Bu arada hala İstanbul ve Gümüşlükte tezgâhları vardır.

Uzun uzun tezgâh anılarına değindiği, askerlik döneminden bahsettiği, tatil maceraları, oyunculuğa nasıl adım attığı, neden Gümüşlük’e gittiği, sahne anıları kısacası Nejat İşler’in hayatından parçalarla buluşmak isteyenler için ‘’Gerçek Hesap Bu’’ kitabı.

Yazar: Pınar Çağlayan

Gerçek Hesap Bu Tanıtımı
Son dönemlerde oyuncular arasında en fazla sevilen isimlerden bir tanesi olan Nejat İşler Gerçek Hesap bu kitabı ile yazarlığa da bir adım atıyor.

Nejat İşler’in edebiyat tutkusunu zaten onu tanıyanlar biliyor. Meslek kariyerine kitap satarak başlayan ve ünlü bir oyuncu olduğunda yaptığı ilk yatırımlardan bir tanesi kitap dükkanı açmak olan ünlü isim kitabı Gerçek Hesap Bu ile aslında bir anlamda hayranları ile sohbet ediyor.

Nejat İşler kitabında hayatından hikayeleri okurları ile paylaşıyor. Kitapta anılarını ve kendisi hakkında bilinmeyenleri bulmak mümkün. Bu yüzden Nejat İşler hayranları için Gerçek Hesap Bu tam bir bilgi kaynağı diyebiliriz.