gerçek profesyonellerden yradım!

tırlattı
25-08-2011, 23:01   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
6 mesaj

operating system : win7 u 64bit

hardware

amd 5200+ x2 am2 işlemci
dd2 800mhz ram
msi 740chipset am2 anakart
highpower 550w absolute psu
sapphire ati radeon 5770 gpu
2* sata2 dwd rw
2* sata2 hdd
------------------------------------------------
Merhaba arkadaslar yenı uye oldum ılk mesajım. uzun yıllar teknık servıs tecrubem var hala daha bt sektorundeyım yazmamdakı amac bıos resetle gıbı cvplar gelmesın dıye hem forum kırlenmz hem konu affınıza sıgınaraktan.
sorunuma gelırsek bayagı komplıke bır surec ama basıt olarak anlatmaya calısayım.

ılk konfıgurasyonumda 350w aopen psu ve msı dan oncekı gıgabyte am2+ kartımın ob hd cıkısından goruntu alarak yıllarca ınternet makınesı olarak kullandım butun olay upgrade ıstegımle basladı. 550w psu 5770 kart aldıktan bırsure sonra toprak hatlı prızle kulladımkı aolcumlerımı aldım prızın.1ay ıcınde sıgorta atmalar basladı sıgortalarım saglam  ve olması gereken degerlerde bu donemde ılk arızamı aldım gıgabyte kartım uyanmdı! fanlar donuyor lakın bıp sesı gelmıyor ekranda goruntu yok klasık prosedur uygulanarak ram sok tak kabloları kontrol fln derken acıldı. ara ara bunu yapmaya basladı ve bırgun  hpower550w kısa sure ıcınde hayata gozlerını yumdu tıtız adamız ya hıghpower absolute aldık.garantıye verdım 5770ı sokup ob kullandım eskı 350w ıle sıstemı darbogaza sokmamak adına sıklastı aynı sorun bı sekılde actım hep sac bas yolarak.derken anakartta gozlerını hayata yumdu. yumukken o esnada yenı 550w hıghpower yollamıslar geldı 80+ degıl ıdı yarısı kadardı fızıksel boyutu ve agırlıgı ve fanı  ama 550w ya muadılmıs ana avrat kaydıktan sonra ısmı bende kalsın trnın en byuk toptancılarından bırıne ben 40tl 50tl ucuza onu almayı bılmıodum. msi anakart aldım yenı 550w powerımla 5770ı tekrar hayata gecırdım 48saat ıcınde dukkanda yanı farklı elektrık tesısatı olan bıryerde aynı sorunu tekrar yasadım uyanmıyor eskı uyanmama sorununun aynısı bıraz daha sac yolduktan sonra (su an 1 numara kafa) bıos resetle  jumper reset ıslemcı tak sok vs uyandı ama gene dewam etmekte canı ısterse uyanıyor ıstemesse uyanmıyor.
ıslemcı ve ramımı ve hddlerımı baska am2 sıstemde denedıgımde gunlerce sorunsuz calısyor yanı saglam baska ram ıslemcı psu hdd vs benım kasadayken gene aynı sorun var.ob kullanımda grafık kartı sokuk gene ayı sorun var uyanmadıgında rastgele bır ıslem yapınca kasa ıcınden uyanıyor bazen 3saat ugrastan sora bazen ılk denemede sansa.ram sok tak kartoyucu sok tak gıbı. en son sunu farkettım elektrık baglantısını cek kondansatorler bosalsın tak acılıyor ne zaman 2saatten fazla elektrık beslemesı almasın o zaman yapıyor ıstısnalar harıc. calıstıgı zamanda en ufak sorun yok bu sıstem 14sn de acılıyor.
1hafta kapatma sorunsuz. yazdıklarımın 3katı donanımsal test yapmısımdır elde edılen sonuc saclar 1 numara ve kasamın ıcıne seytan kaçtı.

cok uzun oldu akıl akıdan ustundur vakıt ayırıp okuyanlara ve cevap atanlara  sımdıden tesekkurlerımı sunarım saygılarla..

irfankeskin61
26-08-2011, 20:38   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,248 mesaj

Üslubun ve anlatımın için sağol ama anlamadığım şey yeni aldığın MSI kart sorun çıkarınca neden garantiye yollamadın? HPower PSU tecrüben yüzünden mi?
Bu anlattıkların neticesinde sistemi kullandığın elektrik tesisatını bi kontrol ettirsen iyi olur.

tırlattı
27-08-2011, 05:12   |  #3  
OP Taze Üye
6 mesaj

elektrik tesisatimi ben olcup bictim elektrik bilgim dahilinde ama genede elektrik teknisyeni yegenimi cagirip baktirdim ttekrar iki gun once avometreyle tekrar olcum yaptik sıkınti goremedi kendiside yeni binalara sart kosulan akim rolesi varmis bayramdan sonra onu takalim dedi.
msi kartimi bayram giriyor cuma gunu yollayacagim ama orda cat diye acilirsa teknik servislerinde adamlarin saglam diye yollayacaklar tecrubeyle sabit yeni yollasalar bile gene ayni ariza olusacak gibi geliyor bana.
voltaj yese anakart iki anakartinda voltaj yeme kaynakli ayni arizayi vermesi bana milyonda bir olasilik gibi gelmekte dolasan bu yuksk gerilim iki farkli abakarttada sadece ayni direnc transistor vs bozup ayni prob yapsin cok dusuk ihtimal gelior.

tırlattı
02-09-2011, 17:04   |  #4  
OP Taze Üye
6 mesaj

guncel!

M.G.G
03-09-2011, 02:22   |  #5  
M.G.G avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
3,367 mesaj

Önce yanan psuyu açınca cızz cızırrrttt gibi sesler geliyor muydu?
Ramin üzerindeki chiplere yada pinlerine dokundunuz mu?
Anakart yanınca fırınlamayı denediniz mi?
Evde elektrik tasarruf cihazı veya ona benzer bir şey var mı?
Kullandığınız power kablosu hasar görmüş bir kablomu?
Kullandığınız prizde monitor ve hoparlör harici güç çeken başka bir cihaz var mı?
Kasada herhangi bir eğiklik var mı?varsa neresinde?

black_flood
03-09-2011, 08:46   |  #6  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 152
5,190 mesaj

benzer sorunu desteğini verdiğim bir otelde yaşıyorum yanan kartlar usb soketleri sürekli atan kaçak akım roleleri faci gibi. aslında çözümü basit ve net asla direk piriz elektriği kullanmayacaksın % 100 tek garanti ofline değil online ups kullanacaksın.
oteldede tam 9 tane online ups kullandım sorunu kökten halletmek için yanan kartlar çöp oldu 2 anakartn usb portlarının hiç bir tanesi çalışmaz halde. ama ups sonrası hepsi halloldu yana usn patlayan anakart olmadı.

usbler ne alaka diyeceksin onlarıda bağladığım yazıcılar yaktı daha usb kabloyu pc' ye bağlamadan kasaya yaklaştırınca kuvvetli bir kıvılcım çıkıyor bu kıvılcım çıktığı anda diğer bilinmeyen aygıt ve ünleme düşüyor tüm usb portları yazıcıların bağlantılarını ups üzerine çektim artık ne ışık nede kıvılcımlar kaldı. tek sıkıntı tonerli yazıcılar onlara ups bağlanmıyor o yüzdende hiç bir bilgisayar ile bağlantısını yapamadım

evdede zaten 1.5 kva online ups kullanmaktayım.

iLviiR
03-09-2011, 09:28   |  #7  
Üye
50 mesaj

:) ufak bişey anlatim. porsche'un bir modeline sahip olan bi adam işten eve gelirken dondurmacıda bekler. karışık dondurma alınca arabaya binip ilk anda çalıştırdığını, ama vanilyalı alınca arabaya bindiğinde çalışmadığını görür. Defalarca tekniğe başvurur adamlar deli sanırlar bunu. Sonra dayanamayıp teknikçi gönderirler. ve bakarlar ki; karışık dondurma aldığında kuyruk var ve beklemek zorunda. bu nedenle motorun soğuması için gereken süre var. ama vanilyalı sırasında kuyruk yok ve hemen döndüğü için motor sıcak, çalışmıyor araba. bu keşif adama milyon dolarlar kazandırdı zamanında ve firma okadar arabayı geri çekti.

senin sorunun statik elektrik ile ilgili bence. donanımlar arasında bu sorun var. ups ile ilgili olması ihtimali ise şuna dayanır, kaç w olursa  olsn amper gücüne dikkat et. donanım üreticileri bunu zaten yazarlar üzerine ama çoğu son yıllarda es geçiyor. yetersiz amper gücü veya uyumsuz güç herşeyi mahvediyor. bir kontrol et bence. tesisattan sorun çıkma ihtimali sıfır. tüm iş ya statik elektrikte ya da ups nin amper gücünde. saçını tarayan bi kızın ölebildiği bi dünyada yaşıyoruz, statik elektrik her donanımda aynı sonucu vermez. kimini yakar kimini göğe çıkarır. bunları bir dene bence.

black_flood
04-09-2011, 10:18   |  #8  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 152
5,190 mesaj

statik elektrik acaba ne zamandan beridir akım rölelerini attırabiliyor buda benim sorum sana?? yanma olayı direk hatta takınca  kıvılcımlar çıkmaya devam aletlerde ups üzerindeyken bağlantılar sorun yok ups üzerinde antistatik özellikli olanıda daha üretilemediğine göre göre sonucunu sende biliyorsun anlatmaya gerek yok.

tırlattı
06-09-2011, 00:45   |  #9  
OP Taze Üye
6 mesaj
Alıntı: M.G.G  
Önce yanan psuyu açınca cızz cızırrrttt gibi sesler geliyor muydu?
Ramin üzerindeki chiplere yada pinlerine dokundunuz mu?
Anakart yanınca fırınlamayı denediniz mi?
Evde elektrik tasarruf cihazı veya ona benzer bir şey var mı?
Kullandığınız power kablosu hasar görmüş bir kablomu?
Kullandığınız prizde monitor ve hoparlör harici güç çeken başka bir cihaz var mı?
Kasada herhangi bir eğiklik var mı?varsa neresinde?
yanan psuda cizirti yoktu
ramler saglam diger mak.da sorunsuz
firinlama denemedim.
tasarruf vs yok
ilk ariza yaptiginda power kab. degstm ikinci anakartla bidaha degstm herigtimale karsi
baska guc ceken cihaz yok sigortaya bagli prizler bos bi lcd tv ile pc var ayni sigorta farkli prizlerde
kasada egiklik yok iki haftadir uzayda duruyo.

tırlattı
06-09-2011, 00:50   |  #10  
OP Taze Üye
6 mesaj
Alıntı: black_flood  
benzer sorunu desteğini verdiğim bir otelde yaşıyorum yanan kartlar usb soketleri sürekli atan kaçak akım roleleri faci gibi. aslında çözümü basit ve net asla direk piriz elektriği kullanmayacaksın % 100 tek garanti ofline değil online ups kullanacaksın.
oteldede tam 9 tane online ups kullandım sorunu kökten halletmek için yanan kartlar çöp oldu 2 anakartn usb portlarının hiç bir tanesi çalışmaz halde. ama ups sonrası hepsi halloldu yana usn patlayan anakart olmadı.

usbler ne alaka diyeceksin onlarıda bağladığım yazıcılar yaktı daha usb kabloyu pc' ye bağlamadan kasaya yaklaştırınca kuvvetli bir kıvılcım çıkıyor bu kıvılcım çıktığı anda diğer bilinmeyen aygıt ve ünleme düşüyor tüm usb portları yazıcıların bağlantılarını ups üzerine çektim artık ne ışık nede kıvılcımlar kaldı. tek sıkıntı tonerli yazıcılar onlara ups bağlanmıyor o yüzdende hiç bir bilgisayar ile bağlantısını yapamadı

dostum ups yok direk sebekeden aliyor 8snedir en ufak sorun yasamadim hicbimakinede ewde olmick anlamina gelmio tabi ama iki keresindede voltaj yedi dyelim sorun ayni bu voltaj direnc transistr mu begenii secio aynisi yanip ayni arizayi verio vana dusuk olasilik gibi geldi. calistrip satabilsem yeni makina toplucam ona alicam ups tirstim.