Gereksiz Ram kullanımı

ikorg
15-06-2007, 00:43   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
6 mesaj

merhaba benim sorunum ve sorum şu:
Bilgisayarımda daha önce 256 Mb ram varken sistem boşta iken yani hiçbir program ve uygulama açık değilken kullanılan ram 150 mb civarında idi (bu arada varolan işletim sistemi: windows xp pro)ancak 256 Mb daha ram alıp taktıktan sonra hiçbir program ve uygulama çalışmazken kullanılan ram miktarı 280 Mb olmakta sistem ve programlarda değişiklik olmazken bu fark neden ileri geliyor ve windows un bu gereksiz yere kullandığı ram sorununu nasıl çözerim?
Not : Bana kalırsa Ashampoo Winoptimizer vb. programlar hiçbir işe yaramaz ve yaramadı herşeyi denedim ama sonuç yok.Soru

ikorg
15-06-2007, 01:16   |  #2  
OP Taze Üye
6 mesaj

okunuyor ama çözüm bilen yok Üzgün nasıl çözeceğim ben bu sorunumu??

omer_6134
15-06-2007, 01:16   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
2,789 mesaj

Tam kesin çözüm olmayabilir ama bu benim fikrim nede olsa
ccleaner programını yükle tarama yap bilgisayara sonra

ExCeLLiuM
15-06-2007, 03:07   |  #4  
ExCeLLiuM avatarı
Yıllanmış Üye
1,149 mesaj

Şimdi :))

Şöyle anlatayım, windows kendisi bu alanı kullanıyor olabilir. Vistada örneğin, 1Gb ramin varsa 800Mb tını sistem kullanabiliyor. Nedeni ise daha önce açılmış uygulamalrı uygulamayı kapatsanız bile ramden silmiyor. Bu sayede o uygulamayı tekrar açmak istediğinizde daha hızlı açılıyor. Çünkü harddiskten okunmuyor dosyalar Ramden okunuyor. Eğer sistemin boş ram alanına ihtiyacı varsa Windows otomatik olarak geçmiş dosyaları üzerinden silerek boş ram miktarını artırıyor.

Ancak sen winxp kullanıyorsun. Ondada benzer bantık var ancak Vistadaki kadar değil.

Şunu deneyebilirsin mesela. MsConfig e gir. Hizmetler sekmesinin altından çalışan servislerden ihtiyaç duymadıklarını kapat. Örneğin yardım ve destek, görev zamanlazyıcısı gibi kullanmadıklarını yada ihtiyaç duymadıkalrını devre dışı bırakarak sistemin kullandığı ram miktarını azaltabilirsin.

Ayrıca rami temizleme programları sanıldığı gibi performasn kazandırmıyorlar. Aksine performansın düşmesine sebep oluyorlar. Ayrıce kendileri çalışırken zaten 15-25 MB kendileri ramden harzıyorlar.

CTRL+ALT+DEL tuşuna bas işlemler sekmesine geç. Orada o an çalışan ve belleği tüketen uygulamalrı görebilirsin. Bunların birçoğu sistem açıldığında otomatik olarak açılırlar. Eğer ihtiyacın olmadığı bir şey varsa orda onuda MsConfig den Başlangıç sekmesinden kapatabilirsin. Tabi burda sistemin çalışması için gerkn uygulamalrda vardır. Zaten onları kapatmayı denediğinde uyarı verecektir.

benersince
15-06-2007, 07:52   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,283 mesaj
KorsanNetTeam
Şunu deneyebilirsin mesela. MsConfig e gir. Hizmetler sekmesinin altından çalışan servislerden ihtiyaç duymadıklarını kapat. Örneğin yardım ve destek, görev zamanlazyıcısı gibi kullanmadıklarını yada ihtiyaç duymadıkalrını devre dışı bırakarak sistemin kullandığı ram miktarını azaltabilirsin.
evet başlangıçta açılan programları silersen ram biraz daha hafiflemiş olur

ikorg
18-06-2007, 13:35   |  #6  
OP Taze Üye
6 mesaj

tşk ederim. :D

asimileci
18-06-2007, 14:41   |  #7  
Yıllanmış Üye
1,996 mesaj

bence services.msc den gereksiz çalışan programları kapatmakda olumlu sonuçlar veriyor+bilgisayarım özellikler gelişmişten bazılarını kapat hızlanma ve ram kullanımı azalır,,

ccleaner ve registry mechanic de kullanmanı öneririm.

kasmayan virüs programıda kullan ram yoksa bogulur..

nod32 antivir kaspersky bit defender gibi..

casus yazılım korumasıda sürekli çalışmasın,arada bir sen elle tara,ram bogulmaz artıkın...

saygılarımla...